Ivermektín na predpis? Áno, ale...
21 | 10 | 2021 I Eka Balašková

Ivermektín sa vracia do slovenských lekární. Mnohí lekári ho považujú pri liečbe Covid-19 za kľúčový. Henrieta Ďurovová, redaktorka portálu Nitra Noviny zistila viac.Výhradne na lekársky predpis

Ivermektín sa objavil na Slovensku začiatkom roka. MZ SR schválilo dovoz neregistrovaného ivermektínu. Ten však nebol vyrobený v EÚ. MZ SR schválilo dovoz v niektorých indikáciách, konkrétne infekcia COVID-19 podozrenie z infekcie COVID-19. Slovensko sa pre používanie ivermektínu rozhodlo po vzore niektorých západných krajín. Liek sa v rámci Slovenska distribuuje výhradne v lekárňach a je na lekársky predpis. píšu NitraNoviny.
V distribúcii tabletky

"Ivermectin Exeltis sme uviedli v balení 10x3mg (10 tabliet s obsahom 3g účinnej látky ivermektin v jednej tablete). Cena v lekárňach sa môže líšiť, ale nemala by prekročiť 12 Eur za balenie," informovala portál Jana Mitmann, generálna riaditeľka Exeltis Slovakia s.r.o. 

MUDr. Jaroslava Orosová: Zdravotníctvo smeruje na úroveň Balkánu
MUDr. Jaroslava Orosová je šéfkou Zväzu ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Portálu HNonline poskytla rozhovor, v ktorom doslova "bije na poplach". Čítať ďalej
21 | 10 | 2021 | Eka Balašková

Ako je to s tou indikáciou?

V súčasnosti podľa Jany Mitmann neexistuje ivermektín so schválenou indikáciu na liečbu covid. Klinické štúdie v EU však prebiehajú a ak budú úspešné, bude len otázkou času, kým bude ivermektín  dostupný aj na Slovensku. Liek môže predpísať lekár, na základe indikácie a na základe rozhodnutia.„Na vlastné riziko“ legislatíva nepozná," upozorňuje riaditeľka Mitmann "boli sme svedkami „pašovania“ ivermektínu. V prípade potreby je dostupný a jeho potrebe a užívaní sa musí pacient poradiť s lekárom."
Ako si ivermektín obstarať legálne?

Ide o liek na recept. Každá lekáreň na Slovensku je povinná ho pre pacienta zabezpečiť cez distribučnú spoločnosť. "Osobne si však myslím, že akákoľvek účinná a bezpečná liečba covid-19 bude potrebná." konštatuje Mitmann: "Stále budú pacienti, ktorí sa nebudú môcť očkovať a systém bude musieť limitovať množstvo hospitalizovaných, či ťažkých priebehov."