Cena plynu láme rekordy, nadišiel čas na fusaky
24 | 12 | 2021 I Milan Laca

Cena plynu v Európe prvýkrát v histórii presiahla 2150 dolárov.

Za jeden deň dosiahla ďalší  historický rekord podľa obchodných údajov na londýnskej burze. Nárast za deň bol 27 %. Ceny plynu v Európe začali rásť pre nízke zásoby. Gazprom  navyše pozastavil  tranzit do Nemecka cez plynovod Jamal – Európa (cez Poľsko). Kremeľ to vníma ako komerčnú situáciu.

Čo môže urobiť Európa, aby kontrolovala trh?

Ceny plynu sa blížia k maximu. Trh reagoval na rozhodnutie Gazpromu obmedziť dodávky paliva cez ropovod Jamal – Európa. Navyše, minulý týždeň nemecký regulátor oznámil, že Nord Stream 2 nebude certifikovaný v nasledujúcich šiestich mesiacoch.

Poľsko skončí s dlhým nosom, Ukrajina, aj my s ním
Tranzitná katastrofa Poľska ukázala budúcnosť ukrajinskej prepravnej sústavy plynu bez zmlúv s Gazpromom. Ukrajinský mediálny expert Anatolij Šaríj poukázal na príklad Poľska a budúcnosti Kyjeva, ktorý podporuje túžbu EÚ vzdať sa dlhodobých... Čítať ďalej
21 | 12 | 2021 | Milan Laca

Názor odborníka 

Popredný odborník Finančnej univerzity  Stanislav Mitrachovič, nevylučuje, že ceny plynu budú aj naďalej lámať rekordy. „Oneskorenie certifikácie Nord Stream 2 pridáva na nervozite, trh si je vedomý, že ďalšie zvýšenie dodávok  plynu z Ruska  netreba očakávať. Ruská federácia zároveň nechce vstúpiť na spotový trh s dodatočnými objemami bez existujúcich nových zmlúv. Prinútiť ju k tomu je takmer nemožné a nikto sa nechce uprostred zimy pohádať s Moskvou s tým, že začne protimonopolné vyšetrovanie.

Plynovod oddychuje 

Cez plynovod Jamal idú  dodávky vo veľmi malých objemoch, pretože to stačí na plnenie zmlúv. Európske firmy nechcú nakupovať nad rámec zmlúv, lebo cena je veľmi vysoká. Zásobníky  EÚ sú teraz naplnené na 60 % a úroveň bude naďalej klesať. Podľa prognóz do konca vykurovacej sezóny klesnú zásoby plynu o 15 %. To je veľmi málo, vzhľadom na to, že časť plynu je potrebná na vyrovnávanie tlaku, a to sa nedá zvýšiť.

Európska plynová hlúposť
Pekelné ceny plynu v Európe. Srbský prezident Aleksandar Vučič takto označil cenu 1700 dolárov za tisíc kubických metrov. Tento fakt vysvetľuje „hlúpymi vyjadreniami určitých európskych politikov“. Podľa neho Európsku úniu „očakáva peklo“ aj... Čítať ďalej
20 | 12 | 2021 | Milan Laca

Asi budme šetriť

Je dosť možné, že v nadchádzajúcom týždni sa v Európe môže začať proces znižovania spotreby plynu. Priemyselné podniky, najmä chemické a hutnícke, buď zatvoria, alebo vlády jednotlivých európskych krajín dajú pokyny na zatvorenie. Takéto opatrenia ušetria elektrickú energiu pre obyvateľstvo.

Ako z toho von... 

Vysoké ceny navyše prispejú k zmene verejnej mienky, aj názorov európskych politikov. Certifikácia Nord Stream 2 by určite bola súčasťou riešenia problému. Ak bude veľká zima, nie je vylúčené, že EÚ urýchli certifikáciu. Možno však použiť aj  iný mechanizmus a  tým je  dočasné povolenie na testovaciu prevádzku. Nemecká vláda s tým môže súhlasiť a vo formáte testovania môže plynovod fungovať aj do konca vykurovacej sezóny. Pre vládnu koalíciu v Nemecku ale bude takéto rozhodnutie ťažké, pretože Strana zelených je jej súčasťou.

Krtoré ďalšie mesto hlási rapídny nárast cien za teplo?
Nedávno sme písali o Ilave, v ostatných dňoch ohlásila zvyšovanie cien za teplo a TÚV spoločnosť Spravbytkomfort, a. s. Prešov. SME/Korzár informuje, že spoločnosť požiadala Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o úpravu variabilnej zložky... Čítať ďalej
07 | 12 | 2021 | Eka Balaskova

Čaká nás kríza neskôr?

Európa môže na jar čeliť veľkým problémom v súvislosti s energetickou krízou. Otázkou je, aké sociálne dôsledky budú mať súčasné ceny energií. Zimu možno prežiť zo zásob a znížiť spotrebu. Ale potom, na jar,  bude mať Európa  prázdne zásobníky  a staré ceny plynu.

Igor Matovič sa skoro rozplakal. Tvrdí, že Zuzana Čaputová je podrazáčka
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v diskusnej relácii TA3 "V politike" vyjadrila aj k efektivite opatrení v boji proti pandémii a uviedla, že vláda má problémy a líderstvo vlády je slabé. Na tieto výroky takmer okamžite reagoval expremiér, súčasný... Čítať ďalej
19 | 12 | 2021 | Gabriela Fedičová

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.