HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan sa v rozhovore s Putinom ponúkol, že dá Izraelu „silnú lekciu“

tasr

Prezidenti Ruska a Turecka počas telefonického rozhovoru, ktorý sa konal 12. mája, diskutovali o situácii v Palestíne. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu s odkazom na tlačovú službu prezidenta Erdogana, píše sever prvnizpravy.cz.

Prezidenti si vymenili názory na nedávne zhoršenie situácie vo východnom Jeruzaleme. Vyjadrili vážne znepokojenie nad pokračujúcimi stretmi a rastúcim počtom obetí. Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan vyzvali strany konfliktu, aby znížili napätie a urovnali spory mierumilovným spôsobom.

Súčasne vzali na vedomie ruskú a tureckú principiálnu pozíciu podpory riešenia duálneho stavu palestínsko-izraelského konfliktu na základe všeobecne uznávaných noriem medzinárodného práva. Zdôraznili tiež osobitnú úlohu medzinárodného kvarteta mediátorov v mierovom procese (Rusko, EÚ, OSN a USA), píše tlačová služba prezidenta Putina.

Vladimir Putin a jeho silný prejav v Deň víťazstva: Rozdrvili sme ich (VIDEO)

„Recep Tayyip Erdogan v rozhovore s Vladimírom Putinom uviedol, že medzinárodné spoločenstvo by malo Izraelu dať silnú a obmedzujúcu lekciu a za týmto účelom bude Turecko pokračovať v iniciatívach na všetkých úrovniach,“ uvádza sa vo vyhlásení tureckého prezidenta. Upozornil na dôležitosť „zhody názorov Ruska a Turecka na udalosti v Jeruzaleme“.

Erdogan ďalej zdôraznil, že „na zabránenie ďalšej eskalácii krízy je dôležité, aby zasiahla Bezpečnostná rada OSN a dala Izraelu rozhodné a jasné signály na zastavenie útokov,“ dodala vláda tureckého vodcu.

Pouličné strety arabského obyvateľstva vo východnom Jeruzaleme s izraelskou políciou v posledných dňoch rýchlo prerástli do ozbrojeného konfliktu medzi židovským štátom a palestínskymi skupinami ovládajúcimi pásmo Gazy. Nasledovala výmena raketových útokov, ktorá ešte pretrváva a pri ktorej zahynuli desiatky ľudí, stovky boli zranené.

Vojna je na spadnutie! Netanjahu odmieta ponuku Hamasu na prímerie, IDF „schvaľuje“ plán pozemnej invázie do Gazy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info