Američania: Rusko má tajnú morskú flotilu
05 | 12 | 2021 I Milan Laca
Tajná ruská flotila bude kľúčom k nadvláde na mori...

Ruské námorníctvo bude môcť čoskoro vyhlásiť svoju dominanciu na mori. K tomuto záveru dospeli analytici z amerického námorného inštitútu.

Amerika zaostáva?

Spojené štáty americké majú dnes najväčšie námorníctvo na svete. Napriek tomu autor článku uverejneného na portáli USNI News tvrdí, že prítomnosťou ponoriek na špeciálne účely sa môže pochváliť iba Rusko. Takéto ponorky výrazne zvyšujú potenciál ruského námorníctva a poskytujú Moskve kľúč k nadvláde na mori.

Rusko stavia urýchlene nové ponorky
Ruská flotila dostane nové ponorky Minister obrany Sergej Šojgu avizoval, že do konca roka dostane námorníctvo ponorky Kňaz Oleg a Novosibirsk. Malo by sa tak stať v decembri. Ponorky hodnotili aj Poliaci Vydanie Defense24 uviedlo, že ruské... Čítať ďalej
02 | 12 | 2021 | Milan Laca

Veľký potenciál

Dnes má ruská flotila k dispozícii dve veľké ponorky schopné niesť na palube až dve hlbokomorské plavidlá. Ide o jadrové ponorky K-129 "Orenburg" a K-64 "Podmoskovye". Čoskoro do ich radov pribudne aj účelová jadrová ponorka K-329 „Belgorod“. Konštrukcia takýchto plavidiel svedčí o tom, že Moskva pripisuje veľkú dôležitosť rozvoju tohto smeru. Zoznam ruských ponoriek je však oveľa širší.

Strážili a ukradli im stíhačku
V Stredozemnom mori zmizli trosky havarovanej britskej stíhačky F-35. Pokusy britskej armády vytiahnuť z vody trosky havarovanej stíhačky F-35 sa skončili veľmi vážnym škandálom - pri ponorení bezpilotného podvodného plavidla sa ukázalo, že... Čítať ďalej
03 | 12 | 2021 | Milan Laca

Všestranné určenie

Nie je žiadnym tajomstvom, že podmorské plavidlá sú schopné riešiť rôzne úlohy. Nie sú to len vojenské misie, ale aj geoprospekcia, výstavba a údržba podvodných komunikácií, ako aj záchrana posádok ponoriek v núdzi a oveľa viac. Okrem ponoriek má Ruská federácia špeciálne vybavené hladinové plavidlá, najmä výskumnú loď Jantar, na Západe prezývanú „špionážna loď“, ktorá skrýva mnohé tajomstvá. Má špeciálny hangár aj pre bezpilotné ponorky. Technické možnosti lode Jantar umožňujú vyloviť aj stíhačku F-35, ktorá sa potopila v Stredozemnom mori po neúspešnom štarte z britskej lietadlovej lode Queen Elizabeth. Posádka  tejto lode je schopná potápať sa na morské dno pomocou hlbokomorských plavidiel. Maximálna hĺbka ponoru ponorky "Rus" je až 6 kilometrov. Britský F-35 leží v hĺbke len niekoľko sto metrov. Ruská flotila má k dispozícii aj batyskaf „Konzul“, ktorý má manipulátor napodobňujúci pohyby ľudskej ruky. Dokáže zdvihnúť z morského dna až 300 kg nákladu.