Sociálne siete sú mnohokrát akýmsi „lakmusovým papierikom“ popularity politikov. Je jedno, čo si o ktorom myslia vplyvní novinári, ešte lepší obraz o spoločenských trendoch hovoria sociálne siete. K voľbám totiž nejde každý, no „chytré“ telefóny máme takmer všetci. A v nich nainštalované sociálne siete, takže k počinom našich politikov sa môžeme vyjadriť trebárs aj polhodinovou cestou v MHD, či pri čakaní na pokladňu v supermarkete. Portál New school communications zostavil rebríček politikov, ktorí sú na sociálnych sieťach najpopulárnejší a naopak aj najmenej obľúbení.
Rozdiely nie sú len medzi jednotlivými politikmi, ale aj medzi ich výsledkami na rôznych sociálnych sieťach. Tvrdenie, že na Facebooku sú prevažne užívatelia vyšších vekových kategórií, ako na dynamickejšom Instagrame (hoci obe platformy patria pod „značku“ Meta) sa potvrdzuje aj pri popularite konkrétnych mien.
Najzaujímavejšie „pohyby“ v počte sledovateľov sa na Facebooku udiali v septembri, kedy sa na prvé miesto rebríčka vrátil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD). Ten predbehol prezidenta SR Petra Pellegriniho. V tom období „pridali“ aj Milan Mazurek (hnutie Republika) a Igor Matovič (bývalé OĽaNO). Pri ňom sú dáta neúplné, čo by mohlo výsledok skresliť. Čo je však isté, Matovičova aj tak vysoká online aktivita v druhom polroku ešte vzrástla.
Na profile Roberta Fica vzrástli interakcie (komentáre, zdieľanie atď., pozn. red.) do takej miery, že v auguste ich bolo 4,6 milióna. To je hranica, ktorú dosiahol za celý rok 2024. „Na päty mu nestúpali“ Peter Pellegrini, či Ivan Korčok (PS), ale dvojica europoslancov za Republiku Milan Uhrík a Milan Mazurek.
Dynamický prejav Milana Mazureka „ovládol“ aj rebríček rastu na Instagrame. Mazurek v závere roka predbehol s takmer 62-tisícmi sledovateľov aj premiéra, či poslanca za PS Michala Saba (PS). Medzi političkami si na Instagrame najlepšie viedla Sabova stranícka kolegyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová (s takmer 240-tisíc sledovateľmi). Tá vedie pred druhým – Petrom Pellegrinim (takmer stotisíc sledovateľov), no v jeho prospech hovorí fakt, že sa v hornej polovici rebríčka pohybuje stabilne.
Takmer 89-tisíc sledovateľov má na tejto sociálnej sieti poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková (SaS) a prvú päťku uzatvára predseda PS Michal Šimečka (cca 88,5 tisíca sledovateľov. Ten je ale jednoznačným lídrom v počte interakcií, za minulý rok ich dosiahol cez 2,4 milióna. Oproti predošlému roku ide o pokles o viac, ako milión interakcií. Podobný trend nabral aj Ivan Korčok.
Matovičovo hnutie ako politický subjekt na Facebooku registrujete doslova všade, jeho poslanci, ale aj sympatizanti sú na tejto sociálnej sieti mimoriadne akční, čo mu prinieslo líderstvo v interakciách. Svedčí o tom takmer 2,9 milióna interakcií. Oproti Smeru v roku 2024 je to však stále menej. Premiérska strana je pre rok 2025 v interakciách na štvrtom mieste (cez dva milióny interakcií). V rámci Instagramu oproti roku 2024 SaS-ku vystriedalo PS. Svoj náskok zvýšilo takmer o pol milióna interakcií.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️