HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Konfrontácia profesorov: Hrušovský vs. Krčméry. Ako to dopadlo?

Vladimír Krčméry, Štefan Hrušovský zdroj: Nový čas

Profesor Hrušovský sa v prvej verejnej debate názorových oponentov nezhodol s profesorom Krčmérym v otázke očkovania detí. Zhodli sa však na tom, že očkovanie nie je jediné východisko a nie je všeliek.

Profesori sa zhodli aj na to, že nevieme, aké budú vedľajšie a nežiadúce účinky vakcín proti covidu z dlhodobého hľadiska. Moderovanú debatu priniesol Nový čas v prvej, druhej a tretej časti.

Po infikovaní lepšia imunita ako po očkovaní

Profesor Štefan Hrušovský si myslí, že doterajšou serióznejšou propagandou, ako je očkovacia lotéria, sa už dosiahol strop zaočkovanosti na Slovensku. Číslo zaočkovanosti však neodráža názor ľudí, pretože mnohí sa očkovali len z donútenia, tvrdí. Čo sa týka kolektívnej imunity, tá sa podľa jeho slov dosahuje prirodzeným vývojom. To znamená, že kolektívna imunita vzniká vtedy, keď sa časť ľudí infikuje a následne získa protilátky do takej miery, že sa vlna infekcie potlačí. Podľa profesora je teda v prípade kolektívnej imunity dôležité o nej hovoriť v súvislosti s infikovaním populácie. Očkovanie je podľa neho v tomto procese len akási pomocná barlička.

Je presvedčený, že imunita je lepšia po infikovaní ako po očkovaní. „Keď sa viacej ľudí infikuje a vylieči, kolektívna imunita má vyššiu kvalitu, je prirodzená, nie je homogénna,“ uviedol profesor Hrušovský a dodal, že je zásadne proti očkovaniu detí aj tých od 12 rokov. A to z dôvodu, že covid nie je detskou chorobou a deti neohrozuje. Vladimír Krčméry naopak s očkovaním detí od 12 rokov nemá problém. Profesor Krčméry však potvrdil, že ľudia, ktorí sú bez očkovania a s príznakmi alebo bezpríznakovo prekonali covid, naozaj prispievajú ku kolektívnej imunite.

Krčméry oznámil sťahovanie zo Slovenska. Preslávil ho výrok, že je len štvrtinový Slovák (VIDEO)

Brutálny zásah do slobody

Profesor Hrušovský pripomenul, že zistenia geriatrickej medicíny sú, že najhorším prvkom pre starých ľudí je ich izolácia. Zhoršuje totiž priebeh chorôb a skracuje život. Izolovaní starci zomierajú. Zavádzanie takejto izolácie teda kritizuje. V ďalšej fáze riešenia koronakrízy bolo podľa neho zlým opatrením celoplošné testovanie. O súčasných vakcínach proti covidu si myslí, že nie sú perfektné a aj z tohto dôvodu by očkovanie žiadnej vekovej skupiny výslovne neodporúčal.

K nápadu ministra Lengvarského o povinnom očkovaní profesor Hrušovský povedal, že to považuje za brutálny zásah do slobody a za krok proti medicínskym zásadám. Profesor Krčméry sa naopak vyjadril, že by pravdepodobne postupoval rovnako ako súčasný minister. V súvislosti s očkovaním Hrušovský spomenul zákon v Texase, kde je trestné rozdeľovať ľudí na očkovaných a neočkovaných. Podľa neho sa ďalej ukazuje, že očkovaní dokonca nemajú ani miernejší priebeh oproti očkovaným a pri úmrtiach je to podobne. Vakcíny sú teda neúčinné.

Valábik podporil Krčméryho, Čekana a Sabaku: Nás normálnych a rozumných je viac, tvrdí povýšenecky

Génová manipulácia

Hrušovský v rozhovore zopakoval, že vakcíny mRNA sú génovou manipuláciou.

Ďalej naznačil, že prístup k pacientom počas koronakrízy bol nesprávny, pretože odporúčania pre ambulantných lekárov boli, aby pacienti s príznakmi boli doma a nenavštevovali ambulancie svojich liekárov a pri zhoršení stavu volali rovno záchranku, čo spôsobovalo kolaps nemocníc. Dodal, že dohoda musí nastať v tom, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti sa musí vrátiť do štandardných koľají, kde sa nebude riešiť jedna konkrétna choroba po politickej línii a všetky ostatné po zdravotníckej. Pretože slovenská medicínska prax sa podľa neho za posledný rok zastavila práve kvôli tomu, že sa politicky rieši jedna choroba.

Riešenie vidí Štefan Hrušovský teda v návrate k štandardnému zdravotníckemu postupu, aký sme tu mali pred tým. To znamená liečiť pacientov v skorých štádiách ambulantne, nenechávať ich doma bez starostlivosti až pokým sa ich zdravotný stav nezhorší.

Krčméry: „Negatívne vplyvy očkovania spoznáme najskôr o päť rokov“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info