fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Švédsko zrušilo Gatesov experiment, ktorého cieľom bolo zakryť slnko v boji proti zmene klímy

Ilustračný obrázok / pixabay

Švédska vesmírna agentúra odvolala experiment, ktorý mal za cieľ zistiť, či by mohlo zakrytie slnka aerosólmi zvrátiť globálne otepľovanie. Projekt financoval Bill Gates. Vyvolal veľký odpor medzi ekológmi, informuje portál RT.

Vedci z Harvardu navrhli stratosférický experiment s kontrolovanou odchýlkou ​​(SCOSPEx). Mal vypustiť oblak uhličitanu vápenatého (známy aj ako ako kriedový prach) do atmosféry z balóna vo vysokej nadmorskej výške, aby sa študovali jeho účinky na slnečné svetlo dopadajúce na Zem. Projekt sa však ukázal ako príliš kontroverzný. Švédska vesmírna korporácia (SSC) v stredu uviedla, že testovanie, ktoré bolo stanovené na jún, sa nakoniec neuskutoční.

SSC na jar tohto roku viedla rozhovory s poprednými odborníkmi na geoinžinierstvo a s poradným výborom SCoPEx. Výsledkom konzultácií bolo rozhodnutie SSC nevykonať let technickej skúšky, ktorý bol naplánovaný na leto tohto roku.

Nezaočkované deti musia v USA pri spoločnom hraní nosiť masky, varuje Fauci

Júnový let, ktorý sa mal uskutočniť v oblasti arktického mesta Kiruna, by iba otestoval systémy balóna, aby pripravil pôdu pre štúdiu. Miestni aktivisti sa však tvrdo postavili proti tejto iniciatíve. V spoločnom liste z minulého mesiaca mimovládna organizácia Rada Saami, ktorá vystupuje za domorodých obyvateľov Švédska, a tri ekologické skupiny varovali, že experiment SCoPEx môže mať „katastrofické následky“.

Kým webová stránka SCoPEx uvádza, že experiment nebude predstavovať „žiadne významné nebezpečenstvo pre ľudí alebo životné prostredie“ a uvoľní do ovzdušia iba malé množstvo častíc, Rada Saami sa postavila proti solárnemu geoinžinierstvu a uviedla, že „sa v podstate pokúša napodobniť sopečné erupcie“ nepretržitým chrlením častíc do ovzdušia.

Experiment získal aj podporu Harvardského výskumného programu pre solárne geoinžinierstvo, ktorá je podporovaná miliardárom Billom Gatesom. Vedúci výskumný pracovník pracujúci na SCoPEx David Keith z Harvardu uviedol, že agentúra dostala od Gatesa najmenej 4,6 milióna dolárov.

Za urážku Putina by mal byť trest odňatia slobody, tvrdí ruský zákonodarca

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info