HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Blokovanie parlamentu Beblavého kumpánmi je znásilňovaním demokracie

Fotokoláž / Redakcia

Teror tortových „hrdinov“ pokračuje

Skupina poslancov z neparlamentnej koalície PS/Spolu neopustí rečnícky pult a plánuje naďalej blokovať rokovanie parlamentu. Podľa poslanca Miroslava Beblavého tak budú robiť dovtedy, kým „neodpadnú, alebo kým sa tá situácia nevyrieši“. Tak hovorí oficiálne vyjadrenie zo stredajšieho dopoludnia po tom, ako musel predseda Národnej rady SR Andrej Danko po druhýkrát prerušiť legitímne zvolanú schôdzu parlamentu.

Úplným nonsensom pritom je, že títo poslanci sa odvolávajú na ochranu zákonnosti a parlamentarizmu. Ak pod týmto pojmom vnímajú okupáciu rečníckeho pultu, z ktorého si spravili bufet a posteľ zároveň, tak asi majú úplne pomýlené vnímanie. Práve ten rečnícky pult, ktorý nechcú opustiť, totiž predstavuje akýsi oltár demokracie. A oni k nemu nechcú pustiť nikoho iného.

Torta ako názor?

Pripomeňme, prečo sa poslanci pri pultíku zabetónovali. Oficiálnym dôvodom blokácie parlamentu je požiadavka, aby o zákonnosti schôdze rozhodol Ústavný súd SR. Okrem toho si priniesli svadobnú tortu, ktorá má byť symbolom budúcej koalície zloženej zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS. A toto všetko len preto, aby si spravili kampaň.

Ľudia si sociálne istoty zaslúžia aj pred voľbami

Zjavne im nevadí, že parlament mal rokovať o tak dôležitých veciach, ako je zvýšenie prídavkov na deti alebo pridanie peňazí dôchodcom. A nenapadlo im ani to, že by sa k týmto zákonom mohli vyjadriť aj v rozprave. Nie, oni radšej pohrdli demokraciou a blokujú legitímnu diskusiu svojich koaličných aj opozičných kolegov. A reálne tak bránia v prejave všetkým ostatným.

Tento krok je pritom tak ďaleko za hranicou príčetného konania, že o ňom pochybuje dokonca ešte aj Igor Matovič. So situáciou si poriadne nevie rady ani šéf parlamentu Andrej Danko, ktorý dokonca už o pomoc prosí aj Zuzanu Čaputovú s odôvodnením, že prezidentka ako ich bývalá spolustraníčka by mala apelovať na svojich kolegov.

Je tak na zvážení všetkých voličov, či chcú takúto „novú“ politickú kultúru podporiť svojím hlasom vo voľbách. Lebo každý vtip má svoje hranice. A ak toto ako vtip myslené nebolo, potom je možné reálne zvažovať (nielen) politickú príčetnosť aktérov tejto nepodarenej predvolebnej kampane.

Arpád Németh: Galko dal za svojím pôsobením v parlamente trápnu bodku

Pamätajte si tie mená: Miroslav Beblavý, Martin Poliačik, Jozef Mihál, Alan Suchánek, Viera Dubačová, Simona Petrík. Až vás zasa raz niekto z nich bude presviedčať o potrebe zmeny, pripomeňte si tento ich parlamentný teror skrytý za svadobnou tortou. A spomeňte si na to, ako nechceli dať priechod demokratickému rokovaniu o peniazoch pre deti alebo dôchodcov.

Vallo ukazuje, ako bude vyzerať vláda progresívcov: Štedrá pre nich, drahá pre nás

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info