Ako to bude s vojnou Rusko-Ukrajina, ak naozaj bude?
08 | 12 | 2021 I Milan Laca

Nemecký Bildt zverejnil plán údajného ruského útoku na Ukrajinu.

Je potrebné poznamenať, že pravdepodobný útok, podľa neho,  zahŕňa dva scenáre.  V rámci prvej možnosti začne Rusko inváziu na Ukrajinu zo severu Krymu a cez samozvané republiky LĽR a DĽR. Podľa autorov sa ruská invázia uskutoční začiatkom roku 2022. Vojenská rozviedka NATO hovorí o konci januára - začiatku februára.

Ďalšia možnosť

Druhý scenár predpokladá tri fázy. Plánuje sa, že Ruská federácia sa pokúsi odrezať Ukrajinu od mora. Preto sa obrnené jednotky presunú z Krymu do Odeskej oblasti. Na severovýchode ukrajinského územia dôjde aj k úderu letectva a balistických rakiet. Bild verí, že to pomôže oslabiť celý vojenský potenciál ukrajinskej armády. Píše, že pravdepodobne dôjde k ofenzíve zo severu na Kyjev. To sa môže stať na samom začiatku vojny. Autori sú presvedčení, že Moskva chce obsadiť asi dve tretiny ukrajinského územia.

Washington Post: Moskva plánuje v konflikte s Kyjevom ofenzívu so 175 000 vojakmi
Podľa amerických médií plánuje Rusko v konflikte s Ukrajinou ofenzívu, do ktorej by sa malo zapojiť 175 000 vojakov. Malo by sa tak stať už na budúci rok, píše epochtimes.de. Ako informoval denník Washington Post s odvolaním sa na vysokého... Čítať ďalej
06 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Kyjev žiada zbrane

Ukrajina stále žiada o nové dodávky zbraní zo Spojených štátov. Naliehavo potrebuje najmä protilietadlové raketové systémy Stinger a samohybný protilietadlový raketový systém Avenger.Kyjev vyhlásil, že vojenská pomoc poskytovaná Spojenými štátmi je nedostatočná. Na úspešné zvládnutie ruskej vojenskej agresie sú potrebné nové dodávky zbraní. Predstaviteľ ukrajinského vojenského centra  Taras Čmut  tvrdí, že v krajine  momentálne neprebieha mobilizácia ani aktívny presun vojsk. Zároveň však rozpracúvajú všetky možné scenáre vojenských konfliktov s účasťou Ruska. Ukrajinská armáda musí byť pred potenciálnou vojnou dobre pripravená a vyzbrojená.

Rusi ich rozdrvia

Ak vypukne vojna, ruské vzdušné sily zničia polovicu ukrajinskej armády do pol hodiny. Toto zoskupenie bude zahŕňať najnovšie stíhačky Su-34, Su-57, Su-35 a MiG-35. Zastarané letectvo Ukrajiny bude proti modernému vojenskému letectvu Ruska bezmocné. Rusko je schopné vytvoriť cieľovú leteckú skupinu až 500 lietadiel, aby rýchlo porazilo ukrajinské letectvo. Dokážu zničiť polovicu ukrajinskej armády a všetky vojenské lietadlá za menej ako hodinu. 

Smrtiaci kombajn
Rusko má nové bojové vozidlo na podporu tankov Terminator 2, navrhnuté špeciálne pre boje v mestách. Podľa čínskej agentúry Sohu, je to skutočný „smrtiaci kombajn". Schopnosť tankov „brániť sa“ postupne slabne, ale Rusko tento problém úspešne... Čítať ďalej
06 | 12 | 2021 | Milan Laca

Ukrajinci majú šrot 

Je pozoruhodné, že ukrajinské letectvo nedostalo za posledných 30 rokov ani jednu novú stíhačku alebo útočné lietadlo. V hangároch, síce osvedčených, ale technicky slabo vybavených pred ruskými vzdušnými silami, hrdzavejú  Su-24, Su-25, Su-27 a MiG-29. V tejto situácii mnohé zo strojov ani nestihnú vzlietnuť a zničí ich silné ruské bombardovanie.

Kyjev pozýva aj cudzie vojská

Ukrajinský minister obrany Reznikov vyzval krajiny NATO, aby výrazne zvýšili svoj vojenský kontingent na jej  území. Oslovil aj Kanadu. Náčelník štábu kanadských ozbrojených síl Wayne Airey ale oznámil, že jeho krajina odmieta vybudovať svoj vojenský kontingent na Ukrajine. Takéto akcie môžu podľa neho vážne vyprovokovať Rusko a rozpútať konflikt.Okrem toho pripomenul, že stovky kanadských vojakov sú už na Ukrajine a vykonávajú funkcie inštruktorov v jej armáde.  

Opozícia spája sily: Ak vláda NEZAČNE konať, prídu veľké protesty!
Smer-SD a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu spájajú sily a pokúsia sa zvolať rokovanie NR SR. Aj o tom bola dnešná spoločná tlačovka Tvrdia, že je prázdna špajza. Ak totiž Matovič je schopný nájsť peniaze, na čo si sám zmyslí, mohol by... Čítať ďalej
07 | 12 | 2021 | Eka Balaskova

Pomôžete nám?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk
Ďakujeme, redakcia HD.