HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemeckí vedci tvrdia, že vyriešili záhadu krvných zrazenín po očkovaní vakcínami proti Covid-19

Ilustračný obrázok © Shutterstock
Skupina nemeckých vedcov tvrdí, že zistila príčinu krvných zrazenín spojených s vakcínami proti koronavírusu od spoločností Oxford/AstraZeneca a Johnson & Johnson. Vedci sú presvedčení, že je možné ich zmeniť tak, aby sa predišlo problémom, informuje portál RT.

Výskum, ktorý viedol profesor Rolf Marschalek z Goetheho univerzity vo Frankfurte, bol zverejnený v stredu. Naznačuje, že problém spočíva v technológii vektorov adenovírusu použitých vo vakcínach.

Problém majú vektorové vakcíny

Vírusové vektorové vakcíny používajú upravenú verziu iného vírusu na dodávanie dôležitých pokynov do jadra buniek, aby vytvorili proteín a spustili imunitnú odpoveď v tele.

Marschalek a jeho tím veria, že niektoré časti špice proteínu sa od seba oddeľujú a vytvárajú „mutantné“ verzie, ktoré vyvolávajú krvné zrazeniny. V článku to nazvali syndróm „Mimicry“ indukovanej vakcínou Covid-19.

Výborné správy: Imunita voči koronavírusom môže pretrvávať roky

Štúdia naznačuje, že výrobcovia vakcín by mohli pozmeniť sekvenciu špice proteínu, aby zabránili nechcenému štiepeniu a „zvýšili bezpečnosť týchto farmaceutických výrobkov“.

Vedci ďalej tvrdia, že všetky vakcíny založené na mRNA, ako napríklad vakcíny vyvinuté spoločnosťami BioNTech/Pfizer a Moderna, „by mali predstavovať bezpečné výrobky“, pretože používajú inú technológiu.

V posledných mesiacoch sa vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson spájali so zriedkavými, ale závažnými – a v niektorých prípadoch smrteľnými – krvnými zrazeninami.

Čína odmieta Bidenovo obvinenie: „Covid z laboratória neunikol, iba ak z amerického!“

Prípady niekedy končia smrťou

Prvý smrteľný prípad v EÚ súvisiaci s vakcínou od Johnson & Johnson bol tento týždeň zaregistrovaný v Belgicku, kde zomrela 37-ročná žena. Krajina pozastavila očkovanie  pre osoby mladšie ako 41 rokov.

Medzi tými, ktorí dostali vakcínu AstraZeneca, bolo v Európe zaznamenaných viac ako 140 prípadov krvných zrazenín. Spojené kráľovstvo zaregistrovalo viac ako 300 prípadov a 56 úmrtí.

Lockdowny neboli nevyhnutné! Britská vláda „klamala“, prezradil bývalý hlavný poradca Johnsona

Mnoho krajín po celom svete pozastavilo používanie týchto vakcín, zatiaľ čo iné obmedzili ich používanie na staršie vekové skupiny.

Nedávno boli tiež hlásené problémy s vakcínami na báze mRNA. Začiatkom tohto mesiaca CDC oznámilo, že sa bude vyšetrovať správy o srdcových problémoch u mladých, väčšinou mužských pacientov, ktorí dostali vakcíny Moderna alebo Pfizer-BioNTech.

Facebook mení politiku: Povoľuje príspevky, ktoré hovoria o Covide „spôsobenom človekom“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info