Politológ: Všetko, čo potrebujeme vedieť o nenávisti voči vystúpeniu Anny Netrebko
30 | 04 | 2025 I Eka Balaskova

Nastal „Deň D“ – dnes podvečer v Slovenskom národnom divadle vystúpi operná diva svetového významu – Anna Ntrebko. Lístky na jej predstavenie sa predali veľmi rýchlo. Veď príležitosť takéhoto kultúrneho zážitku nemáme každý deň.

Napriek tomu združenie Otvorená kultúra pripravuje protest, na ktorý má svoj názor aj riaditeľka SND Zuzana Ťapáková. Politológ, historik a spisovateľ Eduard Chmelár zhrnul všetko, čo potrebujeme vedieť o hystérii okolo Netrebkovej koncertu v Bratislave, keď ešte aj ukrajinský veľvyslanec hovorí nepravdy, čím sa snaží posilniť negatívnu verejnú mienku voči speváčke a jej vystúpeniu.
Chmelár tiež priniesol dôkaz o tom, že Netrebko svoj postoj voči konfliktu vyjadrila. Urobil tak aj on niekoľkokrát, no novodobí politickí kádrováci z politiky a dokonca z médií aj jemu dali nálepku podporovateľa Putina. Táto šikana slobodných ľudí je dôsledkom zlého svedomia, keďže kmnohí z týchto ľudí podporovali niekoľko nespravodlivých konfliktov. 
Eduard Chmelár si tiež myslí, že umenie a politika by mali byť prísne oddelené. Ak to tak nie je, dostávajú sa k slovu aktivisti, ako Michal Hvorecký, či ukrajinskí podporovatelia Banderu. Už nám tu chýba len pálenie kníh. Pamätníky na Ukrajine už sa ničia.

Netrebko nám (vraj) netreba

Združenie pracovníkov v kultúre Otvorená kultúra tvrdí, že koncert Anny Netrebko nám netreba hneď z niekoľkých dôvodov. Medzi inými by sme jej koncert mali zakázať, lebo tak urobili v iných krajinách; lebo o bojkot jej vystúpení žiadajú oficiálne ukrajinské orgány; lebo keď konsolidujeme, tak je takýto koncert drahý... a samozrejme nechýba ani ten, že svojim postojom podporuje „ruskú agresiu“ na Ukrajine. Preto sa chystajú protestovať.

Ťapáková: To, čo robia pred koncertom Anny Netrebko je primitívne
Jeden z vrcholov scény Opery Slovenského národného divadla (SND) – koncert Anny Netrebko sa blíži. Diva svetového mena v Bratislave vystúpi už o niekoľko dní a odpor „kultúrnej“ obce sa stupňuje. Riaditeľka SND Zuzana Ťapáková hovorí o primitivizme... Čítať ďalej
23 | 04 | 2025 | Eka Balašková

Ťapáková nerozumie

Na koncert sa teší aj Zuzana Ťapáková, riaditeľka SND. Tá erozumie, prečo s jej vystúpením majú niektorí problém, keď A. Netrebko vystupuje v Anglicku, Taliansku, Amerike, Rakúsku. Len my na Slovensku s tým máme mať problém.

„Nebojím, je mi z toho len smutno. Opäť tí, ktorí hlásajú otvorenosť kultúry a umenia, zatracujú niekoho pre jeho pôvod. Ešte povzbudzujú ľudí na trúbenie, rapkáče, polievanie farbou či iné primitívne prejavy. Nuž čo, je to v prvom rade ich vizitka,“  uzavrela Zuzana Ťapáková.

Ukrajinský veľvyslanec „sa mýli“

Eduard Chmelár si všíma výraznú „protinetrebkovskú“ mediálnu masáž. Ukrajinský veľvyslanec  Myroslav Kastran v denníku Aktuality.sk priniesol rozsiahle stanovisko, v ktorom zavádzal tvrdením, že Netrebko nikdy neodsúdila vstup Ruska na územie Ukrajiny.

„Operná diva vojnu jasne odsúdila už dva dni po začiatku invázie v stanovisku na sociálnej sieti, v ktorom uviedla: „V prvom rade som proti vojne. Som Ruska a milujem svoju vlasť, ale mám veľa príbuzných a priateľov na Ukrajine a bolesť a utrpenie, ktoré zažívajú civilisti, je srdcervúce. Chcem, aby sa vojna skončila a ľudia mohli žiť v mieri! Chcem však dodať jednu vec: nútenie umelcov a akejkoľvek verejnej osobnosti verejne vyjadriť svoje politické názory a odsúdiť svoju vlasť je neprijateľné! Malo by to byť slobodná voľba každého. Ako mnohí moji kolegovia, nie som politička. Som hudobníčka a mojím cieľom je spájať ľudí prekonávaním politických rozdielov,“  pripomína E. Chmelár.

Myslenie pána Kustrana – ako spred 70-tich rokov

Kustran v článku tiež tvrdí, že „neexistuje kultúra mimo politiky“, no Eduard Chmelár mu pripomína, že kultúru od politiky prísne oddeľuje celý demokratický svet. Veď práve proti zasahovaniu politiky do kultúry sa búria aj slovenskí umelci.

„To, čo od nás a od slávnej ruskej speváčky chce ukrajinský veľvyslanec, sú metódy, ktoré sme opustili po roku 1989 a ktoré sa naposledy u nás uplatňovali počas vrcholiaceho komunistického teroru v päťdesiatych rokoch minulého storočia,“  vysvetľuje politológ s tým, že aktivistické úderky, či cudzia štátna moc nemajú slovenským umelcom predpisovať ich prejav politických postojov.

Žili sme (alebo stále žijeme) šialenú dobu

On sám má vlastnú skúsenosť – v prvý deň Špeciálnej vojenskej operácie a potom niekoľkokrát tento krok odsúdil, vtedajšia vládna moc ho sústavne obviňovala z podpory ŠVO. Pritom práve oni boli (a stále sú) tí, čo konflikt umelo predlžovali. Novinári zašli ešte ďalej, publicista Soltész kvôli Chmelárovým protivojnovým názorom vyzýval na ostrakizáciu. A ľudí s podobnými výrokmi, či už v politike, alebo v médiách, bolo viac.

Nezabudnite: Zajtra si nenakúpime
Od 1. júla 2017 platí, že si počas štátnych sviatkov uznaných, ako dni pracovného pokoja, budú obchody zatvorené. Netýka sa to však všetkých, pripomína portál podnikajte.sk s tým, že takýto zákaz predaja sa týka šestnástich dní v roku. Medzi nimi... Čítať ďalej
30 | 04 | 2025 | Eka Balaskova

Prečo šikanujú slobodných ľudí

Eduard Chmelár má na túto šikanu a vynucovanie si prejavov lojality jediné vysvetlenie – sú to fanatici, ktorí chcú prekričať vlastné svedomie. Nezabúda ani na fakt, že spravidla rovnakí ľudia pred rokmi podporovali bombardovanie Juhoslávie (v rozpore s medzinárodným právom), podporovali vojnu v Iraku a dnes sa potichu prizerajú genocíde v Gaze či v Jemene.

S odkazom na Formana

„Geniálny český režisér Miloš Forman raz povedal, že politici majú iba formálnu moc, ale o kvalite života rozhoduje kultúra. Snažiť sa ju spútať do nejakých ideologických mantinelov nemá nič spoločné s európskymi hodnotami,“  pripomína Eduard Chmelár. Vyhrážanie sa Otvorenej kultúry nie len protestom „Netreba nám Netrebko“, ale aj vyhrážky násilím sú podľa neho popretím akýchkoľvek kultúrnych postojov.

Aktivista Michal Hvorecký

Politológ tiež upozorňuje na vystúpenie Michala Hvoreckého, ktorý sa v poslednom čase prezentuje viac, ako politický aktivista, než spisovateľ, ktorý nedávno na námestí v Bratislave vykrikoval – keď sa nás očividne neboja, hľadajme tvrdšie formy odboja. Reči takých, ako Hvorecký netreba brať na ľahkú váhu, veď už aj to tu bolo. Stalinistický básnik Kohout bol schopný udať a pošpiniť aj svoju manželku.

Blaha odhaľuje pravdu o Bruseli: Európska únia stráca tvár slobody a demokracie
Brusel nám diktuje, ako máme žiť – od migrácie, cez LGBT agendu až po vojnové ťaženie proti Rusku. Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SSD) v exkluzívnom rozhovore pre Hlavný denník odhaľuje tvrdú pravdu o tom, ako EÚ oberá Slovensko o suverenitu a núti... Čítať ďalej
29 | 04 | 2025 | Ivan Mihale

Chýba už len pálenie kníh, či svätá inkvizícia

Eduard Chmelár nikomu neupiera vnímanie umenia. Tiež je vecou Ukrajiny, že samu seba ochudobňuje o pamätníky ruských umelcov – aj tých narodených na Ukrajine.

„Chýba už len verejné pálenie kníh, ako to robili nacisti. Ale za to, že si na dnešnej Ukrajine vážia viac Stepana Banderu ako Jurija Gagarina, by kultúrni ľudia nemali dovoliť, aby zvrátený Zelenského režim vnucoval svoju mentalitu celému svetu,“ uzavrel Eduard Chmelár.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok