Poľsko skončí s dlhým nosom, Ukrajina, aj my s ním
21 | 12 | 2021 I Milan Laca

Tranzitná katastrofa Poľska ukázala budúcnosť ukrajinskej prepravnej sústavy plynu bez zmlúv s Gazpromom.

Ukrajinský mediálny expert Anatolij Šaríj poukázal na príklad Poľska a budúcnosti Kyjeva, ktorý podporuje túžbu EÚ vzdať sa dlhodobých kontraktov na plyn.

Gazprom sa už nehrá, nedotuje

Gazprom opäť odmietol ponuku Poľska na rezerváciu tranzitných kapacít jeho plynovodu. Namiesto 89 miliónov kubických metrov plynu denne, ktoré si želala Varšava, zostane tranzit modrého paliva z Ruska na úrovni 19,28 milióna kubických metrov. Tento krok ruskej štátnej korporácie opäť viedol k zvýšeniu cien energií. Takže 20. decembra ráno náklady na tisíc kubických metrov plynu na spotovom trhu predstavovali 1 900 dolárov.

Európska plynová hlúposť
Pekelné ceny plynu v Európe. Srbský prezident Aleksandar Vučič takto označil cenu 1700 dolárov za tisíc kubických metrov. Tento fakt vysvetľuje „hlúpymi vyjadreniami určitých európskych politikov“. Podľa neho Európsku úniu „očakáva peklo“ aj... Čítať ďalej
20 | 12 | 2021 | Milan Laca

Plynovod sotva fučí  

Tlak v plynovode Jamal – Európa (cez Poľsko) klesol takmer desaťnásobne. Na Ukrajine to nazvali ďalším kolom plynového vydierania. Ale podstata je v tom, že ide o Poľsko, lebo cez túto krajinu prechádza plynovod. A dlhodobá zmluva na tranzit cez Poľsko sa skončila pred rokom.

Zaslepená servilnosť

Preto si Varšava, po odmietnutí obnovenia dohody s Gazpromom, užíva plody  vlastnej politiky. Aj Ukrajina sa pridala k túžbe celej Európskej únie vzdať sa dlhodobých kontraktov na plyn do roku 2049. Pozícia Kyjeva je nepochopiteľná, vzhľadom na skutočnosť, že sa dnes snaží zabrániť certifikácii Nord Stream 2 a zachovať si tranzit modrého paliva z Ruskej federácie po roku 2024. Odmietanie dlhodobých zmlúv sa pre ňu zmení na úplnú katastrofu. Už dnes nie je schopná nakupovať energetické zdroje pre vysoké ceny. Snaha pritakávať Západu urobí z jej plynovodu kopu zbytočného šrotu, ktorý neprináša žiadne príjmy.

 

Nízkoemisný vodík ako ekologická alternatíva k fosílnym plynom? Spoločný nákup plynu v EÚ
Vodík sa považuje za dobrú alternatívu fosílneho plynu. Európska komisia chce podporiť trh s vodíkom novým legislatívnym balíkom v energetike, informuje epochtimes.de. V súvislosti s rastúcimi cenami plynu a klimatickými zmenami chce Európska... Čítať ďalej
18 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Aj ukrajinskí odborníci smutne konštatujú 

Kyjev urobil osudovú chybu, keď zvolil energetickú stratégiu, ktorá počíta s odmietnutím priamych dodávok plynu z Ruska.  Je to vražedná stratégia Kyjeva v energetickej politike. Po odmietnutí priamych dodávok z Ruskej federácie ukrajinské vedenie vynaložilo veľké úsilie na prerušenie výstavby Nord Stream 2. Rusko dokončilo výstavbu plynovodu a po certifikácii budú jeho služby využívať milióny európskych spotrebiteľov. Kyjev, ako inak, bude stáť s natiahnutou rukou a dúfať v pomoc Západu. Ukrajinský expert v oblasti energetickej bezpečnosti Valentin Zemljansky hovorí o blamáži analytikov Medzinárodného menového fondu, ktorí nesprávne vypočítali straty Kyjeva v dôsledku zníženia tranzitu ruského plynu.

Hlava štátu statočne drží kurz
Dokázala to v poslednej nedeľnej diskusii V politike na Ta3 bola hosťom prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa vyjadrovala k dianiu v ostatných dňoch, ale aj k celému uplynulému roku. V kríze potrebujeme silného lídra Prezidentku nezaujíma päť a... Čítať ďalej
20 | 12 | 2021 | Eka Balaskova

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.