Ako sa do hory volá.... bieloruské embargo
08 | 12 | 2021 I Milan Laca

Bielorusko zavádza potravinové embargo na širokú škálu tovarov.

Ide o výrobky z krajín, ktoré od 1. januára 2022 uplatňujú sankcie voči oficiálnemu Minsku. Len za 10 mesiacov tohto roku Bielorusko doviezlo potraviny a potravinárske výrobky z týchto krajín v celkovej hodnote viac ako 530 miliónov dolárov.
Budú aj výnimky 
Uznesenie obsahuje množstvo výnimiek a najmä sa nedotkne tovaru dovážaného Bielorusmi na osobnú spotrebu, ako aj napríklad určeného na detskú výživu a množstvo iných položiek kritického dovozu. Rozhodnutie prijali „s prihliadnutím na pokračujúce pokusy kolektívneho Západu vyvíjať nezákonný sankčný tlak na krajinu“. "Najdôležitejšou prioritou Bieloruskej republiky sú stále záujmy jej občanov. Prezident Alexander LukašenkoHlava sa zameral na prijatie odvetných opatrení bez ujmy na obyvateľstve," uvádza sa v oficiálnej správe. Spolu s odvetnými sankciami sa "prijmú opatrenia na zabezpečenie rovnováhy na spotrebiteľskom trhu, vrátane jeho nasýtenia domácimi výrobkami."
Rusko radí USA: Zameťte si najskôr pred vlastným prahom!
Ak sa Spojené štáty rozhodli hľadať krajiny porušujúce medzinárodné právo, mali by začať od seba! Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová. Témou sa zaoberal portál prvnizpravy.cz. Zacharová tak reagovala na... Čítať ďalej
05 | 12 | 2021 | Diana Zaťková
Ako ďalej
Dovozcovia, výrobcovia a obchodné siete sa zamerajú na nahradenie tovaru, ktorý sa nevyrába v Bielorusku, dodávkami zo spriatelených štátov. V prípade ďalších deštruktívnych akcií proti Bielorusku si Minsk  „vyhradzuje právo na rozšírenie zoznamu zakázaného tovaru“. Pre bieloruské podniky bude úlohou číslo jeden preorientovanie dodávok na trhy predovšetkým Číny a Ruska, ako aj afrického kontinentu.Sankcie EÚ voči oficiálnemu Minsku ovplyvňujú bieloruský vývoz energie a petrochemických produktov v hodnote 250-300 miliónov dolárov ročne.
Pred 30 rokmi vzniklo SNŠ, ktoré definitívne pochovalo Sovietsky zväz
Vznik Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) na sklonku roka 1991 znamenal definitívny koniec Sovietskeho zväzu. Základnú dohodu o vytvorení SNŠ podpísali najvyšší predstavitelia Ruska, Ukrajiny a Bieloruska v Minsku. V stredu 8. decembra uplynie od... Čítať ďalej
07 | 12 | 2021 | Ivan Mihale/tasr
Z histórie 

Vzťahy medzi Bieloruskom a západnými krajinami sa prudko zhoršili po prezidentských voľbách v republike, v auguste 2020, v ktorých po šiestykrát zvíťazil Alexander Lukašenko. V krajine sa konali nepovolené masové opozičné protesty, ktoré okrem iného potláčali muži zákona pomocou špeciálnej techniky a špeciálnych prostriedkov. 11. februára bieloruská KGB oznámila, že prejavy protestov prakticky zmizli.

Riadené zo zahraničia?
Bieloruské úrady opakovane uvádzali, že protesty v krajine sú koordinované zo zahraničia. Lukašenko obvinil Západ z priameho zasahovania do situácie v republike a poznamenal, že nepokoje sú v réžii USA a Európania s nimi „hrajú spolu“. Európska únia, Veľká Británia, USA, Kanada a množstvo ďalších krajín postupne zaviedli sankcie voči bieloruským predstaviteľom, aj podnikom. Obviňujú Minsk z porušovania volieb a porušovania ľudských práv. Pred niekoľkými dňami USA, Spojené kráľovstvo, Kanada a EÚ oznámili nové sankcie voči Bielorusku. Ide o piaty sankčný balík od minuloročných prezidentských volieb v Bielorusku.
Ešte rochu oleja do ohňa
Alexander Lukašenko si najnovšie nárokuje na niektoré mestá a územia susedných štátov. Hlavné mesto Litvy Vilnius, ako aj poľské regióny pri meste Bialystok sú podľa neho "bielruské územia", rovnako aj priestory okolo nich.   

Celému tomuto kolosálnemu vydieraniu hovoria "dobrovoľnosť"? Ideme do ulíc!
Vládna chunta pred chvíľou ohlásila, že Slovensko sa vráti k segregácii! Oznámil v statuse na sociálnej sieti opozičný poslanec parlamentu a smerák Ľuboš Blaha. Varuje, že obchody sa otvoria pre zaočkovaných nadľudí, aby mohli pred Vianocami veselo... Čítať ďalej
07 | 12 | 2021 | Diana Zaťková

Pomôžete nám?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.