HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bývala ministerka afganskej vlády odsúdila odsun amerických vojsk z Afganistanu

Afganskí utečenci čakajú v hangári na americkej leteckej základni v nemeckom meste Ramstein 30. augusta 2021 / TASR/AP

Bývalá afganská ministerka pre baníctvo a ropu Nargis Nehánová, ktorá pred dvoma dňami pricestoval do Nórska, v utorok kritizovala Spojené štáty za odsun vojsk z Afganistanu. Informovala o tom agentúra AFP.

„USA boli v Afganistane 20 rokov, ak by tam ostali o jeden rok dlhšie, nezmenilo by to pre nich nič aspoň po finančnej a politickej stránke,“ vyhlásila Nehánová.

Dodala, že odchod vojsk „nebol dobre zvládnutý“ a bol „nezodpovedný“. Podľa nej bolo potrebné umožniť vznik reálnej dohody medzi Talibanom a afganskou vládou.

„Prezident Joe Biden mohol povedať, že na konci septembra 2022 nechce mať v Afganistane žiadneho vojaka, ale dovtedy sa chce uistiť, že existuje politická dohoda medzi Talibanom a vládou a že evakuovali všetkých svojich zamestnancov a miestnych partnerov,“ uviedla Nehánová.

Taliban oslávil odchod posledného amerického vojaka z Afganistanu. Vystrieľali do vzduchu viac munície ako v skutočnom boji (VIDEO)

Nehánová priblížila, že zo svojho postu rezignovala v októbri 2019, pretože necítila dostatočnú politickú podporu. Z Afganistanu sa rozhodla odísť po tom, ako v deň, keď sa krajiny zmocnil Taliban, postrelili jej šoféra. Nehánová bola presvedčená, že útok bol mierený na ňu a jej rodinu.

„Pracovala som vo vláde… bola som veľmi hlasno sa ozývajúca aktivistka a politička. Keď sa ozývate, vytvoríte si nepriateľov,“ uviedla.

Taliban ovládol v utorok už celé Medzinárodné letisko Hámida Karzaja v Kábule po tom, čo po 20 rokoch vojenskej intervencie z krajiny odletelo posledné lietadlo USA. Lídri Talibanu sa neskôr na znak svojho víťazstva symbolicky prešli po pristávacej dráhe po boku s bojovníkmi z elitnej brigády Badr.

Biden sa prišiel rozlúčiť s padlými vojakmi. „Dúfam, že zhoríš v pekle!“, kričali na neho

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info