Podporte našu redakciu
Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457
Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457

Zoroslav Kollár upozorňuje na vyhrážanie sa Ľubomíra Galka oponentom.



Futbalisti ŠK Slovan Bratislava odohrajú v stredu večer v Slovinsku "zápas roka" približne o 10 miliónov eur. Rozmenené na drobné, ak "belasí" prejdú cez NL Celje do ligovej časti Ligy majstrov, čaká na nich základná odmena za účasť 18,62 milióna eur.
Rudolf Ryban bol učiteľom, riaditeľom školy a účastníkom protifašistického odboja a SNP. V novembri 1944 ho spolu s ďalšími väzňami zastrelili pri Bánovciach nad Bebravou.

Anglický herec Tim Curry, najznámejší svojou ikonickou úlohou Dr. Frank-N-Furter v kultovom muzikáli Rocky Horror Picture Show, zomrel vo veku 80 rokov, informoval v stredu portál TMZ s odvolaním sa na nemenované zdroje.
Najnovšie články z partnerského portálu somzdediny.sk







Ivan Štubňa komentuje kauzu dopravných radarov s ruskými komponentmi, tvrdenia PS o telefónnych číslach a širšiu diskusiu o kybernetickej bezpečnosti.
Zelenskyj odmieta vypísať voľby, lebo by vraj rozdelili krajinu. Toto isté kedysi tvrdil aj Hitler a Mussolini. Progresívci na Slovensku na čele so Šimečkom a Korčokom glorifikujú Zelenského preto, lebo sú takí istí fašisti ako on.
Neschopnosť ukázali na vlastnej téme...
Ruský Poseidon vyvoláva obavy v Británii. The Telegraph píše o schopnostiach novej zbrane aj o možnej britskej jadrovej odvete raketami Trident.
Podpredseda Progresívneho Slovenska je chamtivec. A povýšenecký elitár. Poznám ho 30 rokov, takže toto nie je žiadny „emociálny štek“, píše vo svojom komentári, ktorý prinášame v plnom znení, europoslanec Braňo Ondruš.
Príbeh Vojtecha Masaryka z Uhrovca, učiteľa a účastníka SNP, ktorý vstúpil do partizánskej jednotky Jána Žižku z Trocnova a v decembri 1944 ho zavraždili nacisti.


Komentáre
31. 10. 2025
Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares v stredu označil za „neprijateľné“ pokračovanie útokov Izraela v Libanone. Židovský štát útočí na susednú krajinu aj po tom, ako Spojené štáty a Irán oznámili dvojtýždňové prímerie, píše TASR podľa správ agentúry AFP a stanice al-Džazíra. Macron opísal situáciu v Libanone ako kritickú. Dohoda o prímerí medzi Iránom a Spojenými štátmi je „krokom späť od priepasti“ a „veľmi potrebnou príležitosťou“ na zmiernenie hrozieb výmenou za diplomaciu, vyhlásila v stredu ráno šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová.
Albares pre španielsky rozhlas RNE povedal, že boje musia prestať na všetkých frontoch, čo znamená, že aj v Libanone. „Je neprijateľné, že izraelská vojna, izraelská invázia v suverénnej krajine Libanon... pokračuje,“ konštatoval.
Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf v noci na stredu potvrdil, že Irán, USA a ich spojenci súhlasili s okamžitým prímerím vo vojne na Blízkom východe. Podľa jeho slov platí dvojtýždňový pokoj zbraní „všade“ vrátane Libanonu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však následne povedal, že dohoda sa nevzťahuje na Libanon. Ten bol zatiahnutý do vojny na Blízkom východe 2. marca, keď proiránske militantné hnutie Hizballáh vystrelilo rakety na Izrael. Židovský štát odpovedal leteckými údermi a nasadením pozemných vojsk na juhu Libanonu. Pri izraelských útokoch v krajine zahynulo podľa tamojších úradov viac ako 1500 ľudí, vyše 4400 je zranených a vysídlených je približne 1,2 milióna obyvateľov.
Predseda španielskej vlády Pedro Sánchez v príspevku na sociálnej sieti X privítal americko-iránske prímerie a vyzval na diplomaciu, medzinárodnú zákonnosť a mier.
„Prímeria sú vždy dobrá správa. Najmä, keď vedú k spravodlivému a trvalému mieru. Ale v tejto chvíľkovej úľave nesmieme zabudnúť na chaos, ničenie a životy, ktoré boli stratené,“ napísal. Španielska vláda podľa jeho slov nebude „tlieskať tým, ktorí podpaľujú svet len preto, že neskôr prídu s vedrom“.
Spojené štáty a Irán sa dohodli na prímerí krátko pred skončením ultimáta, ktoré dal americký prezident Donald Trump Teheránu na otvorenie Hormuzského prielivu. V opačnom prípade prisľúbil, že „rozpúta peklo“ v podobe útokov na iránske elektrárne a mosty.
Šéf španielskej diplomacie označil Trumpove ultimátum za „absolútne neprijateľné pre ľudstvo“. Podľa jeho slov je ešte príliš skoro možné povedať, či je tento konflikt definitívne ukončený. „Keď líder vojenskej superveľmoci vysloví takéto hrozby, beriem ich vážne,“ povedal Albares.
Macron víta prímerie medzi USA a Iránom, to isté si však želá aj pre Libanon
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu privítal prímerie medzi USA a Iránom. „Oznámenie tohto prímeria je veľmi dobrá správa,“ povedal Macron na úvod stredajšieho zasadnutia rady pre bezpečnosť a obranu v Paríži.
„Očakávame, že v najbližších dňoch a týždňoch sa bude v celom regióne plne dodržiavať a umožní začatie rokovaní,“ uviedol francúzsky prezident. Privítal tiež zámer Iránu opäť otvoriť dôležitý Hormuzský prieliv. Súčasne však dodal, že pre Francúzsko je dôležité, aby prímerie zahŕňalo aj Libanon.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu ráno potvrdil, že Izrael podporuje rozhodnutie Spojených štátov o dočasnom prímerí s Iránom, podľa jeho slov sa však dohoda na Libanon nevzťahuje, hoci pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf predtým vyhlásil, že dvojtýždňové prímerie zahŕňa aj túto krajinu.
Macron opísal situáciu v Libanone ako kritickú. Libanonské militantné hnutie Hizballáh podľa neho urobilo strategickú chybu, keď zaútočilo na Izrael a vtiahlo Libanon do regionálnej krízy. Varoval však, že súčasná situácia s útokmi a okupáciou južného Libanonu nemôže byť trvalým riešením.
Podľa Kallasovej je dohoda „krokom späť od priepasti po týždňoch eskalácie“. „Vytvára veľmi potrebnú príležitosť na zmiernenie hrozieb, zastavenie raketových útokov, obnovenie pohybu lodnej dopravy a vytvorenie priestoru pre diplomaciu s cieľom dosiahnuť trvalú dohodu. Hormuzský prieliv musí byť opäť prístupný lodiam.“ Informuje o tom holadský denník HNL.
Kallasová tiež uviedla, že hovorila s pakistanským ministrom zahraničných vecí Ishaqom Darom a poďakovala mu za dosiahnutie dohody. „Dvere pre mediáciu musia zostať otvorené, pretože základné príčiny vojny ešte neboli vyriešené,“ dodáva.
EÚ bude naďalej podporovať diplomatické úsilie a je v kontakte so svojimi partnermi v regióne. Kallasová cestuje do Saudskej Arábie v stredu a štvrtok, kde sa bude rozprávať okrem iného s ministrom zahraničných vecí a generálnym tajomníkom Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive.
Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý, kto sa zapojí do diskusie.

pred 5 hod

pred 6 hod

pred 7 hod