Tajné americké laboratóriá Strednej Ázii (VIDEO)
13 | 01 | 2022 I Milan Laca

Kazachstan nedovolil armáde z ODKB strážiť biologické laboratórium v Almate.

Podľa niektorých správ reč ide o americkom biologickom laboratóriu, ktoré strážili žoldnieri zo Spojených štátov. Napriek vážnemu riziku preniknutia radikálov na územie tohoto biologického laboratória v Kazachstane, bola ruskej armáde prostredníctvom ODKB odopretá jeho ochrana.

A zasa USA

Podľa portálu avia.pro, toto laboratórium patrí Spojeným štátom a preto sa úrady Kazachstanu takto rozhodli. Kanál „Rybar“ Telegram už dávnejšie informoval, že počas nepokojov v Almate neznáme osoby vstúpili na územie Kazašského vedeckého centra pre karanténny a zoonotický výskum. Neskôr však túto informáciu ministerstvo zdravotníctva poprelo. Podľa miestnych obyvateľov je biologické laboratórium teraz v žalostnom a opustenom stave. Počas nepokojov v  ňom videli  ľudí v protichemických oblekoch, ktorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou podieľali na evakuácii personálu. Ruská armáda z ODKB ponúkla, že vezme tento objekt pod ochranu, ale Kazachstan sa rozhodol vymazať ho zo zoznamu lokalít, ktoré potrebujú ochranu. 

Je nový variant Deltakron „len“ laboratórnou chybou? (VIDEO)
Cyperský vedec obhajoval pred kritikou svoj objav hybridnej formy medzi variantmi Delta a Omikron. Nešlo o laboratórnu chybu alebo laboratórnu kontamináciu, ako niektorí tvrdia, zdôraznil výskumník, píše de.euronews.com. Hybrid Delty a Omikronu K... Čítať ďalej
12 | 01 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Prečo Američania potrebujú biolaboratóriá v Strednej Ázii a na Kaukaze?

Spojené štáty vykonávajú vojenské biologické aktivity po celom svete, vrátane našich hraníc," povedal Sergej Lavrov na stretnutí ministrov zahraničných vecí ODKB na jar 2020. Moskva sa dlhodobo obáva o biologickú bezpečnosť susedných krajín. V Kazachstane, Arménsku a Tadžikistane Američania vytvorili sieť biologických laboratórií. Ruské úrady majú veľa otázok aj o Lugarskom centre v Gruzínsku

Nezištne pomohli
Centrálne referenčné laboratórium v Almate  sa špecializuje na štúdium vírusových kmeňov charakteristických pre Kazachstan.  Považuje sa za majetok Kazachstanu, hoci bol postavený na náklady Pentagonu. USA vyčlenili na toto zariadenie 108 miliónov dolárov.
Arménsko
V sovietskych časoch bol Ústav mikrobiológie Arménskej SSR považovaný za najväčšie centrum mikrobiológie. V deväťdesiatych rokoch sa o vedecký vývoj ústavu začali zaujímať USA a Veľká Británia.   V roku 2000 pomohli Američania otvoriť niekoľko biologických laboratórií v Arménsku. Peniaze, podobne ako v Kazachstane, prideľoval Pentagon, bolo to asi desať miliónov dolárov. Vedecké centrá vybudovali aj  v Jerevane, Gjurmi, Vanadzore, Martuni a Ijevane.
Juraj Mesik: Propaganda v kontrahovanej tlači robí, čo môže, díleri čakajú
MUDr. Juraj Mesik zdôrazňuje, že propaganda v kontrahovanej tlači robí, čo môže. Mesik v príspevku na sociálnej sieti poukazuje aj na skutočnosť, že Omicron zvysoka kašle na vírusovú mRNA, ale varianty alfa našich usilovných komsomolcov netrápia -... Čítať ďalej
12 | 01 | 2022 | Gabriela Fedičová
Tadžikistan 
V roku 2010 americkí biológovia upozornili na ďalšieho člena ODKB – Tadžikistan. Obávali sa nepriaznivej epidemiologickej situácie, ktorá by mohla viesť k prepuknutiu infekčných ochorení. Niekoľko západných nadácií vyčlenilo peniaze na vytvorenie výskumných centier, napríklad  laboratórium biologickej bezpečnosti v Dušanbe. Projekt financovala francúzska charitatívna organizácia Merieux Foundation, ktorá vybudovala podobné zariadenia v Číne, Mjanmarsku, Bangladéši a afrických krajinách. V roku 2019 zriadili laboratórium sponzorované USAID a Pentagonom. Na severe Tadžikistanu, v meste Isfara otvorili ďalšie zariadenie. Je o ňom málo informácií, financovali ho opäť Američania.
15 amerických laboratórií na Ukrajine

Dve v Kyjeve, Odesa, Vinica, Užhorod, dve v Dnepropetrovsku, tri vo Ľvove, Merefa, Charkov, Ternopiľ, Cherson. Darcom na ich vybudovanie bol americký štát, alebo niektoré súkromné spoločnosti.

 

Gruzínsko 

Gruzínsko nie je členom ODKB, ale hraničí s Ruskom a zohráva kľúčovú úlohu na Kaukaze. Moskva je znepokojená Výskumným centrom verejného zdravia Richarda Lugara. Ruské úrady sa domnievajú, že biologické laboratórium neďaleko Tbilisi koná v záujme Američanov. Podľa bývalého ministra štátnej bezpečnosti Gruzínska Igora Giorgadzeho, desiatky ľudí, ktorí sa podrobili liečbe v centre Lugaru, zomreli. Okrem iných tam pracovali biológovia z troch súkromných amerických firiem – CH2M Hill, Battelle a Metabiota – ktorí plnili príkazy z Pentagonu. Giorgadze upozornil na vysokú úroveň bakteriologickej ochrany laboratória. Okrem toho má toto centrum „zariadenie na postrekovanie škodlivých látok a munície biologicky aktívnym materiálom. "Načo to potrebuje inštitúcia, ktorej cieľom je chrániť obyvateľstvo?" - spýtal sa exminister.
Muzikant Greksa: Nútiť neočkovaných dať sa očkovať je bohapusté svinstvo! (FOTO)
Obyčajné bohapusté svinstvo! Takto okomentoval status bratislavského župana Juraja Drobu na sociálnej sieti známy muzikant Marián Greksa. Droba sa totiž chváli, koľko výhod pre zaočkovaných vybojoval. Takzvaný voľnejší režim pre... Čítať ďalej
13 | 01 | 2022 | Diana Zaťková
Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.