“Toto číslo je takmer dvojnásobkom odhadu z roku 2000 a znamená, že balenie 20 cigariet stojí človeka v priemere sedem hodín,” píše portál theguardian.com o novej štúdii, ktorá sa zaoberá fajčením.
Fajčiari sú nabádaní, aby sa tohto zlozvyku do roku 2025 zbavili po tom, čo nové hodnotenie škodlivosti cigariet zistilo, že skracujú očakávanú dĺžku života ešte viac, ako si lekári mysleli. “Vedci z University College London zistili, že v priemere jedna cigareta uberie človeku zo života asi 20 minút, čo znamená, že typický balík 20 cigariet môže skrátiť život človeka takmer o sedem hodín,” píše portál o štúdii.
Podľa analýzy, ak fajčiar, ktorý vyfajčí 10 cigariet denne prestane 1. januára, môže do 8. januára zabrániť strate celého dňa života. Ak prestanú do 5. februára, mohli by si predĺžiť dĺžku života o týždeň a ak prestanú do 5. augusta, o celý mesiac. Do konca roka by sa mohli vyhnúť strate 50 dní života, zistilo hodnotenie.
"Ľudia vo všeobecnosti vedia, že fajčenie je škodlivé, ale majú tendenciu podceňovať, ako veľmi," povedala doktorka Sarah Jackson, hlavná výskumníčka v skupine pre výskum alkoholu a tabaku v UCL. „Fajčiari, ktorí neprestanú, strácajú v priemere desať rokov života. To je 10 rokov vzácneho času, životných chvíľ a míľnikov s blízkymi.“
Fajčenie je jednou z popredných svetových príčin chorôb a úmrtí, ktorým sa dá predchádzať, pričom zabíja až dve tretiny dlhodobých užívateľov. Spôsobuje asi 80 000 úmrtí ročne v Spojenom kráľovstve a štvrtinu všetkých úmrtí na rakovinu v Anglicku.
Štúdia, ktorú si objednalo ministerstvo zdravotníctva, vychádza z najnovších údajov štúdie British Doctors Study, ktorá začala v roku 1951 ako jedna z prvých veľkých štúdií o účinkoch fajčenia na svete, a štúdie Million Women Study, ktorá sledovala zdravie žien od roku 1996.
Zatiaľ čo skoršie hodnotenie v BMJ v roku 2000 zistilo, že jedna cigareta skrátila priemernú dĺžku života asi o 11 minút, najnovšia analýza publikovaná v Journal of Addiction tento údaj takmer zdvojnásobila na 20 minút – 17 minút pre mužov a 22 minút pre ženy. .
„Niektorí ľudia si môžu myslieť, že im nevadí, že prídu o niekoľko rokov života, keďže staroba je často poznačená chronickými chorobami alebo postihnutím. Ale fajčenie neskráti nezdravé obdobie na konci života,“ povedal Jackson pre Guardian. „Trávia sa primárne do relatívne zdravých rokov v strednom veku, čo vedie k nástupu zlého zdravotného stavu. To znamená, že 60-ročný fajčiar bude mať zvyčajne zdravotný profil 70-ročného nefajčiara.“
Hoci niektorí fajčiari žijú dlho, u iných sa vyvinú choroby súvisiace s fajčením a dokonca na ne zomierajú vo veku 40 rokov. Rozdiely sú spôsobené rozdielmi vo fajčiarskych návykoch, ako je typ použitej cigarety, počet potiahnutí a ako hlboko fajčiari vdychujú. Ľudia sa líšia aj v tom, ako sú náchylní na toxické látky v cigaretovom dyme.
Autori zdôrazňujú, že fajčiari musia úplne prestať fajčiť, aby získali všetky výhody pre zdravie a očakávanú dĺžku života. Predchádzajúca práca ukázala, že neexistuje bezpečná úroveň fajčenia: riziko srdcových chorôb a mŕtvice je len o 50 % nižšie u ľudí, ktorí fajčia jednu cigaretu denne, v porovnaní s tými, ktorí fajčia 20 denne. „Prestať fajčiť v každom veku je prospešné, ale čím skôr fajčiari vystúpia z tohto eskalátora smrti, tým dlhšie a zdravšie môžu očakávať, že ich život bude,“ píšu.
Britské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že fajčiari môžu nájsť rady, podporu a zdroje v aplikácii NHS prestať fajčiť a v online osobnom pláne prestať fajčiť, ktorý prispôsobuje svoje rady individuálnym preferenciám.
Profesor Sanjay Agrawal, špeciálny poradca pre tabak na Royal College of Physicians, povedal: „Každá vyfajčená cigareta stojí vzácne minúty života a kumulatívny dopad je zničujúci nielen pre jednotlivcov, ale aj pre náš zdravotný systém a ekonomiku. Tento výskum je silnou pripomienkou naliehavej potreby riešiť fajčenie cigariet ako hlavnú príčinu smrti a chorôb v Spojenom kráľovstve, ktorej sa dá predchádzať.”
Tabak je každoročne v EÚ zodpovedný za 700 000 úmrtí a predstavuje najväčšie zdravotné riziko, ktorému sa dá predchádzať. V Slovenskej republike fajčí približne 27% obyvateľov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik