Nové označovanie pneumatík: Informácie o spotrebe a priľnavosti, neskôr o dojazde a odere
30 | 05 | 2020 I Peter HaluzaEurópsky parlament (EP) schválil nové pravidlá označovania pneumatík pre osobné a nákladné vozidlá, ktoré majú spotrebiteľom priniesť viac informácií o ich vplyve na spotrebu, bezpečnosť a hlučnosť.

Podľa nového nariadenia medzi povinne poskytované informácie pri predaji pneumatík bude patriť ich palivová úspornosť, priľnavosť za mokra a vonkajší hluk valenia. V budúcnosti by k týmto údajom mali pribudnúť aj informácie týkajúce sa dojazdu, oderu, protektorovania pneumatík či ich priľnavosti na snehu a ľade.


Podľa informácií EP údaje o dojazde a odere by mali byť záujemcom poskytované, keď bude k dispozícii vhodná testovacia metóda. Nový predpis upravujúci označovanie pneumatík sa bude vzťahovať aj na ťažké úžitkové vozidlá (pneumatiky triedy C3), ktorých sa doterajšie pravidlá netýkali.


"Štítky musia byť pre spotrebiteľov jasne viditeľné a dostupné všade, kde sa predávajú pneumatiky, a to aj v online priestore. Mali by tiež obsahovať QR kód," píše sa v správe EP.


Sprisahanie proti ľudstvu bolo avizované už pred polstoročím (Valentin Katasonov)
Komentár Valentína Katasonova (Fond strategickej kultúry) Čítať ďalej
30 | 05 | 2020 | Iveta Machová

„Aktualizované označovanie pneumatík je jednoduchým, ale zároveň účinným nástrojom, ktorý podporou zmien v spotrebiteľskom správaní prispieva k bezpečnejšej a ekologickej mobilite. Toto nariadenie zaistí, že spotrebitelia dostanú pri výbere pneumatík jasné, relevantné a porovnateľné informácie,‟ uviedla spravodajkyňa Henna Virkkunen.


„Čiastočky, ktoré sa uvoľňujú z pneumatík, tvoria väčšinu mikroplastov v životnom prostredí. Nariadenie sa venuje aj tomuto pálčivému problému tým, že do rozsahu [poskytovaných informácií] zahŕňa aj parametre dojazdu a oderu, a to hneď, keď budú k dispozícii vhodné testovacie metódy,‟ dodala poslankyňa Virkkunen.


Text nariadenia schválený Európskym parlamentom musí ešte formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Nové pravidlá následne nadobudnú účinnosť 1. mája 2021.


Tranzit cez plynovod Jamal-Europe sa opäť zastavil
Európski prevádzkovatelia plynu informujú o zastavení tranzitu ruského plynu cez Poľsko. Informuje ruský iReactor.ru Čítať ďalej
30 | 05 | 2020 | Imrich Kovačič