Niektoré testy na COVID-19 nie sú certifikované
18 | 03 | 2020 I TASR

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) predpokladá, že na internete sa čoskoro v súvislosti s výskytom nového koronavírusu môžu objaviť testy určené na samodiagnostiku ochorenia COVID-19. Tie ale možno nebudú certifikované. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.


Pripomenula, že takéto testy spadajú do kategórie tzv. in vitro diagnostických (IVD) zdravotníckych pomôcok a podliehajú právnym predpisom Európskej únie (EÚ) aj Slovenska. "Pri nákupe diagnostických testov občanom odporúčame, aby si overili základné parametre, ktoré má takáto zdravotnícka pomôcka spĺňať," komentovala Jurkemíková.

Na vonkajšom obale sa podľa ŠÚKL má nachádzať informácia o výrobcovi a/alebo tzv. splnomocnenom zástupcovi, v prípade, že výrobca sa nachádza mimo EÚ, ďalej označenie CE a názov výrobku v slovenskom jazyku. Zdravotnícka pomôcka má tiež obsahovať návod na použitie v slovenskom jazyku.

ŠÚKL Slovákov preto vyzval, aby k tomuto druhu testov pristupovali s rozvahou. "Výsledky takýchto skríningových testov musia byť potvrdené testom s priamou detekciou vírusu, a preto sa nedá výsledok považovať za stopercentne hodnoverný," uzavrel štátny ústav.

Slovenská armáda už je pre koronavírus v pohotovosti
Armáda je podľa premiéra Petra Pellegriniho v „oranžovom móde“. Znamená to, že je v pohotovosti a môže pri prvej vlne nastúpiť. Čítať ďalej
18 | 03 | 2020 | SITA