Obrat - NATO pozýva Moskvu!
24 | 12 | 2021 I Milan Laca

Moskva dostala ponuku usporiadať v januári zasadnutie Rady NATO – Rusko.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. vyhlásila, že Kremeľ je pripravený na priamy dialóg so Severoatlantickou  organizáciou. 

Zvažujú čo  a ako..

"Dostali sme takýto návrh, môžem ho potvrdiť. Teraz sa v praxi zvažuje, ako by sa to dalo urobiť," povedala Zacharovová na brífingu 24. decembra. Zároveň pripomenula, že pre "účelové nepriateľské akcie vo vzťahu k ruskému zastúpeniu pri NATO" bola jeho činnosť pozastavená. "Formát, modality, načasovanie prípadného stretnutia v rámci Rady Rusko-NATO, sa bude musieť určiť s ohľadom na všetky tieto okolnosti.

Vytriezvenie, Biely dom je pripravený rokovať s Kremľom
USA potvrdili pripravenosť na bezpečnostné rozhovory s Ruskom. USA a Rusko zatiaľ neurčili dátum a miesto bezpečnostných rozhovorov. Obe strany však už vyjadrili pripravenosť otvoriť dialóg. Stanovisko USA Spojené štáty sú pripravené vstúpiť do... Čítať ďalej
23 | 12 | 2021 | Milan Laca

Moskva trvá na svojom

"Opätovne potvrdzujeme našu pripravenosť na priamy dialóg o ruských návrhoch dohôd o bezpečnostných zárukách pre Rusko, s vylúčením ďalšieho rozširovania aliancie na východ a rozmiestnenia úderných systémov v tesnej blízkosti ruských hraníc," zdôraznila Zacharovová.

Biely dom: My nie sme agresívni, to oni...
Biely dom popiera agresívne zámery USA a NATO vo vzťahu k Rusku. Prezident Vladimir Putin to vidí inak. Spojené štáty a NATO nemajú žiadne agresívne úmysly voči Rusku, NATO je obranná aliancia, vyhlásila na brífingu tlačová tajomníčka Bieleho domu... Čítať ďalej
23 | 12 | 2021 | Milan Laca

Podrobnosti neskôr

Konkrétne termíny stretnutia vo formáte Rusko-NATO budú podľa nej  určené neskôr. Začiatkom decembra generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil plán zorganizovať v novom roku 2022 zasadnutie Rady NATO-Rusko s cieľom vyriešiť nezhody medzi alianciou a Moskvou. Stoltenberg vyhlásil, že  chcú prediskutovať situáciu na Ukrajine. Zároveň zdôraznil, že NATO nikdy nepristúpi na kompromis s Ruskom v otázke práva Ukrajiny „vybrať si vlastnú cestu“ a nárokovať si vstup do aliancie, ako aj v otázke práva štátov NATO brániť ostatné štáty aliancie.

Sedem vianočných zvykov: Ako to bolo v stredoveku?
Dodržiavate vianočné tradície a zvyky? Zo stredovekého traktátu mnícha Jána zistíme, že množstvo z nich pretrvalo v našich tradíciách z dávnej minulosti. Tie stredoveké teda pre portál aktuality.sk priblížila odborníčka z Historického ústavu SAV... Čítať ďalej
24 | 12 | 2021 | Diana Zaťková

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.