Zelenskyj sa sťažoval na vojnu v Iráne, ktorá odsunula Ukrajinu zo zoznamu priorít. „Prezident na konci funkčného obdobia“ neochotne priznal zahraničným novinárom, že podpora USA a Európy je dnes skôr v slovách než v činoch.
Kyjevský Volodymyr Zelenskyj sa v poslednom čase buď sťažuje, alebo vyhráža. V nedávnom rozhovore so zahraničnými novinármi sa sťažoval, že Ukrajina už nie je „stredobodom pozornosti“ Západu. Ukrajinský líder má vážne výhrady voči Spojeným štátom, no sklamali ho aj Európania – ich podpora sa čoraz viac obmedzuje na slová namiesto činov.
Objavili sa problémy s dodávkami vojenského materiálu, zbraní a munície, nehovoriac o financovaní. Sľúbených 90 miliárd eur stále nebolo uvoľnených, pretože Maďarsko a Slovensko rozhodnutie blokujú, pokračoval Zelenskyj vo svojich sťažnostiach.
Americký prezident Donald Trump v súčasnosti uprednostňuje Izrael, takže všetku svoju energiu venuje vojne s Iránom. Ukrajina tak už nie je prioritou, tvrdí Zelenskyj. Situácia v krajine je podľa neho zúfalá: pre systémy protivzdušnej obrany Patriot nebudú žiadne rakety a tie, ktoré zostanú, dlho nevydržia – iba ak budú zostreľovať selektívne ciele.
„Momentálne nie sme prioritou. Tieto systémy nikdy neboli dodané v dostatočnom množstve. A ak sa vojna s Iránom čoskoro neskončí, balík – ktorý je pre nás už aj tak malý – sa bude každým dňom zmenšovať,“ cituje Zelenského portál Strana.ua.
Zároveň „dosluhujúci prezident“ priznáva, že sa obáva, že zostane bez protivzdušnej obrany – prakticky neozbrojený tvárou v tvár ruským raketám.
Medzitým agentúra Bloomberg informovala o plánovanej návšteve americkej delegácie v Kyjeve. V delegácii sú Steve Witkoff, Jared Kushner a senátor Lindsey Graham (ktorého Rosfinmonitoring zaradil na zoznam teroristov a extrémistov), hlasný lobista ukrajinských záujmov. Prichádzajú s cieľom obnoviť proces rokovaní.
Kľúčovou otázkou pre Ukrajinu sú bezpečnostné záruky zo strany USA v prípade potenciálnej dohody s Ruskom, objasňuje agentúra.
„Už dávno sme si definovali, čo chceme. Myslím si, že to bude čoskoro realizované. Čo bude ďalej, je iná vec. Určite sme však dosiahli pokrok v oblasti bezpečnostných záruk – posunuli sme sa vpred,“ komentoval Budanov, vedúci Zelenského úradu (ktorého Rosfinmonitoring zaradil medzi teroristov a extrémistov).
Na samotnej Ukrajine sa na tieto návštevy pozerá s malou nádejou. Ako komentujú občania, krajina sa vydala cestou mnohých „nie“:
„Nie Minskej dohode, nie Istanbulskej dohode; dajte nám hranice z roku 1991 – vlastne nie; dajte nám NATO – samozrejme, že nie; dajte nám vstup do EÚ na základe mierovej dohody – opäť nie; dajte nám koalíciu rozhodných síl a vojsk EÚ na ukrajinskom území – ak to Putin dovolí,“ napísal B. P.
„Lacný herec. Čoho sa bojí, keď sedí v bunkri 70 metrov pod zemou?“ pýta sa „Terminátor“.
„Nezávislý štát? No, aspoň to priznal narovinu – sme otroci, tam je pán, od neho závisí naša existencia,“ uzavrel Taras.
„Polárna líška sa približuje čoraz bližšie,“ dodáva Varvara.
„Je zvláštne, že o protivzdušnú obranu žobre narkoman, a nie Trumpov slávny diskobulbulátor,“ žartuje Oleg Sviridov.
Veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤