ANALÝZA: Nastupujú smartfóny s rozmernými displejmi a umelou inteligenciou
30 | 01 | 2019 I tasr

Displeje pokrývajúce takmer celú prednú stranu telefónov, zvyšovanie počtu fotoaparátov v mobiloch, ale aj postupný nástup umelej inteligencie či ohýbateľných displejov. To sú podľa technologických novinárov oslovených TASR trendy, ktoré budú počas aktuálneho roka dominovať v oblasti vývoja smartfónov.


"Kým minulý rok sa niesol v znamení 'výrezov' v displeji, v ktorých sa ukrývala kamera či senzory, tento rok to budú zrejme skôr 'dierky', alebo takzvané priestrely v displeji. Práve v nich bude umiestnená predná kamera," uviedla Alžbeta Gavendová, technologická novinárka denníka Hospodárske noviny. Tento trend prichádza podľa nej z dôvodu, že výrobcovia sa snažia čo najväčšiu časť prednej strany využiť ako displej, pričom jeho väčšia plocha má byť pre používateľa výhodnejšia pri používaní.

Druhým trendom, ktorý tiež súvisí s obrazovkami telefónov, sú skladacie či ohýbateľné displeje. Telefóny s takýmito flexibilnými zobrazovací panelmi sa budú dať otvoriť ako knižka či niekdajšie telefóny "véčka", populárne pred 15 - 20 rokmi. V tomto prípade však bude miesto ohybu priamo v displeji, ktorý tak po otvorení vytvorí jednoliatu plochu.

"Pre používateľov by to malo byť výhodné opäť pre pohodlnejšiu prácu s telefónom. Pre bežné hovory či chatovanie využijú zložené zariadenie, na pozeranie videí a fotiek môžu telefón rozložiť a razom budú mať tablet," vysvetlila Gavendová.

Prvé prototypy, ktoré už niektorí výrobcovia predstavili, majú však podľa odborníkov zatiaľ ďaleko od dokonalosti. Otázna je hlavne životnosť a odolnosť takéhoto flexibilného displeja. Výrobcovia tu totiž nemôžu použiť tvrdené ochranné sklo ako v prípade bežných mobilov, ale špeciálny plast, ktorý sa na rozdiel od skla dá ohýbať.

Podľa slov Jána Trangela, zástupcu šéfredaktora technologického portálu Živé.sk, sú takéto smartfóny so skladacím displejom veľmi očakávané, zatiaľ však pôjde iba o prvé pokusy. "Nebudú to teda vlajkové modely výrobcov v pravom slova zmysle. Tento formát mobilov sa bude ešte iba formovať a hľadať sa jeho praktické využitie," upozornil.

Ďalším aktuálnym trendom je zvyšovanie počtu fotoaparátov u smartfónov. Už dnes sú bežné telefóny s dvomi objektívmi na zadnej strane, objavili sa aj prvé lastovičky s tromi či dokonca štyrmi. Hoci podľa odborníkov vyšší počet fotoaparátov automaticky neznamená vyššiu kvalitu snímok, prináša do mobilov napríklad optický zoom, ktorý na rozdiel od digitálneho umožňuje priblížiť si scénu bez strany kvality výslednej snímky.

Nové trendy sa podľa novinárov objavia aj v softvérovej oblasti. Jednou z nich je novinka v podobe tmavých tém aplikácií i samotného systému. "Tieto témy, teda grafické prostredia, budú vo väčšej miere využívať čiernu farbu a čo najmenej bielu. Naďalej bude pokračovať aj trend zjednodušovania prostredí v smartfónoch. Výrobcovia sa budú snažiť integrovať čo najviac funkcií 'pod povrch', aby používateľa zbytočne neobťažovali," objasnil Trangel.

Dôležitou softvérovou zmenou je podľa oslovených novinárov umelá inteligencia (UI), ktorá sa bude v chytrých telefónoch čoraz viac presadzovať. "Už teraz sú výrobcovia, ktorí ju využívajú. Môžeme to vidieť v praxi napríklad pri fotografovaní. UI rozpozná objekt či scénu a automaticky vylepší obraz," podotkla Gavendová, podľa ktorej ide len o začiatok využívania UI v telefónoch.

Daňou za všetky novinky a vylepšenia v hardvérovej i softvérovej oblasti smartfónov je ich cena, ktorá posledné roky rástla a v niektorých prípadoch už presiahla hranicu 1000 eur. V názoroch, či bude zvyšovanie cien mobilov pokračovať, sa však odborní novinári nezhodujú.

"Rast cien sa podľa mňa zastaví, pretože výrobcovia vlani prvýkrát zaznamenali pokles predaja najdrahších modelov. Museli tak znížiť dodávky počtu smartfónov na trh. Čo naznačuje, že sme dosiahli pomyselný strop, koľko je zákazník ochotný minúť za mobil," tvrdí šéfredaktor portálu MojAndroid.sk Michal Chabada.

Naopak, Gavendová predpokladá nárast cenoviek vlajkových lodí. "Je tu hneď niekoľko dôvodov. Na jednej strane to vidíme v priebehu rokov - ceny postupne stúpajú a ľudia si drahšie smartfóny kupujú aj naďalej. Treba však brať do úvahy, že výrobcom sa skutočne zvyšujú náklady na výrobu aj vývoj a takisto bojujú s faktom, že používatelia sa s jedným vyspelým smartfónom uspokoja na dlhšiu dobu, takže ho nepotrebujú tak často meniť," poznamenala.

Hlavné smartfónové trendy aktuálneho roka spozná verejnosť aj na blížiacom sa veľtrhu Mobile World Congess 2019, ktorý sa uskutoční 25. až 29. februára v španielskej Barcelone. Ide o najväčšie podujatie zamerané na mobilný trh, kde mnohí výrobcovia každoročne predstavujú svoje hlavné novinky na nadchádzajúcu sezónu.