Ani EÚ nezaháľa, zas sankcie
14 | 01 | 2022 I Milan Laca

EÚ predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov.

Platiť majú do 31. júla 2022 . Sú to reštriktívne opatrenia,  zamerané  na viaceré sektory ruského hospodárstva," uvádza sa vo vyhlásení z  Bruselu. Naznačuje, že rozhodnutie prijali „po nedávnom zhodnotení situácie s implementáciou dohôd z Minska“.

Seriál - sankcie 

Ekonomické sankcie EÚ voči Rusku predlžujú každých šesť mesiacov po politických rozhodnutiach summitov EÚ,  na základe posúdenia plnenia Minských dohôd o urovnaní konfliktu na Ukrajine, podľa krajín participujúcich na „normandskom formáte“ - Nemecka a Francúzska. Vyhlášku, ktorá má právny charakter, prijíma Rada EÚ a po zverejnení legislatívneho aktu v „Úradnom vestníku“ Európskej únie nadobudne platnosť predĺženie  reštriktívnych opatrení.

EÚ: Čoskoro nová koncepcia bezpečnostnej politiky? (VIDEO)
Ministri diplomacie a obrany krajín EÚ sa stretli vo francúzskom Breste. Diskutovali o plánoch novej koncepcie bezpečnostnej politiky Únie, informuje de.euronews.com. Návrh predložený v novembri minulého roka okrem iného predpokladá vytvorenie síl... Čítať ďalej
13 | 01 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Už osem rokov a výsledok?

Ekonomické sankcie pôvodne uvalili 31. júla 2014 na obdobie jedného roka, v reakcii na „kroky Ruska destabilizujúce situáciu na Ukrajine“. Potom  tieto opatrenia v septembri 2014 posilnili. Európska rada na zasadnutí 19. marca 2015 rozhodla o prepojení trvania ekonomických sankcií s úplnou implementáciou Minských dohôd, ktorá, ako sa v tom čase predpokladalo, mala byť prijatá do 31. decembra 2015. Vzhľadom na to, že tieto plány sa nenaplnili, Rada EÚ predĺžila ekonomické sankcie do 31. júla 2016. Od júla 2016 sa tieto reštriktívne opatrenia predlžujú každých šesť mesiacov. Pred každým ďalším predĺžením ekonomických sankcií si summity EÚ vypočujú správu štátov,  participujúcich na „normandskom formáte“ -  Nemecka a Francúzska o stave implementácie minských dohôd.

Sankcie proti Putinovi
Americkí senátori sa pripravujú na ruskú inváziu na Ukrajinu. Navrhli zaviesť protiruské sankcie priamo voči Putinovi. Poslanci Demokratickej strany sa chystajú predložiť Senátu návrh zákona o odvetných opatreniach v prípade možnej invázie ruskej... Čítať ďalej
13 | 01 | 2022 | Milan Laca

Ekonomické sankcie EÚ voči Rusku

Sankcie zahŕňajú obmedzenie prístupu na primárne a sekundárne kapitálové trhy EÚ pre päť ruských finančných inštitúcií s väčšinovým podielom štátu na základnom imaní a ich dcérske spoločnosti, v ktorých majú tieto organizácie väčšinový podiel a ktoré majú sídlo mimo EÚ.  Týkajú sa aj troch veľkých ruských energetických spoločností a troch obranných. Ide o zákaz vývozu a dovozu  zbraní, zákaz vývozu tovaru s dvojakým použitím do Ruska na vojenské účely, alebo pre ruskú armádu; obmedzenie prístupu Ruska k niektorým strategicky dôležitým technológiám a službám, ktoré možno využiť na vývoj zbraní a ťažbu ropy. Okrem ekonomických sankcií, sú voči Rusku v reakcii na ukrajinskú krízu, v platnosti aj ďalšie reštriktívne opatrenia EÚ - individuálne opatrenia a opatrenia v súvislosti s „nezákonnou anexiou Krymu a Sevastopoľa“.

3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky budú cvičiť na Slovensku
Ozbrojené sily (OS) SR po viac ako roku ukončujú prípravy medzinárodného vojenského cvičenia Saber Strike. Uskutoční sa v marci na území SR. Jeho súčasťou bude celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky. Slovenskí vojaci si s americkými... Čítať ďalej
13 | 01 | 2022 | Gabriela Fedičová/TASR

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.