HLAVNÝ DENNÍK
Blogy DENNÝ VÝBER

Nechajte ku mne prichádzať zaočkovaných, lebo ich je kráľovstvo nebeské!

Petra Demková
ThDr. Petra Demková

Hádam tu už nie je nikto, kto by si ešte myslel, že načasovanie návštevy pápeža Františka je náhodné. Niektorým z nás to bolo jasné už v momente, kedy nám túto radostnú novinku, pani zen-budhistka z paláca oznámila.

„Nenápadné“ načasovanie

Načasovanie tejto udalosti už od začiatku pôsobilo nápadne. Návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá obnáša hromadné podujatia, práve v čase, kedy sa očakáva prudký nástup tretej vlny? Hmmm… Nejednému človeku napadlo, že toto načasovanie je akési podozrivé. Vzhľadom na to, ako katolícka cirkev (jej jezuitské krídlo), búši už nejaký čas do očkovania, kontrolka sa zasvietila nejednému občanovi.

Úprimne, od začiatku som vedela, že ide o očkovanie. Predstavovala som si, že pápež príde a bude apelovať na Slovákov, ktorí sú vernými katolíkmi, aby sa dali očkovať. Jednoducho – rafinovaná očkovacia kampaň. Avšak ten level drzosti, ktorý predvádzajú, aj mňa prekvapil.

Takže len zaočkovaní? To je v súlade s učením Krista?

Takže na stretnutie s pápežom nemôžu ísť neočkovaní. Jasné. Lebo veď cirkev je nasledovníčkou Krista. A Kristus by sa predsa nikdy s neočkovanou osobou nestretol. Veď vieme, že sa vyhýbal chorým. Aj malomocným. A aj tým na okraji spoločnosti a ostrakizovaným.

Kristus nekolaboroval s elitami!

A teraz vážne. Ten, kto aspoň trochu ovláda reálie palestínskej oblasti Kristovej doby vie, že v tom čase bola judská oblasť rímskou provinciou. Nad ňou vládol miestodržiteľ. Mnohí zo židovského ľudu zištne kolaborovali so svetskou mocou. Vo dobe o ktorej hovoríme, to boli farizeji, či colníci. Colníci boli väčšinou ľudia z „domáceho“ ľudu, ktorí vykonávali špinavú prácu pre elitu, hlavne výber daní. Boli pre svoj ľud mementom poroby, nikto sa s nimi netúžil kontaktovať, ľudia sa ich na jednej strane báli a na druhej nimi pohŕdali.

Kristus – radikál a bojovník

Kristus bol počas celého svojho aktívneho života vo vojne so svetskou mocou. Sú známe jeho radikálne „výčiny“ ako vyhnanie obchodníkov z chrámu, či radikálne, na svoju dobu až nepochopené vyjadrenia, ako napríklad: „Nenazdávajte sa, že som priniesol mier na zem; nepriniesol som mier, ale meč.“ (Evanjelium podľa Matúša). Jednoducho, bol to radikál svojej doby vo vojne so svetskou mocou a elitami.

Kristus bol až natoľko radikálny, že existujú teórie, že on sám patril k hnutiu Zélótov, ktorých cieľom bolo zvrhnutie rímskej nadvlády. Koniec koncov, minimálne jeden z jeho učeníkov, bol členom tejto militantnej židovskej sekty (Šimon Horlivec alebo aj Zélóta). Pomenovanie Horlivec poukazuje práve na toto jeho členstvo.

Na druhej strane bol Kristus známy svojim priblížením sa utláčanému človeku, človeku na okraji spoločnosti, človeku chorému, chromému či nenávidenému.

Kolaboranti boli aj vtedy, kolaboranti existujú aj dnes

Počas histórie sa nezmenilo nič. To isté, čo sa dialo v dobe Krista, sa deje aj dnes. Aj dnes máme mnohých, ktorí sa vyberú tou jednoduchšou cestou. …Ísť po ruke elitám a kopať za silných a bohatých. Za tých, ktorí majú svoje záujmy. Toto bolo vždy výhodné.

A ako je to dnes? Kto sú dnes elity? Tí, ktorí majú kapitál a moc. Presne ako v minulosti. Jedným z najmocnejších hráčov sveta, bez pochýb, sú dnes farmaceutické spoločnosti. Stačí sa pozrieť na ich zisky a stačí sa pozrieť, akou mocou nad spoločnosťou disponujú. Ako si vedia podchytiť politikov. Niektorí sa z toho záujmu „farmako-spoločností“ a motivačných príspevkov, ktoré k nim prúdia, až zbláznili a okrem povelu „očkovať!“ sa iné ani nemajú v slovníku.

Kristus by sa dnes dal očkovať? Určite?

Povedať, že dnes by sa Kristus dal očkovať a že by „nevypisoval blbosti na internete“ (citujem ako som dostala odpovedané), je absolútnym nepochopením Kristovho života a jeho odkazu. Organizovať a schvaľovať segregáciu očkovaných a neočkovaných nás nielen že posúva do Starého zákona, do čias delenia na rituálne čistých a nečistých. Toto nás posúva úplne mimo kresťanstva. Myslieť si a tvrdiť, že Kristus by dnes bol kolaborantom elít? Krista jeho radikálne a neústupčivé postoje vo svojej dobe stáli život. Kto je dnes v spoločnosti na tejto strane barikády? Hrdinovia – očkovanci? Určite?

Kontraproduktívne vyhlásenia katolíckej cirkvi

Avšak treba uznať: ak sa niečo katolíckej cirkvi týmto počinom –podmieňovať účasť na podujatiach s pápežom očkovaním – podarilo, tak je to to, že definitívne ukázali a končene jasne povedali, že katolícka cirkev nie je nasledovníčkou Krista a šíriteľkou Jeho odkazu.

Čo povedať na záver?

Dovolím si tvrdiť, že o návšteve pápeža u nás sa nerozhodovalo na Slovensku.

Všimli ste si aj, ako pani prezidentka, ktorá skoro spadla od nudy z lavice na svojej vlastnej inauguračnej omši, zbožňuje pápeža? Všimli ste si, že pápež František dlhodobo robí a hovorí veci, s ktorými sa pravoverný katolík nedokáže stotožniť? Tak. A teraz si už len pospájajte nitky.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info