Vojnová hystéria v Kyjeve pokračuje
06 | 12 | 2021 I Milan Laca

Ukrajinský  minister obrany Alexej  Reznikov vyzval na rozmiestnenie armády Veľkej Británie, Kanady  a Spojených štátov v krajine.

Žiada,  aby chránili celistvosť štátu v prípade agresie zo strany Ruska.  Vojsko by  mali  rozmiestniť v  ukrajinských regiónoch, ktoré sa "môžu stať pozíciami na frontovej línii v prípade rozsiahleho útoku Ruska". 

Už nežiadajú pomoc NATO

Minister tiež vyzval „anglosaských spojencov“, aby Ukrajine poskytli pomoc nie prostredníctvom NATO. Príkladom takejto spolupráce by bolo vyslanie väčšieho počtu vojenských inštruktorov. Reznikov zdôraznil, že "by bolo pekné, keby kanadskí inštruktori boli umiestnení v Charkove, Mariupole, Kramatorsku, Odese a na ostrove Zmeinyj. Spolu s chlapcami zo Spojeného kráľovstva, s chlapcami z USA, v rámci bilaterálnych platforiem, bez NATO". Na týchto územiach by mali viať tri vlajky. Bude to dobré znamenie pre Rusov, že ste tu, povedal Reznikov.

Napätie vo východnej Európe: Putin vyzval Západ, aby jasne odmietol rozširovania NATO smerom na východ
Rusko varovalo pred návratom k "nočnej more vojenskej konfrontácie" uprostred napätia na ukrajinsko-ruských hraniciach, informuje epochtimes.de. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na zasadnutí OBSE v Štokholme obvinil NATO, že... Čítať ďalej
06 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Prečo už nie NATO

Český diplomat Jaromír Novotný v rozhovore pre Parlamentné listy povedal, že si je istý, že iniciátorom konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom sa stala Ukrajina a jej vedenie, ktoré chce odvrátiť pozornosť od domácej politiky. Slovné prestrelky medzi Ruskom a NATO sú pochopiteľné, rovnako ako obavy Ruskej federácie v súvislosti s vojenskými cvičeniami aliancie. NATO však pre svoju chartu nebude môcť zasiahnuť do rusko-ukrajinského konfliktu. Stane sa tak iba vtedy, ak dôjde k útoku na členskú krajinu Aliancie.  

Konkrétne plány alebo len hystéria: Zaútočí Rusko na Ukrajinu?
Hrozí eskalácia napätia medzi NATO a Ruskom? USA predpovedajú prinajmenšom pochmúrny scenár, píše portál gmx.net. Vyjadrenia amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena znejú ako najchmúrnejší zo scenárov veštiacich hroziacu vojnu: ... Čítať ďalej
05 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Bol by to zlý signál

Ak sa Severoatlantická aliancia rozhodne rozmiestniť na území Ukrajiny zbrane, bude to podľa Novotného signál pre Rusko, aby prekročilo červenú čiaru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zámerne eskaluje situáciu na juhovýchode krajiny a odvádza pozornosť od vnútorných problémov Ukrajiny.

Mizerná povesť Ukrajiny

Novotný tiež dodal, že Ukrajina sa stala krajinou, za ktorú nikto nechce platiť, nikto ju nechce dotovať a živiť. Preto sa už nehovorí o jej vstupe do EÚ.  Podľa námestníka ministra zahraničných vecí Ruska Alexandra Gruška sa Ukrajina snaží využiť samotný fakt neplnenia dohôd uzavretých v hlavnom meste Bieloruska Minsku na to, aby Európska únia naďalej dodržiavala politiku sankcií voči Moskve.