HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Novinárka Tódová s manželom si žijú nad pomery. To nám súd nezakázal povedať (Aneta Leitmanová)

Robert Fico a Monika Tódová / Fotokoláž (via TASR, Instagram)

Nemáme zakázané napísať, že novinárka Monika Tódová s manželom si žijú nad pomery. Podľa súdu však nesmieme zverejňovať obsah informácií o ich zákonných a dokonca aj diskutabilných príjmoch.

Krajský súd rozhodol o odvolaní Hlavného denníka, jeho vydavateľstva Verbina, a uložil portálu www.hlavnydennik.sk odstrániť článok, ktorý objasňoval majetky Moniky Tódovej, ktorá sa nechá oslovovať novinárka denníka N. Toto rozhodnutie súdu Hlavný denník musí rešpektovať a článok tak stiahol.

Aj Tódová uznáva, že si žije nad pomery

Prvú bitku vojny o slobodu slova a slobodu nezávislej tlače Hlavný denník prehral. Kontrola zákonnosti nadobudnutia majetku novinárov nie je vo verejnom záujme. Aspoň v tomto duchu rozhodli slovenské súdy. To však neznamená, že Hlavný denník je porazený. Naopak, morálne aj právne argumenty sú na našej strane.

Tak morálne, ako aj právne argumenty sú v tomto spore obzvlášť dôležité, ak Monika Tódova a spol. argumentujú, že informácie o majetkových pomeroch jej domácnosti boli získané nezákonnou cestou. Tódová sa teda vôbec nebráni tým, že by si naozaj nežila nad pomery. Ona len hovorí, že informácie o jej majetkových pomeroch boli získané nezákonne.

Právna bitka

Krajský súd v Bratislave (KS BA) potvrdil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I (OS BA I) o takzvanom neodkladnom opatrení, na základe ktorého je Hlavný denník povinný odstrániť zo svojej stránky článok pod názvom Novinárka Tódová s manželom si žijú nad pomery. Majú byt v lokalite Počiatka a Suchobu.

Aj keď sa Hlavný denník s rozhodnutím OS BA I po vecnej stránke nestotožnil, článok na svojom webe zablokoval, ale za svoje právo slobodne informovať o závažných spoločenských zisteniach bojoval ďalej a odvolal sa. Proti mimoriadnemu rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I sme sa ešte v máji 2021 odvolali. Krajský súd následne rozhodnutie o povinnosti stiahnuť článok potvrdil. Teraz je už článok definitívne stiahnutý a nie je možné ho na webe hlavnydennik.sk už viac nájsť.

Čiastočne zatvorené ústa

Je potrebné povedať, že zatiaľ sa stalo len to, že súdy čiastočne zatvorili Hlavnému denníku ústa, a preto nemožno hovoriť o určitých skutočnostiach obsiahnutých v článku Novinárka Tódová s manželom si žijú nad pomery. Majú byt v lokalite Počiatka a Suchobu, ktorý bol uverejnený 2. marca 2021. To však neznamená, že boj je prehratý, pretože rozhodnutie o takzvanom neodkladnom opatrení nie je rozhodnutím vo veci samej. O tom, či bude Hlavný denník povinný sa manželom Tódovcom a vydavateľom denníka N aj ospravedlniť a nebodaj ešte im aj zaplatiť tisíce za údajne spôsobenú ujmu, sa ešte len bude rozhodovať.

Fico: Na Slovensku pôsobí organizovaná justično-mediálna skupina Tódová – Záleská – Repa

Tí, ktorí sa hrdo bijú do pŕs, že bojujú za slobodu slova a snažia sa svojej konkurencii iba zavrieť ústa, ak ide o ich vlastné prešľapy, sa jednoducho boja pravdy. Hlavný denník však mlčať nebude! Bude naďalej bojovať za slobodu slova na Slovensku a ďalej bude poukazovať na prešľapy a pochybné aktivity režimu oddaných konšpirátorov, medzi ktorých Monika Tódová podľa nášho názoru jednoznačne patrí.

Samé paradoxy…

Článok Novinárka Tódová s manželom si žijú nad pomery. Majú byt v lokalite Počiatka a Suchobu sme publikovali 2. marca 2020. Manželia Tódovci a vydavateľ denníka N podali návrh na vydanie neodkladného opatrenia (teda umlčania Hlavného denníka) 24. marca a OS BA I už 16. apríla rozhodol v ich prospech. Hlavný denník sa v zákonnej lehote odvolal a 2. septembra odvolací súd potvrdil prvostupňové súdne rozhodnutie.

Žalujúca strana tvrdila, že informácie v predmetnom článku boli získané nezákonne. Takže vlastne potvrdzujú, že boli presné, len neboli podľa nich získané zákonnou cestou. Ach, aké paradoxné a ironické. Je to predovšetkým Monika Tódová, kto pravidelne čerpá z nezákonne získaných informácií pri vytváraní rôznych konšpirácií. No v tomto prípade to nie je ani zďaleka to najpodstatnejšie.

„Pani Tódová, Vy ste tá najväčšia hanba slovenskej žurnalistiky,“ odkazuje redaktorke Blaha

Čo sme zistili prieskumom trhu?

Hlavný denník pri písaní článku Novinárka Tódová s manželom si žijú nad pomery. Majú byt v lokalite Počiatka a Suchobu vychádzal z materiálu uverejneného na stránke Fakty a dôkazy. V ňom sa okrem iného uvádzali informácie o možnom príjme Moniky Tódovej a aj to, že spolu s manželom vlastnia byt na Novosvetskej ulici 22 v Bratislave. Toto je verejne dostupná informácia.

Prieskumom trhu sme prišli na to, že Novosvetská ulica v Bratislave sa nachádza v lokalite Slavína, kde majú vily také celebrity, ako sú napríklad Ján Počiatek, novopečený kajúcnik Michal Suchoba, väznený daňový podvodník Ladislav Bašternák a ďalšie veličiny slovenského verejného života. O niečo nižšie, len pár sto metrov v lokalite Palisád (na Štetinovej ulici), vlastnia prepychové byty aj Tódovej blízki kamaráti. Politik a momentálne špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a jeho bezprostredný sused a dlhoročný kamarát minister Milan Krajniak.

K tomu sme si naštudovali ceny nehnuteľností nielen v širšom okolí, ale priamo na Novosvetskej ulici, kde sa hodnota metra štvorcového bytu pohybuje na úrovni okolo 3 000 m2. Z toho vypláva, záver, že byt s rozlohou 100 m2 tam stojí aj 300 tisíc EUR, byt s polovičnou rozlohou 150 tisíc EUR a byt s rozlohou 75 m2 viac ako 200 tisíc EUR. (V čase publikovania sporného článku sa ceny bytov na Novosvetskej ulici ponúkali na internete dokonca aj na úrovni 4 000 EUR za m2.)

ŠKANDÁL: Monika Tódová z Denníka N dovolenkuje spoločne so sudkyňou Záleskou, ktorá Lučanského poslala do väzby

Odkiaľ či od koho na to zobrali?

Tu už nejde len o veľké sumy. Trojčlenná pracujúca rodina s dieťaťom na strednom Slovensku nezíska zo svojho bežného a priemerného príjmu ani len pätinu takejto sumy na nákup dvojizbového bytu. Tu už ide naozaj o závratné sumy, a preto je vo verejnom záujme pýtať sa, ako je možné, že údajne chudobná a bezúhonná novinárka, nastrkaná v každej politickej a mediálnej špinavosti v tomto štáte, si môže dovoliť takú drahú nehnuteľnosť v milionárskej štvrti Bratislavy.

Je úplne jedno, že byt manželov Tódovcov je zaťažený hypotékou, pretože pri takýchto sumách sa mesačná splátka musí pohybovať vo výške násobne presahujúcej minimálnu mzdu. A ak sú mesačné splátky malé, potom museli Monika Tódová s manželom zaplatiť ako prvú splátku v hotovosti alebo prevodom na účet šialene vysokú čiastku z hodnoty bytu. V takom prípade je tiež potrebné položiť si otázku, odkiaľ alebo od koho na to zobrali peniaze.

V tomto článku sme nepoužili ani jednu informáciu z pôvodného textu uverejneného na portáli Fakty a dôkazy, o ktorej by mohli manželia Tódovci povedať, že bola získaná nezákonne. Čerpali sme len z verejných zdrojov.

Rovnako je aj verejná informácia, že senát Krajského súdu v Bratislave, potvrdzujúci umlčanie Hlavného denníka rozhodol v zložení: predseda JUDr. Roman Huszár a členovia JUDr. Zuzana Posluchová, JUDr. Magdaléna Floreková.

Denník N robí z mafiánov celebrity mravnosti a v politike podporuje len idiotov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info