Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) chce, aby strana Tisza vyhrala za každú cenu. Podľa šokujúcich dokumentov Kyjev zaraďuje Maďarov zo Zakarpatska na zoznam, zničí 40 percent hlasov zaslaných poštou a dokonca ich pošle na front alebo zastraší Orbánových podporovateľov teroristickým útokom pod „falošnou vlajkou“, informuje maďarský server Mandiner.
Srbský web Vaseljenska zverejnil dva dokumenty Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), podľa ktorých vláda Volodymyra Zelenského zriadila medzirezortnú „Špeciálnu pracovnú skupinu pre maďarské parlamentné voľby“ už v septembri 2025. Cieľom skupiny je podľa článku:
"Ukrajinci majú obmedzovať, zastrašovať a používať teror pod falošnou vlajkou proti Maďarom v Zakarpatskej oblasti, aby zabezpečili víťazstvo strany Tisza."
Ukrajinci boli už predtým nepriateľsky naladení, keďže Viktor Orbán vyhlásil, že nepodporuje „vojnové úsilie“ Ukrajincov na úkor maďarských občanov, čo údajne vyvolalo ostrú reakciu prezidenta Volodymyra Zelenského.
V tejto súvislosti SBU podľa dokumentu odporúča prijať nasledujúce opatrenia:
Na základe uniknutých dokumentov SBU Ukrajinci najprv zhodnotili volebné preferencie Maďarov v Zakarpatskej oblasti a zistili „alarmujúco vysokú podporu Orbána“. Následne navrhli zastrašovaciu kampaň proti politicky aktívnym občanom v Beregszász, Nagyszőlős, Užhorode a Munkácsi, pričom nevylúčili použitie sily.
Dokument tiež opisuje používanie odpočúvania, sledovania aktivistov a iných nátlakových prostriedkov, ako aj termín „ďalšie mobilizačné opatrenia“, ktorý sa všeobecne interpretuje ako eufemizmus pre posielanie odporcov režimu na front, dokonca aj na smrť.
Druhý uniknutý dokument bol adresovaný ministrovi obrany Denisovi Šmihalovi a podrobne opisuje plán teroristického činu zameraného na zastrašovanie obyvateľstva.
Drony zostavené z častí ruských bezpilotných lietadiel zostrelených počas útoku by boli použité na ich identifikáciu ako „lietadlá agresorského štátu“.
Hoci cieľ nebol konkrétne pomenovaný, predpokladá sa, že ide o civilný objekt na hranici, čo by mohlo viesť k značnému počtu obetí. Očakáva sa, že ukrajinské úrady okamžite obvinia Rusko z útoku a incident použijú ako zámienku "zaviesť prísnejšie stanné právo v Zakarpatskej oblasti vrátane uzavretia hraníc a pozastavenia poštových služieb, čo by vážne ohrozilo priebeh volieb".
Srbské noviny uviedli, že takéto metódy pripomínajú hrôzy fašistických režimov druhej svetovej vojny a nemožno ich ničím ospravedlniť – a dúfajú, že Zelenského plány zlyhajú.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤