Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu vydal zatykač na izraelského premiéra, ministra obrany a ďalších


Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457

Politológ Eduard Chmelár nerozumie nenávisti voči Rusku, ktorú tu predvádzajú mnohí politici. Podľa neho potrebujeme komunikovať s láskavými a mierumilovnými politikmi.



Ferrari čaká na Pohár konštruktérov od roku 2008. Porovnanie čísel ukazuje, ako hlboko Scuderia zaostala za svojou zlatou érou.
Zhnilo Jablko a s ním aj Lucia. Odišla na smetisko dejín. Odišla ta, kam posielala Fica a s ním všetkých, čo o nich písala žlčovité články a posielala im nenávistné listy.

Bratislavskí policajti v sobotu predpoludním zastavili svojpomocne vyrobený kabriolet. Vodič zaplatil pokutu a na mieste mu boli "zhabané" aj tabuľky s EČV.
Najnovšie články z partnerského portálu somzdediny.sk



Právo na pravdu mesiace varuje pred výstavbou veterných parkov.
Prečo je to tak a čo s tým robiť?
Keď mladá Maročanka povie, že radšej zomrie, než by sa mala vrátiť domov, dezinformačný denník z tejto vety urobí titulok celej reportáže.
V prípade vyradenia lode Abraham Lincoln budú oslavy nielen v Iráne, ale v celom islamskom priestore.
Krejčího ťukanec na parkovisku ako mediálna bomba, no nehody politikov PS akoby sa nestali?
Skutočnosť, že USA sú opäť uviaznuté v konflikte na Blízkom východe, je dnes obzvlášť pozoruhodná, pretože za posledných 20 rokov americká verejnosť aj mnohí americkí lídri pevne dospeli k záveru, že takéto vojny sú chybou.
PS bez jediného šliamu?


Komentáre
31. 10. 2025
Karim Khan, hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC), požiadal v pondelok príslušnú komoru súdu o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, izraelského ministra obrany Yoava Galanta a niekoľkých vodcov palestínskeho islamistického teroristu. organizácie Hamas za údajné spáchanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Podľa oznámenia Karima Khana, ktoré je dostupné aj na internete, požiadal o vydanie zatykača na Jahja Szinvára, vodcu Hamasu v pásme Gazy, Mohammeda Diaba Ibrahima Al-Masriho, hlavného veliteľa vojenského krídla Hamasu a Ismail Haníjeha, šéfa politickej kancelárie Hamasu, informuje Origo.
Medzi dôvody zatknutia palestínskych vodcov patrí objednávanie vrážd, branie rukojemníkov, znásilňovania a iné činy sexuálneho násilia, mučenie a iné neľudské činy.
"Podľa môjho úradu existuje dobrý dôvod domnievať sa, že zainteresovaní sú trestne zodpovední za vraždu stoviek izraelských civilistov počas útokov Hamasu a iných ozbrojených skupín," povedal generálny prokurátor.
Zopakoval tiež svoju výzvu na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov.
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">ICC prosecutor seeks arrest warrant for Israeli and Hamas leaders, including Netanyahu (from <a href="https://twitter.com/AP?ref_src=twsrc%5Etfw">@AP</a>) <a href="https://t.co/aQkSiyiA3s">https://t.co/aQkSiyiA3s</a></p>— Jan Egeland (@NRC_Egeland) <a href="https://twitter.com/NRC_Egeland/status/1792516064347046115?ref_src=twsrc%5Etfw">May 20, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
V súvislosti s obvineniami proti Izraelu Karim Khan napísal: „Na základe dôkazov, ktoré zozbieral a preskúmal môj úrad, mám dobrý dôvod domnievať sa, že Benjamin Netanjahu, predseda vlády Izraela, a Yoav Galant, minister obrany Izraela, sú trestne zodpovední po teroristickom útoku spáchanom islamistickou teroristickou organizáciou Hamas 7. októbra a odvtedy za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti na palestínskych územiach“.
Medzi obvineniami hlavný prokurátor súdu okrem iného zaradil hladovanie civilistov, spôsobovanie utrpenia a ťažkého ublíženia na zdraví, kruté zaobchádzanie, úmyselné vraždy, úmyselné objednávanie útokov proti civilnému obyvateľstvu a spôsobovanie prenasledovania.
"Moja kancelária tvrdí, že údajné vojnové zločiny boli spáchané počas ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a palestínskymi územiami a medzi Izraelom a Hamasom. Tvrdíme, že zločiny proti ľudskosti boli spáchané v rámci rozsiahleho a systematického útoku na palestínske civilné obyvateľstvo v rámci oficiálnej štátnej politiky. Podľa nášho hodnotenia tieto trestné činy pokračujú dodnes," napísal generálny prokurátor vo svojom oznámení.
"Podľa dostupných dôkazov Izrael úmyselne a systematicky pripravuje civilné obyvateľstvo vo všetkých častiach Gazy o nevyhnutné nástroje a potraviny na prežitie ľudí," dodal.
Zdôraznil: Izrael ako každý štát má právo podniknúť kroky na ochranu svojho obyvateľstva. Toto právo však nezbavuje Izrael ani žiadny štát povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Na dosiahnutie svojich vojenských cieľov však Izrael zvolil prostriedky, ktoré úmyselne spôsobujú smrť, hlad, veľké utrpenie a vážne fyzické či zdravotné škody civilnému obyvateľstvu, upozornil. Khan uviedol, že za spáchanie uvedených zločinov sú zodpovední palestínski aj izraelskí lídri.
"Je morálnou slepotou spájať izraelských vodcov s vodcami palestínskej teroristickej organizácie Hamas," napísal v pondelok na sociálnych sieťach izraelský minister Beni Ganz, člen vojnového kabinetu, v reakcii na možnosť, že Medzinárodná organizácia so sídlom v Haagu by mohla vydať zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na izraelského ministra obrany Yoavovi Galantovi, vodcu Hamasu v Gaze Yahya Szinvárova a Mohammeda Deifova, vrchného veliteľa vojenského krídla Hamasu.
"Izrael začal najspravodlivejšiu vojnu po tom, čo teroristická organizácia vykonala masaker proti občanom. Izrael bojuje najmorálnejším spôsobom v histórii, dodržiava medzinárodné právo, jeho súdny systém je nezávislý a silný," napísal Ganz.
"Spájať vodcov krajiny, ktorá bojovala za ochranu svojich občanov s krvilačnými teroristami, je morálna slepota a porušuje povinnosť a schopnosť krajiny chrániť svojich občanov," zdôraznil.
"Prijatie žiadosti prokurátora by bolo nepopierateľným historickým zločinom" dodal.
Hamas tiež namietal proti odsúdeniu spolu s izraelskými vodcami. „Rozhodnutie haagskeho súdu‚ robí obeť rovnocennou katovi‘ a podporí pokračovanie ‚vojny ničenia‘,“ povedal predstaviteľ islamistickej organizácie a požiadal súd, aby žiadosť stiahol.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý, kto sa zapojí do diskusie.

pred 8 min

pred 40 min

pred 52 min