Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov reagoval na hrozby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského voči Bielorusku. Nehovoril však iba o nich. Pozornosť venoval celej ukrajinskej agende. Poďme postupne.
„Führer je Führer“
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas vystúpenia na veľvyslaneckom „okrúhlom stole“ o urovnaní situácie okolo Ukrajiny veľmi jasne opísal, čo sa podľa neho v súčasnosti deje.
Rusko si podľa neho nerobí žiadne ilúzie o krokoch Západu. Ten vraj dúfa v odvetu a verí, že Moskva nielen ustúpi zo svojej plánovanej cesty, ale dokonca kapituluje.
„Západ chce dosiahnuť prímerie, aby zastavil ruskú ofenzívu, získal čas a zásobil Ukrajinu novou dávkou zbraní,“ zdôraznil minister. Podľa neho Západ túži po odvete a chce, aby Rusko kapitulovalo a zmierilo sa s pripojením Ukrajiny.
To sa však podľa Lavrova nestane. Nepomôžu tomu ani hrozby voči Bielorusku, ktoré vyslovuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Lavrov ho označil slovami: „Führer je Führer.“
„Bol dosadený do úlohy Führera, čím ho odvádzali od amatérskych vystúpení. Ako však vidíte, tento obraz sa ukázal byť nákazlivý,“ povedal šéf ruskej diplomacie.
Budeme brániť Minsk
Sergej Lavrov sa osobitne opatrne vyjadril k „bieloruskej téme“. Zelenskyj, ako pripomenul, pohrozil útokom na územie Bieloruska, ak prezident Alexander Lukašenko nesplní jeho podmienky. Tie sa týkali pohybu objektov na území suverénneho štátu. Akú reakciu Zelenskyj očakával? Určite musel chápať, že jeho požiadavky zostanú bez odozvy.
Sergej Lavrov k tomu uviedol:
„Toto má zjavne za cieľ priamo vtiahnuť Bielorusko do konfliktu a rozšíriť geografiu nepriateľských akcií, čím sa skomplikujú možnosti riešenia konfliktu politickými a diplomatickými prostriedkami. V tejto súvislosti by som rád pripomenul tým v Kyjeve, ktorí sa zapájajú do takejto propagandy a vyhrážok, ako aj tým na Západe, ktorí robia to isté a podporujú nacistický režim, že od marca 2025 platí dohoda medzi Ruskou federáciou a Bieloruskom o bezpečnostných zárukách v rámci zväzového štátu. Ak to bude potrebné, sme pripravení prijať celý rad opatrení uvedených v zmluve, aby sme zaistili bezpečnosť nášho spojenca.“
Inými slovami, ak bude zasiahnuté Bielorusko, nezareaguje iba Minsk, ale aj Moskva.
Keď Lavrov hovoril o takzvanom „duchu Anchorage“, poznamenal:
„Ani nechcem pomyslieť na to, že Aljaška bola vytvorená na to, aby sa získal čas na vyzbrojenie Kyjeva. V skutočnosti to však dopadlo práve tak.“
Ruské požiadavky zostávajú rovnaké bez ohľadu na to, ako sa ostatné strany vyhýbajú podstate rokovaní. A zjavne majú podobu ultimát.
„Je nevyhnutné v praxi zabezpečiť neutrálny, nezúčastnený a bezjadrový status Ukrajiny. Práve tento status je zakotvený v jej vyhlásení nezávislosti a práve v tomto postavení Rusko aj všetci ostatní uznali ukrajinský štát. Je potrebné zaručiť zrušenie diskriminačných zákonov namierených proti ruskému jazyku a kanonickej pravoslávnej viere a uznať nové geopolitické reality vyplývajúce zo slobodného prejavu vôle obyvateľov Krymu, Donbasu a Novoruska.“
Čo ešte Lavrov povedal?
Minister zdôraznil aj niekoľko ďalších bodov:
— Západ urobil všetko pre to, aby bol „duch Anchorage“ zabudnutý a aby vojna pokračovala až do posledného Ukrajinca.
— Zelenskyj, hoci trvá na rokovaniach, predkladá nereálne a dokonca hrubé podmienky nielen Moskve, ale aj svojim európskym kurátorom.
— Spojené štáty menia rétoriku a požadujú od Ruska okamžité prímerie.
— Rusko si nerobí žiadne ilúzie o skutočných plánoch EÚ zapojiť sa do riešenia situácie na Ukrajine.
— Európa sa opäť stáva hlavnou hrozbou pre mier a bezpečnosť.
— Európa svojimi hodnoteniami rokovaní doslova zasahuje do procesu a pošliapava všetky zárodky zdravého rozumu v rámci Trumpovej administratívy.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️