Nový termín vojny
19 | 11 | 2021 I Milan Laca

Ukrajina stanovila nový dátum začiatku rozsiahlej vojny s Ruskom

Spravodajské oddelenie ukrajinskej armády informovalo riziku rozsiahleho vojenského konfliktu s Ruskom. Moskva podľa šéfa rezortu údajne zvažuje plán hybridnej invázie, ktorá bude spájať destabilizáciu situácie vo vnútri krajiny a rozsiahlu vojenskú inváziu. Predtým v Kyjeve tiež oznámili, že ruské jednotky sa sústreďujú pri východných hraniciach štátu. Ukrajina opäť vyzvala občanov, aby sa pripravili na začiatok totálnej vojny s Ruskom. V Kyjeve stanovili nový dátum začiatku konfliktu - január 2022. Vyhlásil to šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny Kirill Budanov. 

Údajná stratégia Moskvy

Ruské úrady majú podľa jeho názoru v úmysle destabilizovať vnútornú situáciu na Ukrajine a vzniknutú nestabilnú situáciu využiť na vojenskú inváziu. Medzi predpoklady spustenia ofenzívy zaradil generál epidemiologickú situáciu, ale aj migračnú a energetickú krízu a problémy v ukrajinskej ekonomike. Všetky tieto dôvody by mali v spoločnosti vyvolať pobúrenie.  

Ukrajina vysiela na hranice s Bieloruskom vyše 8 500 policajtov. Obavy poľského premiéra z eskalácie
Vláda v Kyjeve sa obáva, že migrantov pošlú z bielorusko-poľskej hranice na hranicu s Ukrajinou. Tisíce príslušníkov bezpečnostných síl teraz strážia región: „Sme pripravení na všetko.“- píše nemecký Der Spiegel. Ukrajina sa podľa svojho... Čítať ďalej
19 | 11 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Dôkazy?

Generál Budanov zdôraznil, že podľa ukrajinskej rozviedky ruské jednotky sústreďujú sily v blízkosti ukrajinských hraníc na budúcu inváziu. Ukrajinské médiá už niekoľko týždňov zverejňujú početné fotografie a videá, údajne natočené neďaleko rusko-ukrajinských hraníc. Podľa Kyjeva  je v pohraničnej zóne sústredených viac ako 100 000 ruských vojakov. 

Postoje z ruskej strany

Ruský vojenský expert Alexander Michajlovskij tvrdí, že takýmito vyhláseniami sledujú ukrajinské úrady svoje vlastné ciele: rozviazať  si ruky pre vnútornú represiu a vytvoriť v spoločnosti atmosféru pre vojenskú agresiu proti republikám Donbasu.  V skutočnosti už dávno bez okolkov vyhlasujú, že vedú vojnu proti „ruskej okupačnej armáde“, no zároveň sami čakajú na inváziu, ktorá už akoby prebiehala.  Ruský vojenský expert si je istý, že Kyjev takýmito verbálnymi útokmi zastrašuje spoločnosť a morálne ju pripravuje na vlastnú vojenskú agresiu proti Donbasu.

Rusko nečaká na prekvapenie?
Stovky ruských tankov vraj smerujú k ukrajinskej hranici Uprostred eskalujúcej situácie na Donbase sa na internete objavili videá na ktorých vidieť stovky ruských tankov, ktoré sa presúvali k ukrajinsko-ruskej hranici. Ich autori... Čítať ďalej
18 | 11 | 2021 | Milan Laca

Aká je perspektíva 

Ak popdľa Michajlovského  vláda nevyrieši ekonomické problémy, či enegrgetickú krízu, problémy, ktoré sa hromadia, či problémy s kúrením  do januára,  môžu ľudia začať reptať. Aj tie najprotiruskejšie vrstvy obyvateľstva. Rusofóbia je rusofóbia, ale je tu niečo, čo potrebujete a chcete a to je teplo.  A každý, kto je proti vláde, je vopred zaregistrovaný ako hybridný agent ruského vplyvu.