Detstvo mal legendárny humorista plné drám. Nielenže vyrastal počas druhej svetovej vojny, ale jeho dospievanie poznačilo aj nevyjasnené úmrtie vlastného otca. Ale  poporiadku…

Odvrhnutý mamou

V čase, keď to nebolo vôbec bežné, sa Milanovi rodičia rozviedli. Mal ešte len desať. Otec bol samotár a alkoholik, matka milovala spoločnosť a vymenila ho za bohatého staviteľa. Lenže ten po komunistickom prevrate o všetko prišiel a z vily ho aj s celou rodinou vysťahovali do garsónky. Matka sa tak po rozvode svojho syna vzdala. Keď bol Lasica malý, dlho býval s otcom a neskôr aj jeho novou ženou. Ani tu ale nenašiel pokojný prístav – po tom, čo manželom zomrelo batoľa, zostal Lasicov otec sám a pil ešte viac.

Užiť si ho už nestihol: Milan Lasica sa krátko pred smrťou dočkal vnúčatka

Bez stopy

„Jedného dňa, vlastne večera, ho našli na ulici mŕtveho s rozbitou hlavou. Kľúče od jeho bytu boli v zámku zvnútra, dvere boli pootvorené. Nikdy sa to nevysvetlilo,“ opísal až po rokoch herec svojej dcére Hane (40), keď ho spovedala do svojej knihy Všetko o mojom otcovi. „Otcova smrť bola záhada. Kto vie, ako to bolo, ja som neprišiel na žiadnu stopu, neprihlásil sa žiadny svedok,“ povzdychol si humorista. Rodina mala jasno: „Strýko Paľko vtedy povedal, že vždy tušil, že otca raz zabijú,“ dodal.

Rok alebo dva pred svojou smrťou otec ukazoval Milanovi, že má na vkladnej knižke 100 tisíc korún, čo v tom čase stačilo na dva žiguláky, tri Wartburgy alebo polku vily. „Po tej udalosti som knižku nenašiel, ani v banke mi nedokázali nič povedať. Otec tie peniaze asi prepil, mal takých kamarátov, čo ho vyžierali, nechávali za seba platiť. Myslím si, že otec bol nešťastný človek,“ uzavrel Lasica svoju trinástu komnatu.

Matka mu kradla peniaze

Milana si mohla vziať k sebe mama, až keď sa narodila jeho nevlastná sestra Veronika a rodina získala väčší byt. O luxuse však nemohla byť ani reč. „Keď som začal trochu zarábať, požičiaval som matke peniaze, ale niekedy si ich brala sama z mojej skrýše v knižnici a to ma rozčuľovalo,“ zveril Lasica svojej dcére.

Vláda opäť ukázala svoju pokryteckú tvár: Na oko chce pomôcť Lasicovej (†81) rodine, pritom ho pred smrťou nechala žobrať