Ministri sa hádajú o zatvorení prevádzok v nedeľu
09 | 06 | 2020 I TASR

Zamestnávatelia, aj odborári skôr preferujú uzatvorenie veľkých prevádzok v nedeľu, pretože nehrozí pokles obratu, ktorý by poškodil ekonomiku, tvrdí minister práce Milan Krajniak.


Názory ministrov súčasnej vlády na obmedzenie nedeľného predaja sú rôzne. Očakávajú však o tejto problematike diskusiu a veria, že sa prijme kompromisné riešenie. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že preferuje rakúsky a nemecký model.

"Veľké nákupné centrá a veľké predajne potravín a tovarov by boli v nedeľu zatvorené, ale kultúrne podujatia, reštaurácie, zábavné centrá by mohli byť otvorené, aby rodiny mohli tráviť spolu čas," vysvetlil Krajniak. Myslí si však, že by mohlo dôjsť k dohode naprieč politickým spektrom.

"Ja mám informácie také, že aj zamestnávatelia, aj odborári skôr preferujú uzatvorenie veľkých prevádzok v nedeľu, pretože nehrozí pokles obratu, ktorý by poškodil ekonomiku. Chcem, aby bola dohoda naprieč celým politickým spektrom," uviedol Krajniak. Páči sa mu aj návrh, keby mohla byť možnosť tzv. výhrady vo svedomí v prípade predavačiek.

Matovič: Výhradou vo svedomí by sme urobili z predavačiek hlupákov
Návrh koaličných parnerov, aby si mohli predavači v maloobchode v prípade nedeľného predaja uplatniť výhradu vo svedomi, je podľa šéfa hnutia OĽaNO "Potemkinova dedina". Čítať ďalej
09 | 06 | 2020 | Peter Haluza


"Mala by fungovať vo všeobecnosti, nielen k tomu, že niekto nechce pracovať v nedeľu. Myslím, že môžeme dospieť aj k lepšej dohode, že by sme sa mohli dohodnúť, ktoré prevádzky by mohli byť otvorené a ktoré nie. Výmenou za to, počas tých štátnych sviatkov, ktoré sú počas pracovného týždňa, by boli povolené otvorené aj väčšie prevádzky. Obchodníci ani ľudia nič nestratia," dodal Krajniak.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) nie je presvedčený, že vláda by mala uvažovať o tzv. výhrade vo svedomí pri nedeľnom predaji. "Mohlo by to byť trošku problém aj pre to, že predajcovia by pri výbere zamestnancov mohli mať toto ako kritérium a ľudia by sa mohli dostať do istej diskriminácie. Takže myslím si, že toto nie je cesta, ktorou by sme sa mali vybrať. Ale nechajme to na rokovania," podotkol Heger.


Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) upozornila na to, že štát zápasí s ekonomickou krízou, a preto je potrebné nájsť kompromisné riešenie. "Mnohé podniky sú na kolenách a nebolo by dobré ich zaťažovať ešte dodatočnou reguláciou. Preto aj otázka nedeľného predaja by sa mohla vyriešiť pragmatickým kompromisným spôsobom tak, aby na jednej strane mohli ostať obchody otvorené, ale na druhej strane, aby si zamestnanci mohli uplatniť právo nepracovať v nedeľu, ak nechcú. Ak by sme to chceli obmedziť ešte viac, tak by sme to mohli obmedziť na zamestnancov, ktorí majú malé deti," dodala Remišová.Zákaz nedeľného predaja je pre stranu SaS neprípustný
Zákaz nedeľného predaja je pre stranu Sloboda a Solidarita (SaS) neprípustný. Podľa liberálov ide proti zdravému rozumu a proti zamestnanosti a je založený na ideológii. Čítať ďalej
09 | 06 | 2020 | SITA