fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Islamský štát sa v Iraku transformoval a opäť silnie

Islamic State militants / TASR (AP)

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa len dva roky po strate svojich posledných území v Iraku transformovala na sofistikované povstalecké hnutie, ktoré silnie a pripomína „al-Káidu na steroidoch„. S odvolaním sa na predstaviteľov západných a kurdských spravodajských služieb o tom v pondelok informovala stanica BBC.

Lahúr Talabání, riaditeľ oddelenia kurdskej regionálnej vlády pre boj s terorizmom, sa domnieva, že militanti z IS sú teraz skúsenejší a omnoho nebezpečnejší než al-Káida.

Majú lepšie technológie, lepšiu taktiku a omnoho viac peňazí k dispozícii. Môžu nakupovať vozidlá, zbrane, zásoby potravín aj vybavenie. Sú technologicky zručnejší a je náročnejšie ich vypudiť. Sú ako al-Káida na steroidoch„, uviedol Talabání.

Kurdský predstaviteľ v tejto súvislosti dodal, že je možné badať zvýšenú aktivitu Islamského štátu – toto hnutie podľa jeho slov po porážkach z posledných rokov ukončilo „etapu reorganizácie„.

Talabání taktiež poukázal na celkovú zmenu stratégie IS. Hnutie sa už nesnaží priamo kontrolovať a spravovať konkrétne územie, na ktorom by sa mohlo stať ľahkým terčom prípadných útokov, ale podobne ako al-Káida pred ním sa preorientovalo na partizánsky spôsob boja.

Svoju základňu si IS podľa Talabáního vytvorilo v pohorí Hamrín na severe Iraku. „Ide o dlhé horské pásmo, ktoré je pre irackú armádu len ťažko kontrolovateľné. Nachádza sa tam tiež veľa úkrytov a jaskýň,“ povedal.

Nie Irán, ale Čína je skutočným dôvodom, prečo USA nikdy neopustia Irak (Darius Shahtahmasebi)

Kurdský expert zároveň varoval, že momentálne prebiehajúce politické nepokoje v Iraku budú Islamský štát posilňovať, pričom hnutie sa pokúsi „využiť vo svoj prospech pocit odcudzenia, ktorý pociťuje sunnitská menšina“. „V Iraku ide o dobre známy mechanizmus, ktorý mal často krvavé následky,“ dodal s tým, že politické nepokoje v Iraku sú pre IS „ako nebo alebo Vianoce“.

Extrémistom však podľa jeho názoru napomáha aj dlhodobé napätie vo vzťahoch medzi Bagdadom a kurdskou samosprávou na severe krajiny, ktoré vyvolalo kurdské referendum o nezávislosti z roku 2017.

Talabání poukázal na to, že na severe krajiny vznikol pás „zeme nikoho“ oddeľujúci péšmargu – vojenské sily autonómneho regiónu Iracký Kurdistan – od irackej armády. Jedinými jednotkami, ktoré na tomto území hliadkujú sú militanti z IS, uviedol.

Kurdské tajné služby predpokladajú, že na území Iraku operuje približne 10.000 príslušníkov IS, z toho asi 5000 bojovníkov a rovnaký počet členov spiacich buniek a sympatizantov.

Veliteľ amerických vojsk v Iraku brigádny generál William Seely potvrdil, že IS sa v tejto blízkovýchodnej krajine snaží obnoviť svoj vplyv. Zdôraznil však, že proti Islamskému štátu stoja iracké a kurdské sily, ktoré sú lepšie pripravené než v roku 2014, keď sa Islamskému štátu podarilo takmer bez boja ovládnuť tretinu krajiny vrátane druhého najväčšieho mesta Mósul.

Najmenej sedem zabitých pri pokusoch Iraku potlačiť povstanie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info