HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ukrajinská tajná služba zatkla povstalca, ktorý môže niesť vinu za pád letu MH17

Unian

Ukrajinskej tajnej služby sa počas operácie v Donbasu zmocnili niekdajšieho veliteľa protivzdušnej obrany mesta Snižne Volodymyra Cemacha. Informuje o tom ukrajinská redakcia britskej BBC, na ktorú sa odvoláva ČT, s tým, že muž môže patriť k osobám podozrivým zo zostrelenia malajzijského boeingu letu MH17.

Východoukrajinské mesto Snižne leží len dvadsať kilometrov od hraníc s Ruskom a v júli 2014 sa u tam po zostrelení zrútil civilný Boeing. V jeho troskách zomrelo všetkých 298 ľudí, ktorí sa nachádzali na palube.

Skupina medzinárodných vyšetrovateľov, ktorej členmi sú experti z Holandska, Belgicka, Malajzie, Austrálie a Ukrajiny, vlani dospela k záveru, že Boeing 777 zničila raketa zem-vzduch Buk odpálená z priestoru ovládaného separatistami. Medzi možnými podozrivými môže podľa BBC figurovať aj vtedajší veliteľ protivzdušnej obrany vo Snižne Volodymyr Cemach.

Päťdesiatosemročný Cemach je podľa svojho kyjevského obhajcu od konca júna vo vyšetrovacej väzbe v Kyjeve, kde čelí obvineniu z terorizmu. Cemachova dcéra BBC potvrdila, že matka po návrate do bytu manžela nenašla a objavila len krvavé stopy po zápase.

Ústavných sudcov je lepšie voliť verejnou voľbou, vraví minister Gál

Ukrajinské úrady sa zdržali vyjadrení. Podľa medzinárodných vyšetrovateľov pred piatimi rokmi Buk na miesto dopravili príslušníci 53. ruskej protivzdušnej brigády dislokované v Kursku. Rusko a separatisti účasť na zostrelení Boeing popierajú a vinu zvaľujú na ukrajinskú armádu.

Minulý mesiac skupina uviedla, že kvôli katastrofe letu MH17 budú súdení Rusi Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko, a to pravdepodobne v ich neprítomnosti.

Girkin alias Strelkov zastával u povstalcov funkciu ministra obrany. Dubinskij velil povstaleckej rozviedke a podľa investigatívnej platformy Bellingcat objednal dodanie komplexu Buk povstalcom. Zaisťoval tiež jeho prepravu na Ukrajinu a transport späť do Ruska.

Dubinského tím údajne zohral kľúčovú úlohu v rozhodnutí o zostrelení lietadla, ktoré povstalci považovali za nepriateľské. Pulatov bol podľa vyšetrovateľov jedným z veliteľov rozviedky separatistov a Charčenko velil ich prieskumnému práporu.

Nemecká kapitánka vykonala hrdinský čin, buráca svet. Je novou adeptkou na Nobelovu cenu za mier?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info