Tisíce osôb v Ríme žiadali, neposielajte zbrane na Ukrajinu
05 | 11 | 2022 I Ivan Mihale

Desaťtisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc talianskeho hlavného mesta Rím, aby žiadali mier na Ukrajine. Taliansku vládu vyzývali, aby tejto krajine prestala posielať zbrane.

"Nie vojne. Nie posielaniu zbraní," napísali na svoj banner niektorí účastníci. Na nenásilnom zhromaždení sa podľa rímskej polície zúčastnilo približne 30.000 ľudí.

"Zbrane boli poslané na začiatku z dôvodu, že to zabráni stupňovaniu konfliktu," povedal pre AFP jeden z demonštrantov Roberto Zanotto. Dodal však, že pod deviatich mesiacoch je vystupňovanie pozorovateľné a posielanie zbraní k ukončeniu vojny nepomáha.

Taliansko, ktoré je jednou zo zakladajúcich členských krajín NATO, podporuje Ukrajinu od začiatku ruskej invázie, vrátane dodávok zbraní, pripomína AFP. Nová premiérka Giorgia Meloniová uviedla, že sa to nezmení a vláda by mala čoskoro poslať ďalšie zbrane.
Niektorí predstavitelia, vrátane bývalého premiéra Giuseppeho Conteho, však podľa AFP tvrdia, že Taliansko by namiesto toho malo stupňovať úsilie v oblasti rokovaní.

Demonštrácia žiadajúca mier na Ukrajine sa v sobotu konala aj v Miláne, píšu talianske médiá. (tasr/AFP)

Americký štýl: Dopadne Ukrajina ako Afganistan?
Americký ekonóm Sachs vyzval Európu, aby zmenila svoj postoj k Rusku. Európa riskuje, že bude mať "nový Afganistan" na kontinente ak nezmení svoj súčasný postoj voči Rusku a nebude sa spoliehať na návrat k rokovaciemu stolu, uviedol v rozhovore ... Čítať ďalej
05 | 11 | 2022 | Ivan Mihale

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik