Ministerka kultúry Martina Šimkovičová opäť rozvírila vody verejnej diskusie – tentoraz v talkšou Oskiho Baramiho, kde sa bez servítky pustila do svojich kritikov z umeleckej obce. V relácii, ktorú moderátor publikuje na platforme Herohero, zaznelo viacero ironických a ostrých výrokov na adresu známych hercov, Slovenského národného divadla aj komika Fera Jokea.
Kým mnohí ju označujú za nekompetentnú a vyčítajú jej ignorovanie odbornej debaty, Šimkovičová sa v rozhovore prezentovala sebavedome a chladnokrvne. "Som správne tam, kde som," vyhlásila s tým, že hoci v minulosti pre tlak uvažovala o odchode, zvládla to. Priznala dokonca, že mala chvíle, keď si aj poplakala – no výlučne sama.
Najväčší priestor venovala kritickým hercom. Ostro sa vyjadrila na adresu Milana Ondríka, predstaviteľa Mikuláša Černáka v úspešnom filme. "Niektorí herci zožerú svoju postavu natoľko, že sa s ňou stotožnia. Aj keď hrá niekoľkonásobného vraha, tvári sa, že je to jeho hrdina," uviedla. Film však sama nevidela – vraj nesleduje televíziu.
Rovnako si podala aj Richarda Stankeho, jedného z jej najostrejších verejných kritikov. Po tom, čo mu v štúdiu pustili jeho vyjadrenie o ministerkiných (ne)schopnostiach, reagovala ironicky a uštipačne: "Ja do Národného divadla nepôjdem, tam sa len kotkodáka ako na trhu." Stankeho dokonca nepriamo spochybnila pri opise jeho správania počas stretnutia s bývalým ministrom: "Prišiel, mĺkvy, vyšúľal šúlok papiera... Po čom bol, neviem."
Na paškál sa dostal aj obľúbený parodista Fero Joke, ktorý Šimkovičovú opakovane zosmiešňuje. Ministerka priznala, že jeho výstupy videla – no humor v nich nenašla. "Zdal sa mi nahnevaný. Vnútorný hnev, ktorý sa tváril ako vtipný." Zasmiať sa vraj nedokázala a ani jej deti nie sú jeho fanúšikmi: "Nezaoberáme sa touto postavičkou, ktorá sa týmto živí. A žije si dobre. Vyzerá byť dobre živený."
Joke ju pritom nedávno stvárnil počas vystúpenia na festivale Pohoda – v blond parochni, na opätkoch, s ružovou kabelkou. Publikum burácalo smiechom, keď zopakoval jej legendárne hlášky o Donatellovej buste. Záver predstavenia zavŕšil v rakúskom kroji – narážkou na bydlisko Šimkovičovej v Kittsee.
Ministerka v relácii opakovane
V kontraste k domácim umelcom pochválila ruskú speváčku Annu Netrebko, známej svojimi väzbami na Kremeľ: "To je kultúra, to je spev, to je umenie. Keď Stanke raz vypredá sálu za také vstupné ako ona, podám mu ruku."
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik