Horná komora ruského parlamentu schválila Putinov zákon o odstúpení Ruska od zmluvy INF
26 | 06 | 2019 I TASR

Horná komora ruského parlamentu - Rada federácie - vyslovila v stredu podporu návrhu zákona na pozastavenie účasti Ruska na plnení Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).


Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy, ktorá spresnila, že senátori hlasovali za schválenie tohto zákona jednomyseľne.

Návrh zákona predložil parlamentu ruský prezident Vladimir Putin. V jeho texte sa uvádza, že Rusko pozastavuje plnenie svojich záväzkov vyplývajúcich preň z INF, pričom špecifikuje, že rozhodnutie o návrate k plneniu INF má v mene Ruska právo urobiť prezident.

Rusko sa pripravuje na "plynovú vojnu", píšu poľské médiá
Zmluvy medzi Gazpromom a Ukrajinou o dodávkach a tranzite plynu v tomto roku končí, Kyjev ešte nemá žiadne nové dohody, tak sa Kyjev obáva, že v polovici zimy Rusko vyvolá ďalšiu plynovú krízu v Európe. Čítať ďalej
26 | 06 | 2019 | Aneta Leitmanova


Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, návrh odhlasovala minulý týždeň väčšinou hlasov.

K týmto rozhodnutiam ruského Federálneho zhromaždenia dochádza po tom, ako Spojené štáty vo februári avizovali zámer odstúpiť od INF. Washington oznámil, že od zmluvy odstúpi do šiestich mesiacov, pokiaľ ju Rusko nezačne dodržiavať. Moskva však odmietla, že by akýmkoľvek spôsobom zmluvu porušovala, a sama obvinila Washington z porušovania INF.

Putin varoval Spojené štáty pred rozmiestnením nových striel v Európe s tým, že Moskva na to bude reagovať nasadením nových rýchlych zbraní, ktorým bude trvať krátko, kým dosiahnu svoj cieľ.

Pompeo je pre Čínu stále riaditeľom CIA, ktorý len prebral ministerstvo zahraničných vecí
Štátny tajomník Mike Pompeo "už nemôže zohrávať úlohu špičkového amerického diplomata," napísal redaktor Global Times, Hu Xijin. Vo svojom článku Hu píše, že bývalý špión sa stal najotravnejším americkým predstaviteľom... Čítať ďalej
26 | 06 | 2019 | Imrich Kovačič


Rada federácie by mala pozastavenie účasti Ruska na INF prerokúvať 26. júna. Návrh zákona o predložil do parlamentu Putin. Na jeho základe bude mať prezident právo túto zmluvu obnoviť.

Zmluva INF medzi bývalým Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi bola podpísaná vo Washingtone 8. decembra 1987. Platnosť nadobudla 1. júna 1988.

Táto bilaterálna dohoda o obmedzení zbrojenia, ktorú podpísali sovietsky vodca Michail Gorbačov a vtedajší americký prezident Ronald Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.

Komentár Vladimíra Prochvatilova: Ako môže USA vyvolať iránsku provokáciu
Prišla mi na um stará správa Brookingsovho inštitútu Čítať ďalej
24 | 06 | 2019 | Vladimír Prochvatilov (Fond strategickej kultúry)