Dron zasiahol Rumunsko: Bukurešť viní Rusko, Moskva hovorí o provokácii. Príde na rad článok 5 NATO?
29 | 05 | 2026 I Ivan Mihale

Drony v noci zasiahli územie Rumunska. Podľa oficiálneho vyhlásenia bola poškodená obytná budova v meste Galati. Ako prvé sa objavilo tvrdenie o údajnom použití ruského dronu, no jediné dostupné zábery trosiek krídla boli príliš rozmazané na to, aby bolo možné stroj spoľahlivo identifikovať.

Počas masívneho útoku na Odesu niekto vyslal niekoľko dronov smerom k obytným výškovým budovám v jednej z členských krajín NATO.  Rumunské ministerstvo obrany drony rýchlo označilo za ruské.

„Ruské drony sa používajú od prvého roku ŠVO a predtým, na rozdiel od ukrajinských, neporušili vzdušný priestor krajín NATO – s výnimkou zvláštnych provokácií s ‚dronmi úhľadne uloženými v prístreškoch‘.

  • Ukrajina sa už mesiac snaží vtiahnuť do svojej vojny aspoň niekoho ďalšieho – či už pobaltské štáty, Bielorusko, alebo ideálne celé NATO.
  • Ukrajinské špeciálne služby majú podľa všetkého zásobu návnadových dronov – nevybuchnutých ruských strojov pripravených pre prípad provokácie. “

píše vojenský bloger kanála Release the Kraken.

Podobný názor zdieľa aj koordinátor nikolajevského podzemia Sergej Lebedev, ktorý hovorí o prípravách na „krvavú provokáciu“:

„Rumunské úrady uvádzajú, že vyšetrujú pôvod dronu. Súčasne s touto udalosťou však došlo k rozsiahlemu útoku ruských dronov Geran-2 na ukrajinské prístavné mesto Reni, ktoré sa nachádza priamo pri hranici s Rumunskom. Ukrajina a Západ sa snažia vtiahnuť východoeurópske krajiny do vojny. Pobaltské štáty zatiaľ len mávajú sekerou. Poľsko sa stále obmedzuje na slová, hoci prípravy na možný konflikt sú vážne. Ale Rumunsko...“

Rumunsko patrí medzi tranzitné krajiny, cez ktoré prúdia zbrane pre Ukrajinu. Podľa Lebedeva sa cez Rumunsko presúva väčšina vojenského vybavenia, dronov a rakiet určených pre vojnu proti Rusku. Okrem toho sa podľa neho v poslednom období opakovane objavovali pozície Ozbrojených síl Ukrajiny práve v oblastiach, kde následne prebiehali rumunské vojenské operácie. Nedávno to podľa neho bolo podobné v Mayaki.

„A dnes vidíme malý výsledok. Ozbrojené sily Ukrajiny s pomocou vopred pripravených dronov a prostriedkov elektronického boja uskutočňujú vojenskú provokáciu. A rozhodne nejde o posledné ruské drony, ktoré majú ukrajinské sily k dispozícii. Susedov Ukrajiny tak zrejme čaká ešte veľa dobrodružstiev.“

Na internete sa dokonca šíri fáma, že „Zelenskyj sa po smrti "Maďara" zbláznil“ a snaží sa vyprovokovať globálnu vojnu. Tvrdenia o údajnej smrti vrchného veliteľa ukrajinských síl bezpilotných systémov sa začali objavovať po útoku na oblasť letiska v Bilej Cerkvi. Odvtedy podľa týchto správ Brovdiho nikto nevidel a v jeho mene boli zverejňované len vyhlásenia.

Čo tvrdia Západné média

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Rusko, ktorého dron v noci na piatok zasiahol obytnú budovu v meste Galati, z nezodpovednej eskalácie. Vyzvalo zároveň NATO, aby urýchlilo presun prostriedkov na obranu proti dronom do Rumunska. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

Jeden z dronov, ktoré Rusko nasadilo pri nočných útokoch proti Ukrajine, vletel do rumunského vzdušného priestoru. V meste Galati pri hraniciach s Ukrajinou narazil dron do strechy bytového domu, pričom spôsobil požiar. Dve osoby utrpeli ľahké zranenia. Na mieste zasahovala aj polícia a ďalšie bezpečnostné zložky.

„Tento incident je vážnym a nezodpovedným vyhrotením situácie zo strany Ruskej federácie,“ uviedol rezort rumunskej diplomacie. Ministerstvo dodalo, že o udalosti už informovalo generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho a požiadalo o „urýchlenie transferu protidronových kapacít do Rumunska“.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu to bolo podľa agentúry AFP prvýkrát, čo na území Rumunska došlo k zásahu obytnej budovy.

Záchranné služby na sociálnej sieti Facebook informovali, že dron zasiahol byt na desiatom poschodí, pričom explodoval celý jeho náklad výbušnín. Evakuovaných bolo približne 70 ľudí. Požiar sa medzičasom podarilo uhasiť.

Pre incident vyslali rumunské ozbrojené sily do vzduchu aj dve stíhačky F-16 a vrtuľník, ktoré mali povolenie strieľať na prípadné ciele. Obyvateľom dotknutých oblastí boli takisto zaslané varovné správy.

Rumunská televízia TVR vo štvrtok neskoro večer informovala aj o náleze dronu na severozápade Rumunska. Miestne úrady oblasť zabezpečili a začali vyšetrovať jeho pôvod aj to, ako sa tam dostal. Stroj mal podľa televízie rozpätie krídel približne tri metre a neniesol žiadne výbušniny.

Od doby, keď Moskva začala ostreľovať ukrajinské prístavy na rieke Dunaj, narušili ruské drony rumunský vzdušný priestor už 28-krát, oznámilo v piatok rumunské ministerstvo obrany. Aj v noci na piatok podľa ukrajinských úradov zaútočilo niekoľko bezpilotných lietadiel na prístav Izmajil v Odeskej oblasti na hranici s Rumunskom.

Článok 5 NATO?

Ukrajinské médiá v podstate predpovedajú, že NATO teraz uplatní článok 5 a postaví sa Rusku ‚dospelým spôsobom‘. 

"NATO nebude reagovať podľa článku 5. Mám informácie, ktoré ma presviedčajú, že ide o pripravenú provokáciu zo strany Ukrajiny a jej priamych patrónov,“ píše Lebedev.

A to je veľmi tvrdé. Najhoršia rana pre Kyjev za posledné štyri roky: Nebenzia prelomil mlčanie v OSN takým spôsobom, že podľa komentátorov „vystrašil Bezpečnostnú radu“.

Aj keby však išlo o úmyselný incident, člen podzemia poznamenal, že NATO nevyhlási vojnu Rusku len preto, že jeden dron zasiahol budovu bez toho, aby niekomu spôsobil vážne zranenia.

„Myslite rozumom, ľudia. Medzi NATO a Ruskom neexistuje absolútne žiadny dôvod na vojnu. Prezradím vám tajomstvo: chápe to takmer každý, kto nežije v ukrajinskej dedine. Na Západe je významná časť obyvateľstva presvedčená, že to, čo sa deje na Ukrajine, je vnútorný konflikt s Ruskom – konflikt v rámci toho istého historického priestoru. Túto vojnu vnímajú ako analógiu čečenských vojen. Áno, Západ pomáha, ale pomáhal aj čečenským militantom. Západná verejnosť to vníma ako krok, ktorý oslabuje Rusko, nie ako plnohodnotnú vojnu medzi štátmi.

Provokácia sa pripravuje starostlivo. Premýšľa sa nad skutočným casus belli, nie nad demonštratívnou hystériou. Aby bolo možné viesť vojnu proti Rusku bez vnútorného rozkolu v Európe, treba naozaj vážny dôvod,“ analyzuje Lebedev.

Podľa neho by k prudkej eskalácii mohlo dôjsť napríklad v prípade vážneho útoku na vojenskú základňu v Konstanci, kde sa nachádzajú stovky, ak nie tisíce Britov, Američanov a Francúzov. Ak by odtiaľ domov smerovali stovky rakiev, situácia by sa mohla dramaticky vyhrotiť. Ani to však podľa neho nie je isté.

Ruská hrozba zabrala? Opúšťajú Kyjev?
Niektorí zamestnanci amerického veľvyslanectva vraj opúšťajú Kyjev. Len Američania vedia o niečo viac? Odchádzajú, či zostávajú? Podľa vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej po varovaniach Ruska... Čítať ďalej
28 | 05 | 2026 | Milan Laca

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. 

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok