Rusko stavia urýchlene nové ponorky
02 | 12 | 2021 I Milan Laca

Ruská flotila dostane nové ponorky

Minister obrany Sergej Šojgu avizoval,  že do konca roka dostane námorníctvo ponorky Kňaz Oleg a Novosibirsk. Malo by sa tak stať v decembri.

Ponorky hodnotili aj Poliaci 

Vydanie Defense24 uviedlo, že ruské námorníctvo zostáva jedným z najsilnejších na svete vďaka svojim jadrovým ponorkám. Zdôraznili, že ruské podniky sú schopné postaviť najviac jednu z projektu 955A (kód „Borey-A“) a dve z projektu 885M (kód „Jaseň-M“). Generálny riaditeľ Sevmašu Michail Budničenko vyhlásil, že jadrové ponorky Belgorod, Novosibirsk a Knieža Oleg dokončia testy do konca roka. Plavidlá podľa neho počas námorných skúšok potvrdzujú svoje vlastnosti. Generálny riaditeľ United Shipbuilding Corporacion (USC) Alexej Rachmanov potvrdil, že nové výrobné technológie by mohli urýchliť stavbu ponoriek. Čas výstavby by mala skrátiť nová  technológia kontroly kvality zvarov a nový spôsob spájania odsekov.

Poplach na ruských ponorkových základniach
Ruské námorné jadrové ponorky urýchlene opustili základňu na Kamčatke Ponorky zo základne vo Viljučinsku urýchlene vyslali na more. Na pozadí zhoršenia situácie medzi Ruskom a NATO sú všetky jadrové ponorky tichomorskej flotily ruského... Čítať ďalej
26 | 11 | 2021 | Milan Laca

Čo sú zač?

Ponorky projektu 955 a 955A patria do štvrtej generácie. Dĺžka jadrovej ponorky "Knieža Oleg" je 170 m, šírka 13,5 m.  Môže sa ponoriť do hĺbky 450 m. V októbri bola v rámci štátnych testov úspešne odpálená balistická raketa Bulava  z plavidla Knieža Oleg v Bielom mori. Ponorky projektu 885 Jaseň (885M Yasen-M) sú sériou ruských viacúčelových jadrových ponoriek s riadenými strelami štvrtej generácie.

Arktídu bude brániť raketami aj ruský ľadoborec
Ruský ľadoborec dostal riadené strely Kalibr na ochranu Severnej námornej cesty Rusko pokračuje v posilňovaní obrany Arktídy aj výstavbou nových ľadoborcov a modernizáciou starých. Nositeľom riadených striel „Caliber-K“ sa najnovšie stala ruská... Čítať ďalej
30 | 11 | 2021 | Milan Laca

Námorná sila

Ponorky sú najdôležitejšou súčasťou ruského námorníctva. Môžu  vykonávať širokú škálu misií na odhalenie a zničenie nepriateľských lodí, ponoriek alebo pozemných cieľov. Námorná zložka strategických jadrových síl je navyše založená výlučne na ponorkách. V súčasnosti v rámci obnovy prebieha výstavba nových plavidiel rôznych typov. V dohľadnej dobe by flotila mala dostať niekoľko desiatok ponoriek, či už strategických,  viacúčelových,  aj dieselelektrických, či špeciálnych. Doteraz sú  však základom ponorkovej flotily plavidlá  postavené za čias Sovietskeho zväzu.

Koľko ich je

Štyri flotily ruského námorníctva (okrem Kaspickej) majú teraz spolu 76 ponoriek rôznych typov. V prevádzke a v zálohe sú strategické raketové ponorky viacúčelové plavidlá s jadrovým pohonom, dieselové ponorky, ako aj množstvo špeciálnych jadrových a dieselových ponoriek.