Predseda Európskej ľudovej strany plánuje radikálne inštitucionálne reformy, ktoré by ešte viac oslabili národnú suverenitu a sústredili moc EÚ do jedných rúk v Bruseli. Manfred Weber zrejme vystrelil prvý, keďže Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, bola nedávno kritizovaná svojou vlastnou stranou za svoj diktátorský štýl vedenia.
Keďže sa čoraz viac ľudí sťažuje na štýl vedenia predsedníčky Komisie, líder EĽS vypálil prvý výstrel. Plány Manfreda Webera by zlúčili pozíciu predsedu Európskej komisie s predsedníctvom Európskej rady, čím by sa vytvorila pozícia, ktorá by ešte viac koncentrovala moc a oslabila národnú suverenitu.
Návrh predsedu EĽS prichádza v obzvlášť citlivom momente, keď jeho vlastná strana v poslednom čase kritizuje diktátorský štýl vedenia Ursuly von der Leyenovej. Všetko nasvedčuje tomu, že konfrontácia v Bruseli sa začala. Olivér Hortay, výskumník v Századvégu, tiež zdieľal príspevok, v ktorom zdôraznil, že každá facka ide na dobré miesto.
Nicolas Schmit, bývalý luxemburský komisár v prvej Komisii pod vedením Ursuly von der Leyenovej, sa nedávno ostro vyjadril, že orgán teraz funguje v príliš centralizovanom „prezidentskom“ systéme, kde sú komisári do značnej miery umlčiavaní a chýba im skutočná strategická vízia. Podľa Schmita to škodí nielen Európskej komisii, ale aj celej Európe.
Podobné obavy vyjadril aj Michel Barnier, ktorý vo svojich pamätiach písal o „autoritárskom posune“, zatiaľ čo bývalý komisár Thierry Breton vyhlásil: „Európa nie je pre cisárovnú ani cisára. Nie je náhoda, že von der Leyenová je čoraz častejšie označovaná za diktátorku.“
V zákulisí Bruselu sa na štýl vedenia von der Leyenovej pravidelne sťažovala aj šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová. Hovorkyňa Komisie Paula Pinhoová je tiež v ťažkej situácii, keďže predsedníčka v podstate zdieľa informácie iba so svojím šéfom kancelárie Björnom Seibertom, zatiaľ čo ostatní lídri často zostávajú v nevedomosti.
Zatiaľ čo moc provojnovej Ursuly von der Leyenovej je čoraz viac spochybňovaná, Manfred Weber, predseda EĽS – ktorej súčasťou je aj Strana Tisza – by zašiel ešte ďalej cestou centralizácie v Bruseli. Weber navrhuje zlúčenie postov predsedu Európskej komisie a predsedu Európskej rady po najbližších voľbách do EÚ. Tvrdí, že by to EÚ umožnilo hovoriť vo svete „jednotným hlasom“.
Podľa Webera by si táto zmena ani nevyžadovala zmenu zmluvy – stačilo by, aby obe pozície zastávala tá istá osoba. Zaviesť by sa to mohlo po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2029, hoci niektorí pochybujú o jeho právnej uskutočniteľnosti.
Weber tvrdí, že EÚ nebola počas kríz na Ukrajine a v Grónsku „dostatočne silná“ a že súčasná „roztrieštená“ mocenská štruktúra nie je schopná adekvátne reagovať na geopolitické výzvy. Jeho plán by však predstavoval ďalšiu ranu pre národnú suverenitu a ďalší krok smerom k federalistickej Európe.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️