HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Norbert B. a ďalší traja obvinení v kauze Dobytkár zostávajú vo väzbe

Na snímke eskorta zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odvádza Norberta B. v Banskej Bystrici 18. augusta 2021. Foto: TASR - Ján Krošlák

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, v stredu rozhodol, že obvinení z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti v kauze Dobytkár, podnikatelia Norbert B., Peter K., bývalý výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír P. a Milan K. zostávajú v preventívnej väzbe. Rozhodnutie nie je právoplatné, podali sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

„Súd skonštatoval, že naďalej je dôvodne vedené trestné stíhanie, u všetkých trvajú dôvody preventívnej väzby, keďže sú podozriví, že po dlhšiu dobu páchali mimoriadne závažnú trestnú činnosť, z ktorej si zabezpečovali značný zdroj svojich príjmov. Všetci sú stíhaní pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmov z trestnej činnosti, takže hrozí, že by mohli v tejto trestnej činnosti pokračovať, pokiaľ by boli prepustení na slobodu,“ uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Obžaloba už bola podaná na ŠTS, preto aj o väzbe rozhodoval senát. Ako Lipšic zdôraznil, preventívny dôvod väzby nijakým spôsobom nezanikol práve pre dĺžku, intenzitu a rozsah trestnej činnosti.

Obvinenia sa týkajú mimoriadne rozsiahlej korupcie na PPA, ktorá sa diala od roku 2013 do roku 2016 a aj v ďalšom období do roku 2020. Podľa Lipšica na to nadväzovala legalizačná schéma, ktorej cieľom bolo zakryť pôvod týchto peňažných prostriedkov. Rádovo má ísť o miliónové korupčné schémy.

Hlavné pojednávanie ŠTS zatiaľ nevytýčil, ale ako Lipšic dodal, ide o väzobnú vec, kde senát musí konať urýchlene. Hoci je to mimoriadne rozsiahly spisový materiál, ktorý má okolo 35.000 strán, myslí si, že proces sa začne ešte v tomto roku.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info