HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan mieri na Východ: S Bidenom sa nepohodol, chce upevniť vzťahy s Ruskom

Joe Biden, Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský prezident Vladimir Putin / AP
„Diskusie v New Yorku dopadli zle,“ skonštatoval bez pozlátky turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Po neuspokojivých rozhovoroch s americkým prezidentom Joe Bidenom preto Erdogan oznámil, že sa namiesto toho pokúsi nadviazať vzťahy s Ruskom, informuje portál RT.
Stretnutie v OSN

Americký a turecký lídri sa stretli na Valnom zhromaždení OSN, ktoré v súčasnosti prebieha v sídle organizácie v najväčšom americkom meste. Erdogan po návrate domov v Istanbule novinárom povedal, že on a Biden si ani nepozreli do očí.

„Z diskusií s pánom Bidenom nevzišiel požadovaný výsledok,“ povedal. „Ako dve krajiny NATO musíme byť v inom bode.“

Kritika Washingtonu

Turecký vodca taktiež kritizoval Washington za neschopnosť poraziť extrémizmus, pričom poznamenal, že USA v Sýrii vyzbrojili kurdských militantov. „Amerika dostatočne nebojuje proti teroristickým organizáciám, dáva im veľa zbraní a vybavenia,“ povedal.

Rakúsko zmierni pandemické pravidlá

Turecký prezident naznačil, že jeho krajina „sa bude usilovať o ďalšie bilaterálne vzťahy s Ruskom“.

Verejné vyhlásenie Erdogana, že Ankara sa chystá prehĺbiť vzťahy s Moskvou, prichádza len päť dní pred jeho cestou do Ruska, kde sa na pobreží Čierneho mora v Soči stretne s prezidentom Vladimírom Putinom.

Komplikovaný vzťah

Moskva a Ankara majú komplikovaný vzťah s pravidelnými nezhodami a spoluprácou. Rusko napríklad predalo Turecku systém protiraketovej obrany, pričom sa následne objavili na opačných stranách sýrskej občianskej vojny. Moskva tu podporovala prezidenta Bašára Asada.

Smiali sa zo sociku a teraz budú mať toaleťák v USA na prídel

Ďalší rozkol prichádza v podobe Krymu, ktorý Ankara odmieta uznať za súčasť Ruska. Začiatkom tohto týždňa Erdogan zhromaždeným svetovým lídrom na 76. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN povedal, že Turecko podporuje „územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny vrátane územia Krymu, ktorého anexiu neuznávame“.

Pokusy Ankary hrať na obe strany v spore Kyjev-Moskva môžu obmedziť pokrok, ktorý môže Erdogan dosiahnuť s Putinom.

Kde nič, tu nič a zrazu vo vzduchu vynovený Suchoj Su-30SM1 (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info