Banky zatiaľ nemajú podľa odborníkov príliš dôvod uvoľňovať podmienky úverov
13 | 07 | 2020 I SITA

Banky nemajú príliš dôvod uvoľňovať podmienky úverov, hoci niektoré nepatrne svoje opatrenia uvoľnili.


"Slovenská ekonomika ešte rozhodne neprekonala kritickú fázu a počet nezamestnaných ešte bude narastať. Riziko nárastu nesplácaných úverov je stále vysoké a banky sa prísnejšími podmienkami snažia vyhnúť rizikovým novým dlžníkom s hraničným príjmom," povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Niektoré banky pristúpili napríklad k opätovnej akceptácii príjmov zo zahraničia, najmä ak záujemcovia o úver pracujú ako zamestnanci v Maďarsku, Česku a Rakúsku. Rovnako tak príjem napríklad opatrovateľky v Rakúsku je pri žiadosti o úver podľa Búlika znovu akceptovateľný. Navyše, niektoré banky zvýšili pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti až do 90 % pre byty v krajských mestách a vybraných lukratívnych lokalitách.

"Avšak vo všeobecnosti banky pri existujúcich klientoch dokážu poskytovať úvery s podmienkami na úrovni jesene 2019. Banky si vytvorili priestor pre individuálne posudzovanie, komu úver poskytnú a za akých podmienok. Túto stratégiu nemajú dôvod meniť až do okamihu, keď bude jasný osud odložených úverov," dodal Búlik.

Poštová banka od októbra zníži poplatok za bežný účet
Banka pokračuje vo svojej modernizácii a pre rastúce náklady začala na začiatku roka s hromadným prepúšťaním a taktiež musela nastaviť viacero úsporných opatrení. Čítať ďalej
13 | 07 | 2020 | SITA


Ako uviedla úverová analytička spoločnosti Fincentrum Zuzana Šimonová, niektoré banky sa rozhodli dokonca akceptovať aj OČR z „donútenia“ v čase pandémie. "Podmienkou je, že v čase podania žiadosti o úver musí byť minimálne jedna mzda poukázaná v prospech účtu klienta. V tomto prípade je potrebné myslieť na to, že priemerný mesačný príjem zníži bonitu klienta, čo bude mať vplyv na výšku úveru," upozorňuje Šimonová.

Stále sa banky podľa riaditeľky pre úvery vo FinGO.sk Evy Šablovej bránia poskytovaniu úverov podnikateľom v ohrozených sektoroch, ako sú napríklad gastroslužby, cestovné kancelárie a podobne. Obzvlášť vtedy, ak nevedia za posledné mesiace preukázať prostredníctvom výpisov či uzávierok z registračnej pokladne adekvátne tržby. Zamestnanci, ktorým sa po OČR či PN obnovil príjem, rovnako môžu žiadať o hypotéku v banke. Niektoré z bánk opäť začali podľa Šablovej schvaľovať aj bezúčelové úvery, ktoré mali v mnohých bankách stopku, prípadne sa schvaľovali len v obmedzenom režime.

Operátori majú posielať štátu telefónne čísla navrátilcov z „červených" krajín, zaviesť sa má aj nový priestupok
Úrad verejného zdravotníctva SR má za účelom eliminácie šírenia nového koronavírusu dostávať telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Za nedodržanie nariadenej izolácie... Čítať ďalej
13 | 07 | 2020 | SITA


Dobrou správou pre podnikateľov je podľa Búlika rozbeh úverov s garanciou štátu, na ktoré čakajú práve najviac postihnuté segmenty. "Treba však povedať, že táto pomoc sa do zasiahnutých sektorov dostáva veľmi pomaly a oneskorene," hovorí Búlik. Aj podnikatelia v cestovnom ruchu hovoria, že ani rekordná obsadenosť počas leta im nedokáže zachrániť sezónu.

"Je otázkou štátnej analýzy, či v tomto prípade má štát pristúpiť k mimoriadnym opatreniam, ako je preplatenie rekreačných poukazov firmám, alebo dáva väčší zmysel akceptovať nárast počtu nezamestnaných z cestovného ruchu," dodal Búlik.

Od 9. apríla 2020 majú klienti možnosť požiadať svoju banku o odklad splátok až na deväť mesiacov. "Odklad sa premietne v úverovom registri, ale nebude mať negatívny dopad na posudzovanie klienta v budúcnosti," uviedla Šimonová. Banky od začiatku krízy evidujú viac ako 162-tisíc takýchto žiadostí.

Klus si vie skôr predstaviť nosenie rúšok na verejnosti ako e-karanténu
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus si vie skôr predstaviť, že v rámci sprísnenia protiepidemiologických opatrení sa budú musieť na verejnosti nosiť ochranné rúška, než by sa mala zaviesť e-karanténa. Čítať ďalej
13 | 07 | 2020 | TASR