„Ukrajinci chceli pokoj, mier, spravodlivosť, koniec korupcie a predovšetkým koniec dlhotrvajúcej občianskej vojny. Toto sľúbil,“ napísal na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského režisér David Martínek.
„Státisíce mŕtvych, zničená krajina, obrovské dlhy, ktoré bude Ukrajina splácať desaťročia, a nakoniec nútený výpredaj aktív. To je skutočný výsledok politiky človeka, ktorý nikdy nemal ani najmenšie predpoklady ustáť takto nesmierne náročnú politickú a geopolitickú hru,“ pokračoval podľa českých Parlamentních listov režisér Martínek.
Režisér a producent David Martínek sa vo svojej úvahe zameral na politickú kariéru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorú označuje za „horké finále“ človeka, ktorý podľa neho nikdy nemal predpoklady na tak náročnú úlohu.
Martínek vo svojom texte kriticky reflektuje Zelenského cestu od populárneho herca ku kľúčovému politikovi s globálnym vplyvom, pričom nešetrí ostrými slovami ani voči ukrajinskému politickému establišmentu.
„Hrať rolu v seriáli ako obľúbený herec je nepochybne zaujímavá skúsenosť. Niečo úplne iné je však stať sa kľúčovým politikom. Dokonca politikom s globálnym dosahom. To nie je filmová rola. To je veľmi tvrdá hra,“ uvádza Martínek na úvod svojho textu. Zdôrazňuje, že medzinárodná politika je jednou z najtvrdších hier na svete, kde každé slovo a každé rozhodnutie môže mať fatálne následky.
Martínek pripomína, že Zelenskyj nastupoval do úradu s prísľubom ukončenia konfliktu na Donbase, mieru a boja proti korupcii. „Ukrajinci chceli pokoj, mier, spravodlivosť, koniec korupcie a predovšetkým koniec dlhotrvajúcej občianskej vojny. Toto sľúbil,“ píše. Podľa neho však Zelenskyj nikdy nebol schopný zvrátiť brutálne nastavenie ukrajinskej politiky, ktorá bola dlhodobo ovplyvňovaná asociálnymi skupinami a ultrapravicovými silami. „Prevahu asociálnych skupín, ktoré trpké pomery v krajine riešia jediným spôsobom – eskaláciou a smerovaním agresie na Rusko,“ dodáva.
Režisér kritizuje aj historické pozadie ukrajinskej politiky, ktoré podľa neho viedlo k glorifikácii kontroverzných postáv, ako sú Stepan Bandera a Roman Šuchevyč.
„Len na Ukrajine môžu dnes stáť sochy Bandery a Šuchevyča, odporných masových vrahov. Len tu poberajú banderovci dôchodky a majú oporu v zákonoch,“ píše Martínek. Tento historický kontext podľa neho prispel k eskalácii konfliktu s Ruskom, ktorý Zelenskyj podľa neho nezvládol. „Zelenskyj sa nakoniec rozhodol výrazne eskalovať etnický konflikt na juhovýchode Ukrajiny. Rozhodol sa na Donbas a Luhansk opätovne poslať ukrajinskú armádu,“ uvádza.
„Vojna, státisíce mŕtvych. Na oboch stranách. S obrovským rizikom pre celý svet,“ píše. Podľa neho si mnoho ľudí neuvedomuje, že konflikt na Ukrajine môže viesť k globálnemu meraniu síl s katastrofálnymi následkami. „Ako keby si všetci tí vojnoví štváči, ktorých ohromilo Zelenského statočné gesto na začiatku vojny, keď neutiekol z krajiny, neuvedomovali, že práve odtiaľto, z Ukrajiny, môže vzísť globálna vojna,“ varuje.
V závere svojho textu Martínek oceňuje rolu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý podľa neho „zatiahol záchrannú brzdu vo vlaku rútiacom sa ku globálnej apokalypse“.
Zároveň však vyjadruje obavy z budúcnosti Ukrajiny, ktorá je podľa neho zničená vojnou, zadlžená a nútená k výpredaju svojich aktív. „Státisíce mŕtvych, zničená krajina, obrovské dlhy, ktoré bude Ukrajina splácať desaťročia, a nakoniec pod tlakom realizovaný výpredaj aktív. To je skutočný výsledok politiky človeka, ktorý nikdy nemal ani najmenšie predpoklady ustáť takto nesmierne náročnú politickú a geopolitickú hru,“ uzatvára.
„Pre nás by táto horká skúsenosť mala byť ponaučením. Nás to stálo 232 miliárd. Vezmi ich čert. Zvolili sme si vládu, akú sme si zvolili. Za ich rozhodnutia budeme platiť a platíme všetci,“ píše. Kládol si otázku, či sú ľudia, ktorých volíme do vysokých funkcií, dostatočne pripravení na svoju úlohu. „Akých ľudí máme k dispozícii na zastupovanie krajiny na medzinárodnej úrovni do budúcna? Ako sú títo ľudia vybavení na svoju misiu? Komu vlastne zverujeme vo voľbách osudy krajiny a tým aj osudy nás samotných? To je veľmi dôležité,“ uzatvára Martínek svoju úvahu.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik