fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Nekalá súťaž“: Roscosmos odsudzuje Pentagon za zákaz používania ruských vesmírnych rakiet a satelitov

Proton-M Sojuz
Ilustračný obrázok / Roscosmos

Pentagon sa snaží umelo obmedziť používanie ruských nosných rakiet na medzinárodnom trhu, uviedol Roscosmos vo svojom vyhlásení v reakcii na kroky USA a dodal, že tento zákaz negatívne ovplyvní celé odvetvie komerčných vesmírnych projektov.

Ruská vesmírna agentúra „odsúdila“ rozhodnutie ministerstva obrany zakázať americkým spoločnostiam kupovať ruské raketové motory a satelitné služby od roku 2023.

Hlavná denník priniesol túto správu 30. mája 2019

Pentagon zakáže americkým spoločnostiam používať ruské vesmírne rakety a satelity

Roscosmos sa „domnieva, že ide o ďalší prejav nekalej súťaže Washingtonu na medzinárodnom trhu vesmírnych služieb,“ píše sa vo vyhlásení .

„Pentagon chce zničiť všetky ťažko dosiahnuté a udržiavané rusko-americké vzťahy v oblasti vesmíru.“

Tento krok sa dotkne nielen Ruska, ale „môže mať negatívny vplyv na medzinárodnú spoluprácu pri organizovaní pravidelných štartov kozmických lodí na komerčnom základe“.

Je iróniou, že tento zákaz by mohol mať vplyv najmä na NASA, ktorá stále používa ruské rakety Sojuz na dopravu kozmonautov do vesmíru. Po ukončení programu pravidelných letov, teda od roku 2011, chýba Spojeným štátom alternatívny druh dopravy do vesmíru. Súkromné spoločnosti SpaceX a Boeing mali dodať náhradu už v roku 2017, ale ich kozmická loď je ešte stále iba v testovacej fáze.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info