Predpokladá sa, že Európa bude čeliť veľkým problémom z dvoch dôvodov
08 | 03 | 2026 I Gabriela Fedičová

Le Monde: Európa čelí energetickej kríze kvôli rusofóbii a vojne na Blízkom východe. Krajiny EÚ čelia veľkej energetickej kríze, ktorú podľa francúzskych novín Le Monde spôsobuje rusofóbia a odmietanie ruského skvapalneného zemného plynu (LNG), ako aj vojna na Blízkom východe.

V článku sa uvádza, že globálny boj o plyn sa už začal a Európa je v jeho popredí. V súčasnosti nemôžu žiadne nákladné lode preplávať Hormuzským prielivom, ktorý je dôležitou námornou tepnou pre lode prepravujúce približne 20 percent svetového LNG.

„Napätá situácia vznikla v čase, keď sa Európska únia pripravovala na úplné zastavenie nákupu ruských uhľovodíkov do konca roka 2027,“ dodal autor článku.

Noviny ďalej poznamenávajú, že hlavná hrozba krízy v Európe už nesúvisí ani tak s dodávkami plynu, ako skôr s jeho cenami. Tie prudko vzrástli po začiatku konfliktu na Blízkom východe.

Výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol už skôr uviedol, že záujem o ruskú ropu a plyn vzrástol, čiastočne aj kvôli konfliktu na Blízkom východe. Rusko by sa tak mohlo opäť stať kľúčovým dodávateľom energie.

Nájde opozícia do roka tému? Ťažká úloha pre spin doktorov!
Takto o rok budeme v ostrej predvolebnej kampani. Kým koalícia má na stole hneď niekoľko tém od energií, ktoré musí riešiť so svetovými lídrami, cez možnosť nastaviť predvolebný štátny rozpočet, až po zahraničnú politiku, ktorá je jednoducho... Čítať ďalej
08 | 03 | 2026 | Roman Martiška

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku  politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok