Európska plynová hlúposť na pokračovanie
22 | 12 | 2021 I Milan Laca

Rast exportu obchádzajúci Európu bol odpoveďou Gazpromu na plynové útoky z Bruselu.

Gazprom prerušil dodávky plynu do Európy v dôsledku všeobecného nárastu exportu. Energetický expert Valentin Zemljanský to spája s postojom orgánov EÚ.

Nechceme plyn!

Výzvy niektorých európskych krajín, najmä Veľkej Británie, Poľska a pobaltských štátov, aby sa vzdali ruského plynu, nemajú nič spoločné s realitou. Podiel Gazpromu na energetickom trhu EÚ je príliš veľký na to, aby ho zavrhli a aby to obyvateľstvu  nespôsobilo katastrofu. Zemljanský sa domnieva, že takýto scenár bude mnohonásobne horší ako súčasná kríza v európskej energetike.

„Už sme videli, čo sa deje s krajinami, ktoré sa vzdali viazania na "ropný kôš". Môžu sa pokúsiť úplne odmietnuť  plyn. Podiel Gazpromu na európskom trhu je približne 40 %. Už teraz vidíme, k čomu povedie súčasné odmietnutie týchto dodávok. 

Ceny plynu explodujú, v Nemecku sa zatiaľ trápne poťahujú o Nord Stream 2
Bude, alebo nebude Nord Stream 2? Annalena Baerbocková: Nie! Olaf Scholz: Áno! Všíma si to v komentári pre Wochenblick Achim Baumann. Slzy v Nemecku, vo Washingtone otvárali šampanské Zatiaľ čo mnohí pozorovatelia v Nemecku, najmä priaznivci... Čítať ďalej
22 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Vinný je Gazprom?

V roku 2021 dodal Gazprom do Európskej únie 145 miliárd kubických metrov plynu, ako informovali ruské médiá a ukrajinský operátor GTS. Expert poznamenáva, že ide o minimálnu úroveň za niekoľko rokov, ale akékoľvek obvinenia voči Gazpromu sú neopodstatnené. Po prvé, koncern plní všetky európske kontrakty. Po druhé, celkový vývoz Gazpromu sa v priebehu roka zvýšil. 

Napokon, aj samotní Európania odmietajú dodatočný plyn, čím odďaľujú spustenie Nord Streamu 2 a deklarujú smer opúšťania dlhodobých zmlúv.

Našli východisko 

Celkový export Gazpromu rástol, no zároveň sa rozvíjali alternatívne smery.  Využili ich krajiny, ktoré sa nebáli dodávok ruského plynu. Dve malé krajiny. Jedna je veľmi maličká, nazýva sa Čína, druhá o "niečo väčšia" – Turecko. 

Zvýšili dovoz ruského plynu, pretože molekuly nepovažujú za „totalitné“ a na ich použitie nepotrebujú „demokratizáciu s posvätením svätého eura“ a iné šamanské akcie,“ povedal Zemľanský.

Ruské „ultimátum“, zdá sa, zabralo!
Rusko čaká na jasné stanovisko USA k bezpečnostným zárukám. Podľa Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezidenta, bilaterálne rokovania o tejto otázke sa uskutočnia čoskoro. Moskva očakáva od amerických partnerov jasné stanoviská k bezpečnostným... Čítať ďalej
22 | 12 | 2021 | Milan Laca

Jedni z prých, čo doplatili

Výsledok liberalizácie trhu s plynom v EÚ s prechodom na spotové kontrakty a tranzitné aukcie je už dnes viditeľný na príklade Poľska. Krajina využíva menej ako štvrtinu svojho systému prepravy plynu a po vypršaní súčasného kontraktu v roku 2022 sa tiež pripravuje na nákup ruského plynu s obrovskou prirážkou.

Trpí aj Nemecko

Zvýšenie cien plynu tvrdo zasiahlo Nemecko. Úroveň zásob v podzemných zásobníkoch plynu klesla na 56 %. Tamojšia ekonomika  trpí abnormálnym zvýšením cien, dnes sa neustále pohybujú okolo 2 000 dolárov za tisíc metrov kubických.

Inflácia v novembri vzrástla na rekordnú úroveň 5,2 % za posledné desaťročia a bude sa ďalej zrýchľovať. Rast cien plynu vyvoláva zvýšenie makroekonomických nákladov.

Američania prichádzajú s bratskou pomocou

Tri tankery so skvapalneným plynom zmenili kurz a otočili sa do Európy namiesto do Ázie kvôli rastúcim cenám plynu. Tam ho môžu predať s vyšším ziskom. Napríklad americké tankery, ktoré prepravovali plyn do Ázie, smerujú do európskych prístavov a po prvýkrát po viac ako 10 rokoch odišiel náklad plynu z Austrálie do Európy.

Kyjev narieka a žiada

Ukrajinský Naftogaz sa sťažoval Európskej komisii na dominanciu Gazpromu v Európe. Žiadajú Brusel, aby prijal okamžité dočasné opatrenia vrátane povinnosti Gazpromu ponúknuť na predaj prostredníctvom elektronickej platformy značné objemy dodávok na rusko-ukrajinskú hranicu alebo „aspoň na ukrajinsko-európsku hranicu. Veď nejde o nič, len o peniaze.

Majú možnosť obmedziť nám volebné právo, zákon na to si potichu schválili
Lezie vám na nervy neustále od členov koaličnej moci a z jej servilných médií hlavného prúdu počúvať či čítať informácie o očkovaní? Od rána do večera, nonstop? Odpútavajú vašu pozornosť divadlá na koaličné hádky? Správne, to sa chce docieliť. Aby... Čítať ďalej
22 | 12 | 2021 | Ivan Brožík

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.