HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

„Slovensko nám hádže polená pod nohy!“ Pendleri chystajú protesty a blokády na hraniciach

hranice
Na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo – Rajka sa v piatok ráno tvorili rozsiahle kolóny. Dôvodom bol protest pendlerov a Slovákov žijúcich v Rajke a okolí, ktorí priechod zablokovali / TASR

„Nie sme nebezpečnejší ako kamionisti!“ hovorí obyvateľ Rajky, ktorý pracuje na Slovensku, no žije len na skok za hranicami. Juraj Martiny, ktorý zastupuje pendlerov na rokovaniach s ministerstvami, objasnil denníku Pravda situáciu v pohraničí.

Ľudia sa spojili

Ľudia s pohraničia, nielen tí pri maďarských hraniciach, ale aj Slováci žijúci v Rakúsku a Česku sa spojili a chystajú na budúci týždeň na hraniciach protesty a blokády diaľnic.

Dôvodom sú slová ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že vyhláška sa ešte pritvrdí. „Tentoraz sme dostali prísľub od dvoch parlamentných strán, ktoré chcú prísť na blokádu. Komunikujeme so Smerom a podporu máme z Ľudovej strany Naše Slovensko. Chceme však osloviť aj Hlas,“ približuje Martiny.

Podľa jeho vlastných slov majú prisľúbenú podporu od ľudí z gastropriemyslu a rokujú aj s OZ KOVO. Teraz Oslovili takmer všetkých. Predbežne by mala začať blokáda všetkých troch diaľničných priechodov na Slovensko v stredu o 17. hodine. Tam patrí na rakúskej strane priechod Kittsee, na maďarskej je to Rajka a pri Čechách obec Brodské.

„Pochoval Slovensko!“ Protestujúci priniesli pred dom hlavného hygienika Mikasa pohrebný veniec

Slovensko na nás kašle

Podľa obyvateľa Rajky od začiatku pandémie ľudia vnímajú opatrenia ako neférové. Najviac ich hnevá, že za rok a pol v podstate naša vlastná krajina neurobila nejaký súčet ľudí, ktorí žijú v pohraničí a cestujú na Slovensko.

„Neurčili sa žiadne pravidlá pre tých, čo bývajú v pohraničí,“ poukazuje na absolútnu nepripravenosť a neriešenie problému našou vládou.

Narozdiel od Slovenska v Maďarsku sa všetci museli ešte na začiatku pandémie hlásiť na cudzineckej polícii, kde každému vydali pobytovú kartu. S ňou potom Slovákov púšťali do Maďarska aj v čase, keď boli ich hranice pre cudzincov zatvorené.

Blaha: „Naši gangstri vo vláde to robia úplne na hulváta! Ich vyhlášky sú protiústavné, diskriminačné a segregačné!“

„Doteraz nám nepodmieňovali vstup ani testovaním, ani očkovaním, a to ani v čase, keď bola na Slovensku výrazne horšia pandemická situácia ako u nich,“ prízvukuje Martiny.

Najväčší chaos vnáša Slovensko

„Každý z nás, čo žije v pohraničí, musí rešpektovať aj protipandemické opatrenia štátu, kde býva. No každý, s kým sa rozprávam mi potvrdzuje, že najväčší chaos do toho vnáša Slovensko,“ hovorí nespokojný pendler.

Drgonec: „Ostrieľaný porušovateľ ústavy Mikas zámerne navodzuje chaos“

Vraj si tiež myslel, že medzi protestujúcimi budú len blázniví odporcovia, ktorí neznášajú všetko. No je tam mnoho ľudí s rôznymi osudmi. Podľa Martinyho sú medzi nimi ľudia, ktorí nad očkovaním ešte len uvažujú a na nich je teraz vyvíjaný neprimeraný tlak. Slovensko im naviac hádže polená pod nohy!

„Zdá sa mi to nepripravené a amatérske. Nemyslím si, že Slovák z Rajky alebo z Moravy je nebezpečnejší ako vodič kamióna, ktorý križuje Európu bez toho, aby mal test alebo aby bol zaočkovaný,“ uzatvára Martiny.

Radačovský: „V prípade Lučanského smrti sa objavili nové okolnosti, podávam nové trestné oznámenie!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info