Nemcom sa začína čistiť hlava, zima má svoje čaro
24 | 12 | 2021 I Milan Laca

Nemeckí politici dosiahli konsenzus o Nord Stream 2.

Ministerka  zahraničných vecí Annalena Berbocková oznámila dohodu s kancelárom Olafom  Scholzom v otázke plynovodu. Pre denník Die Zeit  povedala, že predtým mali ona a nová hlava štátu na otázku rozdielne názory. Teraz však podľa jej slov spolu s kancelárom dali jasne najavo, že proces certifikácie plynovodu by mal vychádzať z európskej legislatívy. Zdôraznila, že energiu nemožno použiť ako zbraň na destabilizáciu Európy. Predchádzajúca nemecká vláda sa dohodla so Spojenými štátmi, že v prípade eskalácie zo strany Ruska na hraniciach s Ukrajinou môžu vzniknúť otázky o uvedení Nord Streamu 2 do prevádzky.

Západ prinútil Putina hrať vabank
Spojené štáty americké podľa Vladimíra Putina zareagovali pozitívne na predložený návrh Ruska rokovať o bezpečnostných zárukách, ktoré podľa neho obsahujú zastavenie rozširovania NATO na východ.Túto informáciu priniesol cas.sk Putin chváli postoj... Čítať ďalej
23 | 12 | 2021 | Norbert Pančík

Plynovod stále čaká

V novembri Nemecko dočasne pozastavilo certifikačný proces plynovodu. Spôsobili to  právne zmeny. Spolková sieťová agentúra (regulátor Nemeckej spolkovej republiky) spresnila, že v ňom  bude pokračovať po tom, keď Gazprom dokončí vytvorenie dcérskej spoločnosti v Nemecku pre tamojšiu časť ropovodu.

Scholzov triezvy prístup 

Nový kancelár vyhlásil, že Nord Stream 2 je komerčný projekt, do ktorého investovali súkromné prostriedky. Zdôraznil, že rozhodnutie o súlade projektu s európskou legislatívou urobil nemecký regulátor bez toho, aby sa riadil politikou. Dodal, že tento postup počíta s mnohými konzultáciami, ale už prebieha.

Biely dom: My nie sme agresívni, to oni...
Biely dom popiera agresívne zámery USA a NATO vo vzťahu k Rusku. Prezident Vladimir Putin to vidí inak. Spojené štáty a NATO nemajú žiadne agresívne úmysly voči Rusku, NATO je obranná aliancia, vyhlásila na brífingu tlačová tajomníčka Bieleho domu... Čítať ďalej
23 | 12 | 2021 | Milan Laca

Druhá strana

Kremeľ má k tomuto problému podobný prístup ako nemecký kancelár. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov  vyzval, aby sa proces certifikácie plynovodu Nord Stream-2 nepolitizoval. O spolitizovaní projektu podľa neho hovorí veľa krajín, nie však Nemecko. Tiež vyhlásil, že proces certifikácie pokračuje,  prevádzkovateľ plynovodu je pripravený splniť všetky požiadavky regulátora a dôsledne to robí.

Zastavia dodávky plynu?

Hovorca Kremľa zhodnotil aj  možnosť úplného zastavenia dodávok plynu do Európy. Peskov povedal, že ruské úrady by si  nechceli ani hypoteticky myslieť, že by mohol byť zablokovaný tranzit plynu cez Bielorusko. Moskva podľa neho vychádza z predpokladu, že všetky záväzky budú splnené.

Nový predvolebný prieskum. Kto koho „odpálil“?  
V prípade konania parlamentných volieb v tomto čase by bola víťazom strana Hlas - SD. Nasledoval by ju Smer - SD a potom s výrazným rozdielom strana SaS. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis pre Zoznam.sk, ktorý sa realizoval 17. - 22. 12. 2021.... Čítať ďalej
23 | 12 | 2021 | Ján Papuga

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.