HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Jedna z najväčších svetových baní na zlato mohla zmeniť Kirgizsko. Namiesto toho obohatila Kanaďanov

baňa na zlato
Povrchová baňa na zlato v Kumtore, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 4 000 metrov neďaleko jazera Issyk Kul, 60 kilometrov od čínskych hraníc / Sputnik / Vladimir Pirogov
Kirgizsko, druhý najchudobnejší národ v Strednej Ázii, sedí doslova na kope zlata. Prevažná časť ziskov z kolosálnej bane Kumtor sa roky posielala do zahraničia. Teraz sa to nová vláda snaží zmeniť, informuje portál RT.
Spor o zlatú baňu

V máji vyvolala bývalá sovietska republika medzinárodnú právnu bitku, keď prevzala kontrolu nad baňou Kumtor. Tú prevádzkuje torontská spoločnosť Centerra Gold. Spoločnosť zúrivo reagovala na to, čo považuje za štátne vyvlastnenie, a uviedla, že krajina „porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z jej investičných dohôd“.

Scott Perry, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Centerra uviedol, že tento krok môže byť predchodcom znárodnenia vkladu.

16 ton drahých kovov každý rok

Obrovská otvorená jama vykopaná na okraji pohoria Tien Shan každoročne vyprodukuje až 16 ton drahých kovov. Zisky z predaja boli pre opozičných politikov dlho jablkom sváru, keďže kanadská firma si vybrala okolo 11,5 miliárd dolárov, zatiaľ čo Kirgizsko zaznamenalo podiel iba 1,5 miliardy dolárov.

Grécko hrozí štátnym zamestnancom: Ak odmietneš očkovanie, máš vyhadzov!

Jedným z takýchto zákonodarcov, ktorý viedol obvinenie voči prevádzkovateľom bane, je Sadyr Japarov. Začiatkom tohto roka sa stal prezidentom.

Plytvanie národnými zdrojmi

Priaznivci populistického vodcu už predtým organizovali protesty proti tomu, čo považujú za plytvanie národnými zdrojmi v prospech zahraničných spoločností. Prevládajú obvinenia z korupcie, ktoré tvrdia, že predchádzajúce vlády si dávali do vrecka zisky výmenou za to, že pripísali leví podiel spoločnosti Centerra.

Japarov sa v rámci svojej volebnej platformy zaviazal zvrhnúť „všetkých úradníkov zapojených do korupčných praktík“.

Nemecko: Počet obetí záplav sa zvýšil na najmenej 130

Súhrn zlata je vyšší, ako sa predpokladalo

Teraz nová ekonomická analýza bane britskými právnikmi najatými kirgizskou vládou odhalila rozsah operácie. Miestni odborníci tvrdia, že Kumtor má potencionálny úhrn až 953 ton zlata, čo znamená, že súčasná úroveň ťažby by mohla pokračovať najmenej 60 rokov.

Dokumenty navyše tvrdia, že predchádzajúce odhady boli slabé a že „neexistuje ekonomické opodstatnenie“ pre finančnú dohodu, ktorú uzavrela Centra s bývalou vládou.

Tínedžerov v USA chcú vychovávať ako psov. Navlečú im elektrický obojok

Centerra vracia úder

Spoločnosť Centerra teraz podáva na úrady medzinárodnoprávny spor. „Nepriateľské kroky vlády nám nenechávajú inú možnosť, ako pokračovať v ochrane záujmov spoločnosti Centerra a jej akcionárov všetkými legálnymi prostriedkami,“ uviedol Perry.

Nie je však jasné, akú hodnotu priniesla spoločnosť Centerra partnerstvu. Spoločnosť sa môže pochváliť tým, že drvivá väčšina z jej 4 000 zamestnancov sú Kirgizi a že je „najväčším súkromným zamestnávateľom“ v krajine.

Teraz, keď je baňa zriadená a inžinieri, technici a baníci, ktorí ju prevádzkujú, sú školení, zdá sa, že vláda je dokonale schopná pokračovať v udržiavaní toku zlata bez toho, aby bolo potrebné odovzdávať značné  zisky.

Je tu verejná objednávka aktivovať hnutie Žltých viest

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info